Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

İçerik Yayınlama Kalıpları – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

İçerik Yayınlama Kalıpları – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Mobil İçerik Kullanımı

İçerik Yayınlama Kalıpları

Web sayfalarındaki içeriğin organizasyonu, tipik olarak, gerçek hayattaki uygulamalarda sıklıkla tekrarlanan bazı önceden tanımlanmış kalıpları takip eder. Yapılandırılmış bir hiper metnin tipik konfigürasyonu, nesneler hakkında bilgi gösteren veri veya çoklu veri birimlerini, bir nesneden ilgili diğerine navigasyonu destekleyen birimlerle değiştirir. Bu bölümde, çok çeşitli efektler elde etmek için WebML kavramlarının birçok şekilde nasıl oluşturulabileceğini gösteren temsili modellerin bir seçimini kısaca sunuyoruz.

Basamaklı Dizin

Kademeli bir indeks, farklı varlıklar üzerinde tanımlanan bir indeks birimleri dizisidir, öyle ki her indeks birimi, indeksten seçilen bir nesneden, bir ilişki rolü aracılığıyla kendisiyle ilişkili nesneler kümesine bir odak değişikliğini belirtir. Sonunda, bir veri biriminde tek bir nesne gösterilir veya bir çoklu veri biriminde birkaç nesne gösterilir.

Bir dizi sanatçıdan belirli bir sanatçının belirli bir albümüne gitmek için basamaklı bir dizin gösterir. İlk dizin (ArtistsIndex), Artist varlığının tüm nesnelerini gösterir; ikincisi (AlbumsIndex), ArtistsIndex’te seçilen Artist nesnesiyle ilişkili Albüm nesnelerini gösterir. Son olarak, AlbumData birimi, AlbumsIndex biriminde seçilen albümün ayrıntılarını görüntüler.

Dizin birimlerinin veri birimleriyle karıştırıldığı, temel basamaklı dizin modelinin bir türevini göstermektedir. Bu varyasyon, her adımda seçilen nesne hakkında bazı özelliklerin gösterilmesine izin verir.

Filtrelenmiş Dizin

Filtrelenmiş bir indeks, her ikisi de aynı varlık üzerinde tanımlanmış olan bir giriş birimi tarafından takip edilen bir indeks birimi tarafından oluşturulan bir dizidir; indeks biriminin örnek kümesi, kullanıcı tarafından form alanlarına girilen değerlere dayalı olarak bir seçici tarafından kısıtlanır. Bu kalıbın anlamı iki aşamalı bir seçimdir.

İlk olarak, kullanıcı arama anahtar sözcükleri olarak kullanmak üzere girdi değerleri sağlar ve bu anahtar sözcüklerle eşleşen nesneler dizinde sunulur; daha sonra kullanıcı, indekste gösterilen daha küçük kümeden istenen nesneyi seçebilir ve bir veri biriminde görüntülenmesini sağlayabilir.

Filtrelenmiş dizin örneğini gösterir; giriş birimi, albümlerin başlığını ve yayın yılını bir biçimde girmenizi sağlar. Giriş biriminin çıkış bağlantısı, giriş değerlerini bağlantı parametreleri (AlbumTitle ve PublYear) olarak, yalnızca verilen başlık ve yılla eşleşen albümleri almak için seçicide iki parametrenin kullanıldığı dizin birimine taşır.

Bu örnekte, seçici, başlığın ilk alana girilen ve AlbumTitle parametresinde saklanan anahtar kelimeyi içermesini ve albümün yayın yılının ikinci alana girilen değere eşit olmasını ve PublYear para biriminde saklanmasını gerektirir. 

Her iki koşul da, bir parametre değeri void ise, yüklemin yok sayıldığını belirtmek için örtük olarak tanımlanır. Gösterilen yorumlama örneğinde, kullanıcı yıl için bir değer girer ve başlık alanını belirtilmemiş olarak bırakır. Bu nedenle, başlıkla ilgili koşul göz ardı edilir ve 1999’da yayınlanan tüm albümler görüntülenir.


Google Sites
Web sitesi yayınlama
Html site yayınlama
Google Search Console
Web İçerik Yönetimi Sağlık Bakanlığı
Google Analytics
Google Drive
Web sitesi yayınlamak için Gerekenler


Filtrelenmiş Kaydırılmış Dizin

Filtrelenmiş kaydırılmış dizin modeli, tipik olarak, anahtar kelime dizilerini kabul eden ve daha sonra, her seferinde bir sonuç bloğuna erişmek için kaydırma komutlarıyla, sayfalara bölünmüş anahtar kelime aramasının sonucunu sunan arama motorları tarafından kullanılır. Arama sonuçlarını bloklara sayfalamanın etkisi, kaydırma birimleri kullanılarak ve blok faktörlerini ayarlayarak WebML’de modellenir.

Albüm varlığında filtrelenmiş kaydırılmış dizin örneğini gösterir. Örnekte, kullanıcı anahtar sözcükleri albümlerin başlığı ve yılıyla eşleşecek bir biçimde girer. Giriş biriminden çıkan bağlantı, bu bilgiyi bağlantı parametreleri (AlbumTitle ve PublYear) olarak eşleşen tüm albümleri alan kaydırma birimine taşır.

Ardından, bir indeks birimi, alınan albümlerin bir bloğunu görüntüler ve kullanıcı, kaydırma komutlarını kullanarak dizideki ilk, son, önceki veya sonraki bloğa erişebilir. Kaydırma birimi ile indeks birimi arasındaki bağlantı, sezgisel olarak seçilen bir bloğun (örneğin, ilkinin) kullanıcı arama anahtar sözcüklerini gönderir göndermez dizinde görünmesini sağlamak için otomatiktir.

Rehberli Tur

Rehberli tur, bir dizinin nesnelerine tek tek göz atmak için bir modeldir. Model, blok faktörü 1’e eşit olan ve otomatik bir bağlantı yoluyla bir veri birimine bağlanan bir kaydırma biriminden oluşur. Kaydırma birimini çevreleyen sayfaya ilk erişimde, sayfa içi bağlantının otomatik gezinmesi nedeniyle kaydırma biriminin ilk nesnesi veri biriminde gösterilir. Ardından kullanıcı, dizide gezinmek için ilk, son, önceki ve sonraki komutları kullanabilir.

Belirli bir sanatçının albümlerinde rehberli tur örneği gösterir. Bu örnekte sanatçının tüm albümleri tura dahil edilmiştir. Kaydırma birimindeki seçicinin, örneğin belirli bir süre içinde bir sanatçı tarafından yayınlanan albümlerin üzerinde gezinmek gibi daha karmaşık koşulları ifade edebileceğine dikkat edin.

Dizinli Rehberli Tur

Dizine alınmış bir rehberli tur, rehberli bir tura benzer şekilde bir dizi nesneye göz atmayı destekler; Aradaki fark, erişilen ilk nesnenin bir dizin aracılığıyla seçilmesi ve bu tür ilk erişim, kullanıcının kaydırma için dizinin “ortasına atlamasına” izin vermesidir. Model, her ikisi de aynı veri birimine bağlı olan bir indeks birimi ve bir kaydırma birimi içerir.

Dizine alınmış rehberli tur örneğini gösterir. Kullanıcı dizinde bir seçim yaptığında, seçilen nesne, sıradaki ilk, son, önceki ve sonrakine erişim komutlarının etkin olduğu kaydırma biriminin bağlamını belirler.

Nesne Bakış Açıları

Bir nesne bakış açısı modeli, iki veya daha fazla bağlantılı veri biriminden oluşan bir zincirdir, böylece her veri birimi bir nesne üzerinde farklı bir bakış açısı verir; tipik olarak, bir veri birimi temel bilgileri görüntüler ve biri daha fazla ayrıntı ekler.

Aynı sanatçıya ait temel verilerin ArtistIntro sayfasında gösterildiği ve aynı sanatçının biyografi verilerini daha ayrıntılı olarak gösteren ikinci bir sayfaya ulaşılabilen iki veri birimi sunar. Ayrıntılı sayfadan ArtistIntro sayfasına geri dönmek mümkündür.


billgatesweb Google Sites,Web sitesi yayınlama,Html site yayınlama,Google Search Console,Web İçerik Yönetimi Sağlık Bakanlığı,Google Analytics,Google Drive,Web sitesi yayınlamak için Gerekenler alanlarında hizmet vermektedir.


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın