Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

 Dağıtılmış İşlemleri Yönetme – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

 Dağıtılmış İşlemleri Yönetme – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

 Alan Adına İçerikle Ekleme

 Dağıtılmış İşlemleri Yönetme

JTA veya Java İşlem API’si, dağıtılmış işlemleri yönetmek için bir Java Enterprise API’dir. Dağıtılmış işlemler, dağıtılmış sistemleri dağıtılmamış programlardan daha karmaşık hale getiren şeylerden biridir. Dağıtılmış işlemleri anlamak için önce basit, dağıtılmamış işlemleri anlamalısınız.

İşlem, tek ve bölünmez bir işlem oluşturuyormuş gibi atomik olarak davranması gereken birkaç işlem grubudur. Bir kullanıcının bir çek hesabından bir tasarruf hesabına para transfer etmesine izin veren bir bankacılık uygulaması düşünün.

İki hesap bakiyesi bir veritabanında depolanıyorsa, bir transferi gerçekleştirmek için uygulamanın iki veritabanı güncellemesi yapması gerekir: çek hesabından para çıkarmalı ve tasarruf hesabına para eklemelidir.

Bu iki işlem atomik davranmalıdır. Nedenini anlamak için, çek hesabından para çıkarıldıktan sonra ancak tasarruf hesabına eklenmeden önce veritabanı sunucusu çökerse ne olacağını hayal edin. Müşteri para kaybeder!

Birden çok işlemi atomik hale getirmek için işlemleri kullanırız. Bankacılık örneğimizde önce bir işleme başlıyoruz, ardından iki veritabanı güncellemesini gerçekleştiriyoruz. Bu güncellemeler devam ederken, başka hiçbir ileti dizisi güncellenmiş hesap bakiyelerini göremez. Her iki güncelleme de başarıyla tamamlanırsa, işlemi taahhüt ederek sonlandırıyoruz.

Bu, güncellenmiş hesap bakiyelerini veritabanının diğer müşterilerinin kullanımına sunar. Öte yandan, veritabanı güncellemelerinden herhangi biri başarısız olursa, işlemi geri alırız ve hesapları orijinal bakiyelerine döndürürüz. Diğer müşterilere tekrar veritabanına erişim izni verilir ve hesap bakiyelerinde herhangi bir değişiklik görmezler.

JDBC API, veritabanlarındaki işlemleri destekler. Veritabanı sunucusunun işlemleri desteklemek için bazı karmaşık işler yapması gerekir, ancak uygulama programcısı için API kolaydır: bir işlemi başlatmanız, istenen işlemleri gerçekleştirmeniz ve ardından işlemi tamamlamanız veya geri almanız yeterlidir.

Dağıtılmış işlemler, ne yazık ki, az önce açıklanan basit işlemlerden biraz daha karmaşıktır. Örneğin, bir veritabanında depolanan bir hesaptan, farklı bir sunucuda çalışan farklı bir veritabanında depolanan başka bir hesaba para aktaran bir program düşünün. Bu durumda, işleme dahil olan iki farklı sunucu vardır, bu nedenle işlemi gerçekleştirme veya geri alma süreci harici olarak koordine edilmelidir.

Dağıtılmış işlemler, iki aşamalı kesinleştirme protokolü olarak bilinen karmaşık bir prosedür kullanılarak gerçekleştirilir; protokolün ayrıntıları burada önemli değildir. Önemli olan, hesap transfer kodumuzu yazabilmemizdir, böylece iki aşamalı taahhüt protokolünün kendisini uygulayabilir, tüm dağıtılmış işlemi iki veritabanı sunucusuyla koordine edebilir. Ancak bu sıkıcı ve hataya açık olacaktır. Uygulamada, dağıtılmış işlemler, özel bir dağıtılmış işlem hizmeti tarafından koordine edilir.

Bu bizi nihayet JTA’ya getiriyor. JTA, işlem hizmetleriyle çalışmak için bir Java API’sidir. Dağıtılmış işlemler için standart XA API’si için bir Java bağlaması tanımlar (XA, Open Group tarafından tanımlanan bir standarttır). JTA’yı kullanarak, dağıtılmış bir işlem hizmetiyle iletişim kuran ve bu hizmeti, iki farklı veri tabanındaki veri tabanı kayıtları arasında para transferini içeren dağıtılmış bir işlemi koordine etmek için kullanan bir program yazabiliriz.

Ne yazık ki, JTA’yı bu şekilde kullanmak hala karmaşık ve hataya açık. Modern kurumsal uygulamalar, genellikle Enterprise JavaBeans sunucusu gibi bir tür uygulama sunucusunda çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Sunucu, uygulama için dağıtılmış işlemleri şeffaf bir şekilde işlemek için JTA’yı kullanır.

Bu model altında JTA, tipik kurumsal programcılar tarafından değil, sunucu uygulayıcıları tarafından kullanılan düşük seviyeli bir API haline gelir. Bu nedenle, bu çalışma JTA ile ilgili bir eğitim bölümü içermemektedir. Ancak, javax.transaction ve javax.transactions.xa paketleri için eksiksiz bir API hızlı başvurusu içerir.


Dağıtık sistemler proje Örnekleri
Dağıtık sistem Nedir
Dağıtık mimari Nedir
Dağıtık Sistemler Ders Notları
Dağıtık sistemler Örnek
Distributed systems
Ağ Modelleri
Dağıtık programlama Nedir


Kurumsal Bilgi İşlem Senaryoları

Önceki bölümler Java Enterprise API’lerinin hızlı tanıtımlarıydı. Burada sunulan tüm bilgileri anlamadıysanız endişelenmeyin: Bu Kısmın geri kalan bölümleri API’leri daha ayrıntılı olarak ele almaktadır.

Bu bölümden almanız gereken önemli mesaj, Java Enterprise API’lerinin, kurumsal bilgi işlem için dağıtılmış Java uygulamaları yazabilmeniz için birlikte çalışan yapı taşları olduğudur. Her kuruluşun ağ altyapısı benzersizdir ve Java Enterprise API’leri, belirli bir kuruluşun belirli ihtiyaçlarını ve hedeflerini karşılamak için herhangi bir sayıda şekilde birleştirilebilir.

Varsayımsal bir kuruluş için bir ağ şeması gösterir. Ağ hizmetleri arasındaki olası birçok ara bağlantıdan bazılarını gösterir ve bu ara bağlantıları kolaylaştıran Java Enterprise API’lerini gösterir.

Şekli, tipik kurumsal bilgi işlem sorunlarını çözmek için Java Enterprise API’lerinin nasıl kullanılabileceğini gösteren örnek senaryolar takip eder. Senaryoları okurken başvurmayı yararlı bulabilirsiniz, ancak şeklin burada sunulan belirli senaryoları göstermediğini unutmayın.

Mail-Order İşletmesi için E-Ticaretin Etkinleştirilmesi

CornCo Inc., taze aromalı patlamış mısır satan başarılı bir katalog tabanlı postayla sipariş işi yürütür. İnternet üzerinden elektronik ticaretin heyecan verici dünyasına açılmak istiyorlar.

Bu örnek, yalnızca Java Enterprise API’lerinin birlikte nasıl kullanılabileceğini göstermeyi amaçlamaktadır. Verimlilik hususlarını göz ardı ettim, bu nedenle ortaya çıkan tasarım aslında büyük ölçekli bir e−ticaret web sitesi için pratik olmayabilir.

İşte bunu nasıl yapabilecekleri:

  • Bir müşteri şirketin web sitesini ziyaret eder ve şirketin web sunucusuyla etkileşim kurmak için bir web tarayıcısı kullanır. Bu, müşterinin şirketin ürünlerini görüntülemesine ve satın almak için seçim yapmasına olanak tanır.
  • Web sunucusu, müşterinin satın almayı seçtiği ürünleri takip etmek için bir alışveriş sepeti sunucu uygulaması kullanır. HTTP protokolünün kendisi durumsuzdur, ancak sunucu uygulamaları istemci istekleri arasında kalabilir, bu nedenle bu alışveriş sepeti sunucu uygulaması, müşteri web sitesinde gezinmeye devam ederken bile müşterinin seçimlerini hatırlayabilir.
  • Müşteri taramayı bitirdiğinde ve seçilen ürünleri satın almaya hazır olduğunda, web sunucusu farklı bir ödeme sunucu uygulamasını çağırır. Bu sunucu uygulaması, birkaç Enterprise API kullanarak bir dizi önemli görevi gerçekleştirir. Ödeme sunucu uygulaması, satın alınacak ürünlerin listesini almak için JDBC’yi kullanır (alışveriş sepeti sunucu uygulaması tarafından bir veritabanında saklanır).
  • Ardından, sunucu uygulaması müşteriye bir sevkiyat adresi, fatura adresi ve diğer gerekli bilgileri sorgular ve ardından bu bilgileri bir müşteri veritabanında depolamak için JDBC’yi tekrar kullanır. Bu veritabanı örneğin CornCo pazarlama departmanı tarafından doğrudan posta amacıyla kullanılabilir.
  • Sunucu uygulaması daha sonra müşterinin fatura adresini ve toplam satın alma fiyatını fatura sunucusuna gönderir. Bu sunucu, özgü, standart olmayan bir arabirime sahip eski bir uygulamadır. Neyse ki, fatura sunucusu kendisini bir nesnesi olarak dışa aktarır, böylece sunucu uygulaması tüm sunucuyu bir uzak nesnesi olarak değerlendirebilir ve bunun üzerinde gerekli yöntemleri çağırabilir.
  • En taze ürünü sağlamak için, dünyanın her yerinde depolara sahiptir. Büyüyen bir şirkettir, bu nedenle depoların listesi sık sık güncellenmektedir. Ödeme sunucu uygulaması, bir dizin sunucusuyla bağlantı kurmak için JNDI’yi kullanır ve ardından müşteriye yakın olan ve müşterinin istediği ürünleri stokta bulunduran bir depoyu bulmak için dizin sunucusunu kullanır.
  • Müşterinin siparişini yerine getirebilecek bir depoya sahip olan ödeme sunucu uygulaması, şirketin kurumsal mesajlaşma hizmetiyle iletişim kurmak için JMS’yi kullanır. Müşterinin siparişini seçilen depoya mesaj şeklinde göndermek için bu hizmeti kullanır. Bu ileti, depodaki yerel bilgisayara teslim edilir ve kuyruğa alınır.

Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın