Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Arama Motorlarını Değiştirme

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Arama Motorlarını Değiştirme

Mobil Reklam Oluşturma

Değerlendirme Tekniklerinin Uygulanması

Öğrenciler değerlendirme tekniklerini uyguladıklarında ve buldukları bilgilerin ihtiyaçlarını karşılamadığını belirlediklerinde ne olur? Bazı öğrenciler internetin çok kafa karıştırıcı, çok uzun sürdüğünü veya çok fazla düşünmeyi gerektirdiğini belirledikten sonra pes edebilirler. Diğer öğrenciler, özellikle alternatif beceri ve stratejilerle donanmış olduklarında, bilgi bulma konusunda sebat etme dürtüsüne ve arzusuna sahip olacaklardır.

Öğrenciler Web’de ilk bilgi bulma girişimlerinde başarısız olduklarında, “B Planı” stratejileri olarak adlandırdığımız stratejilerle meşgul olmaları gerekir. Öğrencilerin ilk arama sorguları başarısız olduğunda veya diğer sitelerden bilgi toplamaları veya doğrulamaları gerektiğinde kullandıkları dört stratejiyi tanımlayın: (1) konuları değiştirmek; (2) yeni web sitelerini ziyaret etmek; (3) yeni anahtar kelimeler denemek; ve (4) değişen arama motorları.

Konu Değişikliği

Bizim ve diğerlerinin araştırmalarına dayanarak, pek çok öğrencinin zorluklar karşısında sebat etmek yerine sorgulamalarını kolayca bulunabilecek şeyler etrafında yeniden şekillendirerek İnternette arama yapma konusunda tepkisel bir duruş sergilediği görülüyor. İlginç bir şekilde, araştırma konularını orta akışta değiştirmek, duruma bağlı olarak işlevsiz veya uyarlanabilir bir teknik olarak kabul edilebilir.

Öğrenciler aramaları için zayıf anahtar kelimeler seçtiklerinde, konu değiştirmek işleri iyileştirmeyecektir.

Bununla birlikte, mevcut bilgi eksikliği nedeniyle bir arama başarısız olursa, araştırma projesi sırasında bir dördüncü sınıf öğrencisinin “[konumu] değiştirebilir miyim, çünkü yapmıyorum” diye sorduğu gibi, konuları derhal değiştirmek akıllıca olacaktır. 

Alternatif olarak, bir öğrenci bir konu içinde odağı değiştirebilir. Örneğin, bir sekizinci sınıf öğrencisi, Olsen ikizlerinin hayır kurumlarına katılımı hakkında yeterli bilgi bulamayınca, aktrislerin kariyerlerine odaklandı.

Yeni Web Sitelerini Ziyaret Etmek

Bir web sitesi ziyaretinin faydasız olduğu ortaya çıkarsa, çoğu öğrenci, bulunanlar listesinden yeni web siteleri seçmek için geri dönmeleri gerektiğini bilir (dikkat edin: anahtar kelimeler iyi değilse, bulunanlar listesi de iyi olmayacaktır!). Bazı öğrenciler, listelenen ilk 10 sitenin çok ötesinde arama yapmaya devam ettikleri için, ilk 10 veya 20 sitede yararlı hiçbir şey bulunamazsa, yeni anahtar kelimeler veya yeni bir arama motoru denemenin zamanı geldiğine dair genel bir kural öğretiyoruz.

Yeni Anahtar Kelimeler Denemek

En etkili ancak en az kullanılan B Planı stratejilerinden biri, yeni anahtar kelimeler denemektir. Bu, kök kelimelerin eşanlamlılarını veya varyasyonlarını değiştirerek, odağı daraltarak veya genişleterek, kelimeleri kısaltarak (aşağıya bakın) veya anahtar kelime yazımını kontrol ederek yapılabilir. Bir kızın açıkladığı gibi, “Web sitesi iyi değilse, aramanızı yeniden ifade etmeye çalışın.” Bu strateji, bir yılda kazandığı para,  anahtar kelimesini  değiştiren bir araştırmacı için başarılı oldu.

Ne yazık ki, pek çok öğrenci, örneğin bir öğrencinin anahtar kelime değiştirmesi gibi, anahtar kelimelerinde önemsiz değişiklikler yapmaktadır.

Anahtar kelime seçimi, bilgisayar konuşmasında akıcılık, ilgili bir web sayfasında hangi kelimelerin veya kelime öbeklerinin görüneceğini tahmin etme yeteneği ve her arama motorunun anahtar kelimeleri nasıl işlediğine dair bilgi gerektirir. Deneme yanılma yoluyla zaman içinde öğrenilebilen bir dil olsa da, bilgili öğretmenler tarafından erken bir giriş yapılmasını savunuyoruz.


Varsayılan arama motoru değiştirme
Bilgisayarda arama motorunu Google yapma
Microsoft Edge arama motoru değiştirme
Telefonda arama motoru değiştirme
Chrome arama motoru değiştirme
Edge arama motorunu Google yapma
Filtresiz arama motoru
Google arama motoru indir


Arama Motorlarını Değiştirme

İnsanların başarısız arama girişimlerini değiştirmesinin başka bir yolu da arama motorlarını değiştirmektir. Bir öğrencimizin tavsiye ettiği gibi “Eğer amacınıza uygun bir sonuç bulamazsanız başka bir arama motoru deneyin.” Bazı öğrenciler, birden fazla arama motorunda aynı geniş anahtar kelimeleri kullanarak bu tekniği körü körüne uygular.

Örneğin, bir öğrenci Google’da <Nashville Tennessee> için arama yaptı, birkaç siteyi ziyaret etti ve ardından yine odak alanını belirtmeden Yahoo’da <Nashville Tennessee> için arama yaptı. Daha deneyimli öğrenciler daha düşünceli ve seçici geçişler yapar.

Öğrenciler, arama motorlarının farklı algoritmalar kullandığını ve farklı veri girişi türleri gerektirdiğini anladıklarında, bu özellikler ile mevcut arama ihtiyaçları arasındaki uyumu en üst düzeye çıkarmak için arama motorlarını değiştirirler (Guinee ve diğerleri, 2003). Örneğin, daha büyük bir öğrenci, “Daha geniş bir şey arıyorsanız, Yahoo’yu deneyin, çünkü onu alt kategorilere ayırır” diye açıkladı.

Değerlendirme Stratejilerini Nasıl Öğretiyoruz?

Değerlendirme stratejilerini öğretmek, öğrencilerin teknoloji kullanıcısı olmanın yanı sıra teknoloji eleştirmeni olmaları için ayırt edici bir göz geliştirmelerine yardımcı olmayı içerir.

Değerlendirme stratejilerini Web aramasına uygularken, bilgiyi etkili bir şekilde eleştirmek ve kullanmak için bir dizi temel beceriye ihtiyacımız var.

• Uygun arama motorlarını seçin.
• Arama motoru isabet listesinden web sitelerini seçin.
• Web sitelerinin geçerliliğini belirleyin.
• Büyük miktarda bilgiyi verimli bir şekilde sıralayın.
• Bilginin yararlılığını ve doğruluğunu kabul edin.
• Büyük miktarda bilgi toplayın ve düzenleyin.

Öğrencilerin bu becerileri geliştirmeleri için, onları kendi başlarına bir çevrimiçi ortama yerleştirmeden önce, öğrencilerin İnternet’te arama yapmalarını şiddetle tavsiye ederiz. Herhangi bir iyi eğitimde olduğu gibi, sorumluluğun kademeli olarak serbest bırakılması, öğrencilere daha fazla bağımsızlığa doğru ilerlerken temel becerileri geliştirme şansı verir.

Bu çalışma boyunca açıklandığı gibi, öğretmen tüm sınıf etkinlikleri sırasında modelleme ve sesli düşünme yoluyla temel destek sağlayabilir.

Örneğin, bir arama motoru isabet listesinden bir web sitesini nasıl seçtiğinizi modelleyin ve açıklayın; ayrıca neden belirli web sitelerini seçmediğinizi açıklayın, çünkü bu bilgiler aynı derecede değerli olabilir. Elbette nihai hedefiniz, öğrencilerin Web’de kendi başlarına müzakere etmelerini sağlamaktır, ancak o zamana kadar, “lideri takip et” yaklaşımı oldukça etkili olabilir.

Öğretmenler, öğrencilerin erişebileceği sınırlı sayıda bağlantı veya öğrenciler için işaretlenmiş önceden belirlenmiş web sitelerinin kısayol listesini sağlayarak öğrencilerin bağımsız uygulamaya geçişine yardımcı olabilir. İlk önce tüm sınıf, öğretmen liderliğindeki etkinliklere güvenerek, ardından küçük gruplar veya ortaklarla etkinliklere ve ardından bağımsız çalışmaya geçerek de destek verilebilir.

Bu geçişler boyunca, bir öğretmen web sitelerinin nasıl değerlendirildiği ve bilgilerin doğruluk ve yararlılık açısından nasıl filtrelendiği hakkında yüksek sesle düşünmeye devam etmelidir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın