Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Erişilebilir İnternet – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Erişilebilir İnternet – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Arama Motoru Pazarlaması

Erişilebilir İnternet

DEA’ları geliştirmede kullanılan yaklaşımlar, daha zengin ve daha etkileşimli bir deneyim sunmak için dinamik HTML ve Ajax’tan kapsamlı bir şekilde yararlanır. Ancak, önemli erişilebilirlik sorunları ortaya çıkarırlar. Örneğin, sayfa içeriği sayfa yenilenmeden değişirse, ekran büyütücülere veya ekran okuyuculara güvenen kişiler yeni içeriğe ulaşamayabilir. RIA’lar ayrıca HTML/XHTML biçimlendirmesinin geçerli sürümlerinde doğal olarak desteklenmeyen kaydırıcılar, ilerleme çubukları, sekmeler, ağaçlar vb. gibi karmaşık arabirim denetimleri kullanır.

W3C-WAI grubu, ARIA paketleri aracılığıyla bu zorlukların üstesinden gelmek için çalışıyor. WAI-ARIA’nın amacı, DEA’ları engelli kişiler için erişilebilir kılmak üzere, davranış ve yapıyı, zengin web sayfalarında kullanılan etkileşimli kontrollerle mevcut işaretlemeyle ilişkilendirmenin bir yolunu sunmaktır. Bunu, rolleri, durumları ve özellikleri mevcut işaretlemeye dahil ederek yapar.

Roller, bir RIA tasarımcısının, onları erişilebilir kılmak için özel kontroller üzerinde uygun tip anlambilimi sağlamasına olanak tanır. Örneğin, SEMANTIC MARKUP modelinde belirtildiği gibi, sayfa gezintisi listeler kullanılarak işaretlenmelidir.

Ancak, bir sayfada birkaç başka liste türü varsa, kullanıcıların gezinmeye dayalı listeler ile diğer listeleri ayırt etmesi kolay değildir. ARIA spesifikasyonu, onu oluşturmak için kullanılan HTML işaretlemesinden bağımsız olarak kontrolün ne olduğu hakkında bilgi sağlayan roller kavramını kullanarak yardım sağlar. Örneğin, gezinme için kullanılan sırasız bir liste olarak işaretlenebilir.

Roller, widget rollerine ve yapısal rollere ayrılır. Pencere öğesi rolleri, ilerleme çubuğu, kaydırıcı, birleşik giriş kutusu, ağaç, uyarı, iletişim kutusu ve diğerleri gibi RIA’larda yaygın olan pencere öğelerini içerir. Yapısal roller, menü çubuğu, araç çubuğu, ekmek kırıntıları, arama, canlı bölge (içeriğin sayfa yenilemeden değiştirildiği), sekme, gezinme ve benzeri rolleri içerir.

DEA’lar için özellikle önemli olan, canlı bölgedeki metnin odaklanmadan konuşulmasına izin veren canlı bölgenin yapısal rolüdür. Kullanıcılar daha sonra içerik içindeki yerlerini kaybetmeden canlı bölge olarak etiketlenen alan içindeki herhangi bir güncellemeden haberdar olabilirler.

Roller, kullanılan denetim türü hakkında bilgi sağlarken, ARIA’nın durumlar ve özellikler modülü, ilişkiler ve mevcut durumlar hakkında semantik ekler.

Örneğin, bir kaydırıcı denetimi şimdi değer, değermin ve değermaks gibi özelliklere sahip olabilir; bir canlı bölge “meşgul” durumuna sahip olabilir; bir açılır kutu otomatik tamamlama özelliğine sahip olabilir; bir ağaç, seviye özelliğine sahip bir ağaç öğesi ile “genişletilmiş” duruma sahip olabilir; ve benzeri.

Şu anda Window Eyes 5.5 , Jaws 7.0 ve ZoomText gibi yardımcı teknolojiler, Firefox 2 veya sonraki sürümleriyle WAI-ARIA tabanlı işaretleme için bir miktar desteğe sahiptir; ve Orca 2.20, Firefox 3 ile WAI-ARIA’yı destekler.

Bu nedenle tasarımcılar, DEA’ların erişilebilirliğini iyileştirmek için işaretlemelerine uygun WAI-ARIA niteliklerini eklemeye başlamalıdır. Ekstra öznitelikler WAI-ARIA’yı desteklemeyen tarayıcılar tarafından göz ardı edileceğinden, kullanımlarında minimum risk vardır. Tarayıcılar ve yardımcı teknolojilerdeki destek arttıkça, DEA’ların erişilebilirliği de gelişmeye devam ediyor.


Telefonda erişilebilirlik ne demek
Bağlantı var internet erişimi yok
Erişilebilirlik ne demek
Erişilebilirlik ilkesi nedir
Erişilebilir ne demek
Erişim ve erişilebilirlik farkı
ERİŞİLEBİLİRLİK örnekleri
Erişilebilirlik ayarları Nedir


Görsel Tasarım

Web uygulamaları görev tamamlamayı kolaylaştırmak için tasarlansa da görsel tasarımı da göz ardı edilmemelidir. Görsel tasarım, bir uygulamanın ne kadar kullanışlı algılandığı konusunda önemli bir rol oynamakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcılar tarafından ne kadar güvenilir görüldüğünü de etkiler.

Web uygulaması tasarımcılarının verdiği ilk kararlar arasında, uygulama içeriğinin tarayıcı penceresi genişliğine göre mi ayarlanması gerektiği (LIQUID-WIDTH LAYOUT) veya genişliği ne olursa olsun aynı kalması (FIXED-WIDTH LAYOUT) gerektiğidir.

Kullanılabilirlik ve erişilebilirlik genellikle sıvı genişlikli düzenleri tercih etse de, aşırı büyük veya küçük tarayıcı penceresi genişlikleri sayfa estetiğinden genellikle ödün verir. Tanımlanmış minimum ve maksimum genişliklere sahip İLERLEMELİ BİR DÜZENİ kullanmak makul bir tavizdir çünkü yalnızca estetik bütünlüğün korunmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yüksek veya düşük çözünürlüklü monitörlere sahip kullanıcılara daha iyi uyum sağlar.

Bir sonraki önemli adım, net bir görsel sayfa yapısı (GRID YAPISI, GÖRSEL HİYERARŞİ) sağlayarak kullanıcılara yardımcı olmak için sayfa öğelerinin yerleştirilmesi ve hizalanması ile ilgilidir. Tasarımcılar ayrıca, kullanıcılara sayfalarda gezinme ve özelliklere erişme konusunda daha fazla yardımcı olmak için belirli sayfa öğelerini öne çıkarabilir (VURGULA) veya önemli durumları ve eylemleri gösteren resimleri (SİMGELER) kullanabilir.

Görsel tasarım, farklı bileşenleri dikkatli bir şekilde dengelemeyi içerir: düzen, renkler, grafikler, yazı tipleri, kontrast vb. Web tasarımı için bu bileşenlerin hem teorisi hem de uygulaması üzerine birkaç kitap yazılmıştır.

Ancak bu bölüm, web uygulamasıyla ilgili görsel tasarım modellerini vurgulamaktadır. Etkili bir tasarım oluşturmak için diğer unsurları etkili bir şekilde birleştirmek için en iyi uygulamalar (örneğin, renkler, boyut ve orantı, gestalt, yazı karakterleri), tartışılmasa da önemlidir ve tüm tasarımlar için dikkate alınmalıdır.

Genişlik Düzeni

Web sayfası içeriği (örneğin, çok sütunlu tablo verileri, resim düzenleyiciler, çok sütunlu yerleşimlere sahip portal uygulamaları vb.) önemli miktarda yatay alan gerektirir. Önceden ayarlanmış bir genişlik (SABİT GENİŞLİK DÜZENİ) kullanılarak sunulursa, içerik ya büyük monitörleri olan kullanıcılara çok sıkışık görünür ya da küçük monitörleri olan kullanıcıların yatay olarak kaydırmasını gerektirir ki bu genellikle tercih edilmez.

Kullanıcılar tarayıcı penceresini genişlettikçe veya daralttıkça, sayfa içeriği ve veriler genişliğine göre ayarlanacak şekilde sıvı genişlikte bir düzen kullanarak web sayfaları tasarlayın; bu yaklaşım aynı zamanda akışkan veya esnek düzen olarak da adlandırılır.

Kullanıcıların ekran çözünürlüklerini ve tarayıcı pencere boyutu tercihlerini bilmek veya tahmin etmek çok zordur. Bu nedenle, belirli bir genişlik için tasarım yapmak, kontrolü kullanıcıların elinden alır; tasarımın kullanıcı tercihlerine göre uyarlanması yerine, kullanıcılar tasarıma uyum sağlamaya zorlanmaktadır.

Ayrıca, sabit genişlikli düzenlerde, yüksek çözünürlüklü monitörleri olan kullanıcılar için mevcut ekran alanının büyük bir kısmı kullanılmadan kalır. Öte yandan, daha düşük çözünürlüklü monitör kullananların tüm sayfayı görüntülemek için sayfaları yatay olarak kaydırması gerekebilir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın