Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Yürütme Dizileri – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Yürütme Dizileri – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

 Alan Adına İçerikle Ekleme

Yürütme Dizileri

Yürütme dizileri, eşzamanlılık için uygun bir temsildir. Bir yürütme dizisinin neye benzediğinin metinsel bir versiyonudur.

Görev1 ve Görev2’nin yürütme sırası önemli değilse veya aslında aynı anda yürütülüyorlarsa, aynı satırda görünebilirler. İki görev arasında sıralama önemli olduğunda, bir satırı paylaşmazlar. Önceki örnekte, Görev1 ve Görev2’nin her ikisi de sıralama yapar, ardından Görev1 girdi yapar ve Görev2 çıktı alır.

Bu işlemlerin sırası, yürütme dizisinin Task1’in girdi almayı bitirdiğini ve Task1’in x’i t1’e yüklemesinden önce Task2’nin çıktısını tamamladığını belirtmesi dışında önemli değildir. Görev1, x’i yüklemeyi bitirdikten sonra, Görev2 x’i t2’ye yükler. Ardından Görev1, t1’e bir ekler ve Görev2, belirli bir sıra olmaksızın t2’ye bir ekler. Bu işlemler tamamlandıktan sonra Görev1, t1’i x’te depolar ve ardından Görev2, t2’yi x’te depolar.

Bu yürütme dizisi, klasik bir yarış koşulunu (yürütme dizisinin nihai sonuçları değiştirebileceği birden fazla talimat akışındaki bir talimat dizisi) gösterir. Hem Görev1 hem de Görev2, x’i artırdıklarını düşünüyorlar ve yapacaklar. Yukarıda gösterildiği gibi karışmadıkça. Bu yürütme dizisi, Task1’in artışının kaybolabileceğini gösterir.

Ön Alım

Bir sistemin eşzamanlı görev başına en az bir işlemcisi olmadıkça, işletim sistemi zaman zaman işlemciye başka bir göreve erişim vermek için bir görevi önleyebilir. Bazı işletim sistemleri ön alıma yalnızca belirli noktalarda izin verir; diğerleri, önalımın ertelendiği çeşitli bölümlere sahiptir.

Gerçek zamanlı işletim sistemleri, ön alım gecikmesi (maksimum ön alım süresi ertelenir) ve ön alım hizmet süresi (etkinleştirildikten sonra ön alım işleminin tamamlanması için geçen süre) ile büyük zorluklar çeker.

Gerçek zamanlı iddialara sahip herhangi bir sistem, çalıştırılabilir hale gelen daha yüksek öncelikli bir görevi başlatmak için bir görevi önceden alır. Örneğin, bir anahtarın taşınmasını bekleyen bir görev, aynı veya daha yüksek önceliğe sahip başka bir görev yürütülmüyorsa, anahtar hareket ettikten hemen sonra yürütülmeye başlayacaktır.

Bu, neredeyse önceliğin tanımına benziyor, ancak bir zamanlayıcı özellikle önleyici olduğunu veya önlemeyi desteklemediğini söylemedikçe, önceliği muhtemelen yalnızca geçerli görev önleme sunduğunda (genellikle bloke ederek) bir sonraki görevi seçmek için kullanır.

Önleyici Olmayan Programlama

Her yetkin işletim sistemi önleyici planlama sağlar, ancak önleme tam anlamıyla iyi bir şey değildir. Ön alım olmadan, bir görevler sistemi, programcı neredeyse kelimenin tam anlamıyla istemediği sürece bir yarış durumuna maruz kalamaz.

Önleyici bir zamanlayıcı (veya birden çok işlemci) ile, bir görev paylaşılan bir kaynağı her kullandığında, diğer görevlerin de aynı anda onu kullandığını varsaymalıdır. İşbirliği yapan görevler egzotik algoritmalar veya kilitler kullanmadıkça, yarış koşulları ortaya çıkacaktır. Önleyici olmayan bir zamanlayıcı ile (tek bir işlemcide), her görev, önleme sunan bir sistem hizmeti kullanana kadar yürütülür. Kontrol hiçbir zaman iki rastgele talimat arasında görevden göreve geçmeyecektir.

Preemptive olmayan analogdur. getInput, doOutput ve Yield’ın ön alım sunduğu bir sistem için yürütme sırasını gösterir. Önalım olmadan x değerinin bozulmasına neden olan bir yarış koşulunun gösterildiği yerde hiçbir yarış koşulu göstermediğine dikkat edin.

Tamamen önleyici veya eşzamanlı sistemlerle karşılaştırıldığında, önleyici olmayan bir zamanlayıcı, çoklu görev sistemlerini tasarlama ve hata ayıklama karmaşıklığını neredeyse ortadan kaldırır.

Masaüstü sistemler için bile, önlemenin önemli olduğu kanıtlanmıştır. Önleyici olmayan zamanlama, her görev sık sık önleme sunuyorsa yeterince iyi çalışır. Ne yazık ki, her hesaplama döngüsüne bir verim koymayı unutmak kolaydır. Program verim olmadan iyi çalışıyor; aslında biraz daha hızlı çalışır.


Diziler java.
Java dizi tanımlama
Java diziye değer Atama
String’i diziye çevirme Java
Java çok boyutlu Diziler
Java diziye eleman ekleme
Java matris Örnekleri
Java. matris oluşturma


Diğer programlar acı çekiyor, ancak bu saniyenin çok küçük bir kısmı için kabul edilebilir. Bir şey diğerine yol açar ve can sıkıcı bir sistem kilitlenmesi yaşarsınız. Sonra sistem çökmeleri sorunu var. Bir görev, sıkı bir sonsuz döngüye girmesine neden olan bir hatayla karşılaşırsa ne olur?

Sistem kilitleniyor. İşletim sisteminin kontrolü hatalı görevden almasına imkan yoktur. Microsoft Windows ve Apple’ın Mac OS’sinin ilk sürümleri önleyici değildi; uzun süre donan kullanıcı arayüzlerinden ve sık sık sistem çökmelerinden çok zarar gördüler.

Yüksek öncelikli bir süreç, düşük öncelikli bir süreçten daha düşük önceliğe sahipmiş gibi programlandığından, bu duruma önceliğin tersine çevrilmesi denir.

Önceliğin tersine çevrilmesi, dikkatli bir programcı tarafından kontrol edilebilir, ancak yalnızca öngörülürse ve buna göre tasarlanırsa. Ne yazık ki, öncelikli ters çevirmeyi gözden kaçırmak kolaydır ve konuşlandırılmış bir sistemde bulmak çok zordur.

Yalnızca, belirli bir olaylar dizisi, düşük öncelikli bir görevin, yüksek öncelikli bir görev istediğinde bir kaynağı tutmasına neden olduğunda gerçekleşir. Bu durum, olası olmayan bir olay kombinasyonunu gerektirebilir. Test süresi boyunca bir sistemde uykuda kalabilir ve dağıtılan sistemde aralıklı bir hata olarak ortaya çıkabilir.

Sabit ve Dinamik Öncelik

Sabit öncelikli bir programlayıcı, kesinlikle programcı tarafından atanan önceliklere göre programlar. Alternatif, zamanlayıcının görevlerin önceliklerini değiştirmesine izin veren dinamik öncelikli bir zamanlayıcıdır. Kesinlikle sabit öncelikli planlayıcılar nadir hale geliyor. Öncelik dönüşümünden muzdaripler. Sonuç olarak, sabit öncelik, “öncelik tersine çevirmeden kaçınma dışında sabit” anlamına gelir.

Öncelikleri Tersine Çevirme

Aile eve gelir ve aniden büyükannenin on beş dakika içinde ziyaret edeceğini fark eder. Ebeveynler, büyük çocuk June’dan ön salonu toplamasını ve süpürmesini ister. Daha genç ve oldukça verimsiz olan William’a oyun odası atanır. Tesadüf eseri, Haziran ön salonu toplamayı bitirmeden önce William elektrikli süpürgeyi ele geçirecek kadar hızlı hareket eder.

Elektrikli süpürgeyi almaya gittiğinde, onu kullanımda bulur. William oyun odasını süpürmeyi bitirene kadar beklemesi gerekiyor. Büyükanne, William oyun odasını süpürmeyi bitirmeden çok önce gelir. Ön hol temizleme görevi son teslim tarihini karşılamıyor ve ebeveynler derinden utanıyor.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın