Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Verilerin Güvenliğini Sağlama – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Verilerin Güvenliğini Sağlama – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Mobil İçerik Kullanımı

Bilgisayar Korsanları

Özellikle uygulama internetten indirilebildiğinde, bilgisayar korsanlarına karşı mutlak koruma sağlamanın neredeyse hiçbir yolu olmadığını anlamak önemlidir. Seri numarası gibi hassas verileri üretmek ve şifrelemek için en güçlü güvenlik algoritması kullanılsa bile, uygulamaya erişimi olan iyi bir bilgisayar korsanı, kontrolü tamamen atlamak için doğrulama kodunu yamalayabilir.

Bu kitabın önceki bölümleri, Java sınıflarını bulmanın ve hacklemenin ne kadar kolay olduğunu ve risk yüksekse yerel kodun bile kırılabileceğini gösterdi. Bu nedenle, başarılı bir koruma mekanizmasının anahtarı, tipik kullanıcıların %95’i için kırma işlemini çok zorlaştırmak ve deneyimli bilgisayar korsanlarının geri kalan %5’ini kırma işlemi için önemli miktarda zaman harcamaya zorlamaktır.

Başka bir deyişle, amaç, lisans satın almayı, korumayı kırmak için zaman harcamaktan daha ucuz hale getirmektir. Bir başka hayati husus da, saldırıya uğramış sürümlerin İnternette kolayca yeniden dağıtılmasını önlemek ve bilgisayar korsanlarının ürün için kendi lisanslarını vermelerini engellemektir.

Güvenlik ve kriptografinin temel yönlerine bakarak başlayacağız. Java Şifreleme API’lerini kullanarak, bilgileri şifrelerle nasıl şifreleyeceğinizi ve şifresini çözeceğinizi, bir mesaj özetiyle veri bütünlüğünü nasıl koruyacağınızı ve asimetrik anahtar çiftleriyle sağlam bir lisanslama mekanizmasını nasıl uygulayacağınızı örneklerle öğreneceksiniz. Bu önlemlere ek olarak, uygulama çekirdek dosyalarını korsanlık ve yama uygulamalarından koruyan çeşitli teknikleri inceleyeceğiz.

Java Kriptografi Mimarisi ile Verilerin Güvenliğini Sağlama

Kriptografi kelimesi, eski Yunanca kryptos (gizli anlamına gelir) ve graphein (yazı anlamına gelir) kelimelerine dayanmaktadır. Kriptografi, okunabilir bilgileri, açık bir şekilde iletilebilen ve daha sonra orijinal biçimine geri dönüştürülebilen anlaşılmaz bir koda dönüştürmenin bir yolunu sunar.

Şifreleme, okunabilir bilgileri koda kodlama işlemidir ve şifre çözme, okunabilir bilgileri koddan çıkarma işlemidir. Yaygın olarak kullanılan başka bir kriptografi hizmeti, bir mesajın göndericiden ayrıldığından beri değiştirilmediğini doğrulamak için bir karma veya bir mesaj özeti üretmektir.

Kriptografik hizmetleri uygulamak için çeşitli matematiksel algoritmalar kullanılır. Algoritmalar sağladıkları hizmet türüne göre üç ana kategoriye ayrılabilir: mesaj özeti, şifreleme/şifre çözme ve imzalama.

Mesaj özeti algoritmaları, mesajın içeriğini değiştirmez; bunun yerine, mesaj içeriğine ve gizli bir anahtara dayalı olarak benzersiz bir hash üretirler. Anahtar, bir hesaplama algoritmasına parametre olarak iletilen herhangi bir sayı, parola olarak kullanılan bir karakter dizisi veya bir bayt dizisi olabilir. Hassas bir mesajın göndericisi, özeti gizli bir anahtar kullanarak hesaplar ve mesajla birlikte gönderir.


Kişisel bilgi güvenliği nedir
Veri güvenliği nedir
Veri güvenliği nasıl Sağlanır
Bilgi ve veri güvenliği Nedir
Veri güvenliğine yönelik alınabilecek teknik Tedbirler
Hastane bilgi Güvenliği ve kişisel verilerin KORUNMASI prosedürü
Zararlı yazılım Nedir
KVKK Teknik ve İdari Tedbirler


Alıcı, alınan mesajın özetini hesaplamak için aynı gizli anahtarı kullanır ve gönderenin özet mesajıyla eşleşmezse içeriğin güvenliği ihlal edilmiş olarak kabul edilir. Mesajı yakalayan üçüncü bir kişi, içeriğini görüntüleyebilir ve değiştirebilir, ancak gizli anahtarın yokluğunda özeti yeniden hesaplayamaz. Böylece iletişimin bütünlüğü korunur.

Şifreleme/şifre çözme algoritmaları, üçüncü şahıslar tarafından ele geçirilebilecek hassas bilgileri koruma amacına hizmet eder. Mesaj içeriği, orijinal içeriğe geri dönüştürülmesi neredeyse imkansız olan çıktılar üreten gizli bir anahtar kullanılarak değiştirilir. Mesajı yakalayan üçüncü bir kişi, anahtar olmadan içeriğini deşifre edemez.

İki şifreleme/şifre çözme algoritması kategorisi vardır: simetrik anahtarlar kullananlar ve asimetrik anahtarlar kullananlar. Simetrik algoritmalar, gönderici ve alıcının şifreleme ve şifre çözme işlemini gerçekleştirmek için aynı tam anahtara sahip olmasını gerektirir. Simetrik algoritmalara bazen iki yönlü algoritmalar denir, çünkü şifreleme ve şifre çözme için aynı anahtar kullanılır.

Korumanın gücü, açık bir şekilde, anahtarların üçüncü taraf erişiminden ne kadar iyi korunduğuna bağlıdır. Asimetrik algoritmalar, dönüşümler için anahtar çiftleri kullanır. Bir anahtar çifti, bir genel anahtar ve bir özel anahtardan oluşur. Bu tür bir algoritma tek yönlü olarak adlandırılır çünkü ortak anahtarla şifrelenen bilgi yalnızca özel anahtarla çözülebilir ve özel anahtarla şifrelenen bilgi genel anahtarı gerektirir.

Genel olarak, açık anahtar dünya tarafından ücretsiz olarak kullanılabilirken, özel anahtar sahibi tarafından gizli tutulur. İstemci/sunucu ve sunucu tarafı uygulamaları için bu, simetrik algoritmalardan daha iyi güvenlik sağlar çünkü istemci uygulama dağıtımına yalnızca genel anahtarın dahil edilmesi gerekir.

Asimetrik algoritma kullanımının tipik bir örneği, bir Web sunucusuyla güvenli iletişim kurması gereken bir tarayıcıdır. Tarayıcıya, Web sunucusuna gönderilen bilgileri kodlaması için genel anahtar verilir. Web sunucusu, gizlice tutulan özel anahtarını kullanarak bilgilerin şifresini çözer, ancak üçüncü bir taraf mesajı ele geçirirse, genel anahtarla şifresini çözemez.

Sunucu, tüm iletişimin güvenli olması için tarayıcıya gönderilen bilgileri şifrelemek için özel anahtarı kullanır. Simetrik algoritmalar asimetrik olanlardan çok daha hızlıdır, bu nedenle ikisi sıklıkla birlikte kullanılır. Örneğin, SSL uygulaması asimetrik bir algoritma kullanarak bir oturum oluşturur. Güvenli kanal oluşturulduğunda, iletilen verilerin şifrelenmesi için simetrik anahtarlar oluşturulur ve değiştirilir.

İmzalama, asimetrik bir algoritmanın özel bir anahtarını kullanarak keyfi olarak boyutlandırılmış verilere dayalı olarak nispeten kısa bir dijital imza oluşturma anlamına gelir. İmza, gönderici tarafından üretilir ve mesajla birlikte iletilir. Alıcı, mesajın bütünlüğünü doğrulamak için ortak anahtarı ve imzayı kullanır. Tıpkı bir mesaj özeti gibi, imza verilen veri için matematiksel olarak benzersizdir, bu nedenle veri değiştirilmişse imza içerikle eşleşmez.

Orijinallik, yalnızca gönderenin özel anahtara sahip olduğu asimetrik bir algoritma kullanılarak sağlanır. Üçüncü bir tarafın ortak bir anahtar oluşturmasını ve bunun gönderenin anahtarı olduğunu iddia etmesini önlemek için, yaygın olarak dijital sertifikalar kullanılır.

Dijital sertifika, güvenilir bir sertifika yetkilisinin (CA) ortak anahtarı tarafından imzalanan gönderenin genel anahtarını içerir. Örneğin, tarayıcılar bir CA olarak Verisign’a güvenecek şekilde önceden yapılandırılmıştır. Kullanıcıların Web sunucusuyla güvenli bir iletişim kanalı kurmasına izin vermek isteyen bir şirketin, dijital bir sertifika almak için açık anahtarını Verisign’a göndermesi gerekir.

Sertifika alındığında, iletişim başlangıcında tarayıcıya teslim edilmek üzere Web sunucusuna kurulur. Tarayıcı, Verisign’ın genel anahtarını kullanarak sertifikanın orijinalliğini doğrular ve yalnızca doğrulama başarılı olursa güvenli bir bağlantı kurar.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın