Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Çevrimiçi Pazarlama Dünyası

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Çevrimiçi Pazarlama Dünyası

Çevrimiçi Pazarlama Dünyası

Çevrimiçi Pazarlama Dünyası

İnternet, pazarlama maliyetlerini büyük ölçüde azaltarak, çevrimiçi reklamcılığı geleneksel medyadan çok daha geniş bir kurumsal kitleye (KOBİ’ler, VSE’ler) erişilebilir hale getirdi.

Web’in ulusötesi doğası, potansiyel kitleyi çoğaltır ve İnternet, şu ana kadar başka hiçbir reklam aracının sunamadığı ek bir avantaja sahiptir: reklamlarınızı yalnızca ürünlerinizi veya hizmetlerinizi arayan İnternet kullanıcılarına hedefleme olasılığı. Bu nedenle bu bölüm, çevrimiçi pazarlama araçlarını ve ilgili ekonomik modelleri sunmaktadır.

Çevrimiçi Pazarlama Kavramları

Pazarlama, bazen genel halk tarafından yanlış anlaşılan ve çoğu zaman basit reklamcılıkla sınırlama eğiliminde olduğumuz bir kavramdır. Aslında, reklam buzdağının sadece görünen kısmıdır ve medya ne olursa olsun bir pazarlama kampanyası oluşturmak, “pazarlamak” için olduğu kadar ürün üzerinde de hedefler, müşteriler ve beklentileri hakkında küresel bir düşünce gerektirir.

Bu nokta açıklığa kavuşturulduktan sonra, ister çevrimiçi pazarlama, ister siber pazarlama, e-pazarlama ve hatta net pazarlama hakkında konuşalım, temel fikirler aynı kalır: bir web sitesinin kullanıcıların beklentilerini olabildiğince karşılamasını sağlamak ve görünürlüğünü artırmak, yani potansiyel müşterilere ulaşma şansını artırmak için bu siteye giren trafik önemlidir.

Müşteri kavramı burada geniş anlamda ele alınmalıdır, çünkü esas olarak sitenin amaçları tarafından tanımlanmaktadır. Bu nedenle mutlaka bir alıcı değildir: Bir haber bültenine abone olan veya bir fiyat teklifi talebi için iletişim bilgilerini bırakan bir İnternet kullanıcısı olabilir.

“Basit İnternet kullanıcısı” statüsünden müşteri statüsüne geçişi belirtmek için, dönüşümden bahsediyoruz. Toplam ziyaretçi sayısına indirgenen dönüşüm sayısı, yani dönüşüm oranı, bir pazarlama kampanyasının başarısının bir göstergesidir.

Bir çevrimiçi pazarlama kampanyasının parçası olarak, pazar araştırması, özellikle İnternet’teki varlığınızın alaka düzeyini ve alabileceği veya alması gereken yöntemleri kontrol etmek için önemli bir adımdır.


Online pazarlama Nedir
Online Pazarlama Eğitimi
Online PAZARLAMA iş İlanları
Etkileşimli pazarlama Nedir
Dolaylı pazarlama Nedir
E PAZARLAMA
Niş pazarlama Nedir
İzinli pazarlama Nedir


Pazar araştırması, ticari teklifinizi (çevrimiçi olarak ne sunacaksınız ve hangi fiyata sunacaksınız?), hedef müşterilerinizi, onların beklentilerini, onlarla nasıl tanışmayı planladığınızı ve bunun sizi nasıl ön plana çıkaracağını iyileştirmeyi amaçlar. Çalışmanız için kullanabileceğiniz bilgi kaynakları çoktur: mevcut müşterileriniz (eğer zaten bir şirket olarak kurulmuşsanız) mükemmel bir başlangıç ​​noktasıdır.

Hedef müşteri kitlenizin bileşik bir portresini tanımladıktan sonra, sitenizi onların anlık ve uzun vadeli beklentilerine mümkün olduğunca cevap verecek şekilde hazırlamanız gerekir. Eğer öyleyse, denemeyi dönüştürme ve dönüşümü gerçekleştirme (yani, acil beklentilerini karşılama) ve müşteriyi elde tutma (uzun vadeli beklentiler) şansınızı artırırsınız.

Her iki durumda da web siteniz önemli bir unsurdur, çünkü müşteri ile aranızdaki aracıdır. Mutlak anlamda, başarılı bir pazarlama kampanyası bu nedenle kaliteli bir web sitesi ile el ele gider. Bu, belirli reklam medyası ve özellikle AdWords için hedef web sitesinin kalitesi, reklamverenlerin sıralamasında yer alan açık bir kriter olduğundan, daha da doğrudur.

Reklam, başarınızın tek bileşeni değildir, şansınızı yanınıza alın! Müşterileri çekmek ve elde tutmak için bu kitapta web sitenizi iyileştirme ve optimize etme tekniklerini göreceğiz.

Açık, okunabilir ve iyi sunulmuş olması gerektiğini unutmayın. İnternet kullanıcısının dikkatini dağıtma riski taşıyan aşırı görsel yüklemeden kaçınmalıdır. Orada gezinmek ve genel kullanım veya satış koşullarını bulmak kolay ve doğal olmalıdır. Kullanılan dil, belirsizlikten, küçük gizli satırlardan kaçınmalıdır.

Bir müşterinin, bir satın alma işlemi yapmadan önce güvenilirliğinizi kontrol etmek için muhtemelen küçük bir ön araştırma yapacağını unutmayın. Müşterilerinizi dinleyerek, zamanında ve iyi koşullarda teslimat sağlayarak çevrimiçi itibarınız üzerinde çalışın.

Çevrimiçi ödeme ve teslimat için güvenilir hizmet sağlayıcıları kullanın. Sitenizle ilgili olumlu geri bildirimleri teşvik edin, ancak eleştiriyi sansürlemekten kaçının çünkü çok çabuk bilinir (özellikle forumlar, bloglar veya tüketici incelemeleri toplayan siteler aracılığıyla).

Bu nedenle, potansiyel müşterilere ulaşmak için İnternet, değişken maliyetlerle, ancak genellikle daha geleneksel muadillerine (basın, televizyon, radyo, vb.) kıyasla düşük kalan çeşitli araçlar sunar.

Bir pazarlama kampanyasının yatırım getirisi (ROI), kampanya aracılığıyla elde edilen cironun ilk yatırım miktarına bölünmesiyle basitçe ölçülür. İnternetin geleneksel medyaya göre iki önemli avantajı vardır: Bir yandan, potansiyel izleyici çok daha fazladır, ancak her şeyden önce İnternet, müşterileri çok daha verimli bir şekilde hedeflemeyi de mümkün kılar.

Aslında, belirli bir anda İnternet kullanıcısını neyin ilgilendirdiği hakkında daha fazla bilgiye sahibiz. Bu nedenle farklılaştırma kolaylaşır ve yalnızca bir ürünle zaten ilgilenmesi muhtemel olan İnternet kullanıcıları ilgili reklamlara da maruz kalır.

Bunu reklam panolarıyla veya daha az ölçüde TV reklamcılığıyla karşılaştırın (bu, belirli şov türlerinde demografik hedeflemeye izin verir) ve potansiyel hakkında da hemen bir fikir edinirsiniz.

Başka daha spesifik çözümler mevcuttur (viral pazarlama, oyunların kullanımı, vb.), ancak bunlar genellikle çok hedeflenmiş bir kitleye ve özellikle bilgili (teknoloji meraklısı) hitap eden geleneksel mekanizmalara (e-posta ile gönderme, reklam afişleri) dayalıdır.

Terminoloji ve Fiyatlandırma

Bu teknikleri ve özelliklerini tartışmadan önce, teknik sözcük dağarcığı ve tanımlarla dolu olduğu için biraz yavan bir bölümden geçmeliyiz. Okumanın geri kalanında size yardımcı olmak için, temel tanımlar mevcut sözlükte listelenmiştir.

Kısaltmalar veya terimler size tamamen tanıdık gelene kadar bunlara atıfta bulunmaktan çekinmeyin: amaç sizi iş jargonuyla boğmak değil, emrinizdeki araçları ve sorunlarını anlamanıza da yardımcı olmaktır.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın