Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Yer İşaretleri ve Ana Sayfalar – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Yer İşaretleri ve Ana Sayfalar – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Google'ın Yazım Yönergeleri

Yer İşaretleri ve Ana Sayfalar


billgatesweb” şirketler ve kurumlar için hizmet vermektedir. Web siteleri ve şirket içi alanlarda hizmet vermekteyiz. Sizler de hizmetlerimizden yararlanmak için iletişim adreslerimizden bizlere ulaşabilirsiniz.


Birçok gerçek dünya Web uygulaması, sitenin sayfalarının homojen bir konu ile ilgili bölümler halinde kümelendiği hiyerarşik bir yapı sergiler. WebML, site görünümlerinin ve sayfaların organizasyonunu iyileştirmek için temel öğeler sağlar: alanlar, önemli noktalar ve evler.

Alanlar, bir site görünümüne hiyerarşik bir organizasyon vermek için kullanılabilen sayfaların veya yinelemeli olarak diğer alt alanların kapsayıcılarıdır. Gerçek hayattaki Web sitelerinin çoğu bölümlere ayrılmıştır; örneğin, sayfalarında sitenin çeşitli alanlarını işaret eden bağlantılara sahip bir gezinme çubuğu bulunan Web sitelerinden alınan iki HTML parçasını göstermektedir.

Şekil 3.33’te gösterilen bir site görünümünün en tipik yapısı, iki seviyeli bir hiyerarşidir: site görünümü, birkaç alan halinde alt yapılandırılmıştır ve her alan, bazı ilgili konularla ilgilenen bir veya daha fazla sayfa içerir.

Sayfalar ve birimler arasında olağan şekilde bağlantılar çizilebilir ve alanların sınırlarını aşabilir. Alanlar arası bir bağlantının izlenmesi, odağın bir alanın sayfasından başka bir alanın sayfasına taşınması anlamına gelir.

Bir site görünümü hem alanları hem de sayfaları kapsıyorsa, metinsel belirtimi, doğrudan site görünümü içine alınmış olan üst düzey sayfaların yanı sıra alanları da listeler; daha sonra her alan, sayfaları ve alt alanları listelenerek ayrı ayrı tanımlanır. Gösterilen site görünümü yapısına uyan köprü metni aşağıdaki gibi belirtilmiştir.

Sayfalar ve alanlar, Web sitesindeki “önemlerini” vurgulayan bazı ayırt edici özelliklerle karakterize edilir. Özellikle, bir alan veya site görünümü içindeki sayfalar aşağıdaki üç özelliğe sahip olabilir.

Köprü Metni Organizasyonu

Büyük ve karmaşık köprü metinlerinin belirtimi, site görünümleri, alanlar ve iç içe sayfalar gibi modülerleştirme yapıları kullanılarak hiyerarşik olarak düzenlenebilir.

Site Görünümleri

Bir WebML hiper metni, bağlantılı sayfaları ve birimleri site görünümü adı verilen bir modülerleştirme yapısı içine kapatılarak kullanıcılara iletilmek üzere bir uygulamaya paketlenir. Site görünümleri için grafik gösterim örneğini gösterir. Site görünümleri, kullanıcı tanımlı bir adla karakterize edilir ve bir dizi sayfa ve/veya alan içerir.

Örnekte, Albüm site görünümü dört sayfa içermektedir. Sanatçılar sayfası, sanatçıların bir listesini gösterir (AllArtists). Sanatçı sayfası, AllArtists dizininden seçilen sanatçının ayrıntılarını (ArtistData) sunar.


Chrome yer İşaretleri kayboldu
Chrome yer işaretleri klasörü nerede
Mobil yer işaretleri
Yer işaretleri çubuğu
Yer işaretleri çubuğu gizleme
Yer işaretleri çubuğu açma
Chrome yer işaretleri düzenleme
Yer işareti


Page AlbumIndex, bir sanatçının verilerini (ArtistShortData) ve albümlerinin listesini (AlbumIndex) görüntüler. Son olarak, Albüm sayfası, sanatçısının adı (ArtistShortData), mevcut destekler (AlbumSupports) ve parçalarının listesi (AlbumTracks) gibi tek bir albüm (AlbumData) hakkında bazı bilgiler sağlar.

  • Ana sayfa, sitenin varsayılan adresindeki veya kullanıcı uygulamaya giriş yaptıktan sonra sunulan sayfadır. Ana sayfa, site görünümünde benzersiz olmalıdır. Grafik belirtiminde, sayfa simgesinin içindeki “H”, bir sayfanın ana sayfa özelliğini belirtir; metinsel bildirimde, ana anahtar sözcüğü sayfa belirtimine eklenir.
  • Varsayılan sayfa, çevreleyen alana erişildiğinde varsayılan olarak sunulan sayfadır. Bir alan içindeki varsayılan sayfa benzersiz olmalıdır.
  • Grafik belirtiminde, sayfa simgesinin içindeki bir “D”, bir sayfanın varsayılan özelliğini belirtir; metin bildiriminde varsayılan anahtar sözcük eklenir.
  • Bir dönüm noktası sayfasına, çevreleyen modülündeki diğer tüm sayfalardan veya alanlardan erişilebilir (site görünümü veya bir süper alan). Grafik belirtiminde, sayfa simgesinin içindeki bir “L”, yer işareti özelliğini belirtir; metinsel bildirimde, dönüm noktası anahtar sözcüğü eklenir.
  • Alanlar, yer işareti ve varsayılan özelliklerle ilişkilendirilebilir.
  • Varsayılan alan, çevreleyen süper alanına erişildiğinde varsayılan olarak erişilen alt alandır. Kullanıcı üst alanı işaret eden bir bağlantıda gezinirse, alt alanın varsayılan sayfasına yönlendirilir. Alt alanın varsayılan sayfası yinelemeli olarak tanımlanır: ya alt alan içinde yerel olarak tanımlanan varsayılan sayfadır ya da rastgele sayıda varsayılan alt alt alanın içine yinelemeli olarak yerleştirilmiş varsayılan bir sayfadır.
  • Bir dönüm noktası alanı, çevreleyen site görünümünün veya süper alanın diğer tüm sayfalarından veya alanlarından dolaylı olarak erişilebilen bir alandır.

Varsayılan ve yer işareti olma özellikleri, sayfalar için gösterilen aynı notasyonlar kullanılarak alanların metinsel ve grafiksel tanımına eklenir. Yer işareti kavramının kullanışlılığına bir örnek olarak, iki eşdeğer WebML diyagramını gösterir.

Soldaki şemada, Ana sayfa aynı zamanda bir dönüm noktası sayfasıdır; Bunun anlamı, site görünümünde yer alan her sayfanın, yer işareti sayfasına işaret eden, bağlamsal olmayan, üstü kapalı bir bağlantının kaynağı olmasıdır.

Sağdaki diyagram, bu bağlamsal olmayan bağlantıları açıkça göstermektedir. Bu nedenle soldaki diyagramın taşıdığı anlam, Ana sayfaya ek modülün herhangi bir başka sayfasından ulaşılabilmesidir. Bir site görünümü çok sayıda sayfa içeriyorsa, yer işareti özelliği, çizilecek bağlamsal olmayan bağlantıların sayısını önemli ölçüde azaltır ve diyagramı çok daha okunabilir hale getirir.

Aynı fayda, bir site görünümünde yer alan alt alanlarda da ortaya çıkar. Sol taraftaki diyagram, bağlamsal olmayan örtük bağlantıların açık hale getirildiği sağ taraftaki diyagrama eşdeğer olan bir dönüm noktası alanı örneğini temsil eder. Uygulamada, Home, Trolley, InvestorInfo ve NewBrands adlı sayfalar, CustomerInfo alanının varsayılan ContactUs sayfasına bağlanır.

İç İçe Sayfalar

Şimdiye kadar görülen köprü metni sayfaları, bir veya daha fazla birimin koleksiyonları olarak düzenlenmiştir. Bu sayfa yapısı, çoğu Web uygulamasının gereksinimlerini kapsar, ancak hepsini kapsamaz. WebML, bazı karmaşık sayfaların fiziksel organizasyonunu modellemek için iç içe sayfalar kavramını sunar. İç içe sayfalar, tasarımcının sayfaları alt sayfalara bölerek onlara da hiyerarşik bir yapı vermesini sağlar.

İç içe geçmiş alt sayfalar, birlikte görüntülendiği anlamına gelen birleşik biçimde veya bir alt sayfanın görüntülenmesinin başka bir alt sayfanın görüntüsünün yerini aldığı anlamına gelen ayrık biçimde olabilir.

Birleştirilmiş iç içe sayfalar (VE alt sayfaları olarak da adlandırılır), bir ekrandaki sayfayı bölümlere ayırmak için kullanılır, böylece bir bölüm sabit tutulur ve diğerleri, HTML’deki çerçeveler gibi kullanıcı komutlarına dayalı olarak değişken bilgileri görüntüler; bazı değişken çerçevelerdeki bilgiler, bir kullanıcının sabit bir çerçevedeki bir bağlantıya tıklamasından sonra farklı verilerle değiştirilebilir.

Sayfası iki VE alt sayfası içerir: En Sol adlı alt sayfa, geçmiş ve son sayıların iki dizini içerir ve En Sağ adlı alt sayfa albüm bilgilerini görüntüler. En Sağdaki alt sayfa, sabit tutulan En Soldaki alt sayfadaki her tıklamada yeniden yüklenir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın