Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Tek Boyutlu Diziler  – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Tek Boyutlu Diziler  – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Tek Boyutlu Diziler  – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

İfadelerde Otomatik Tip Yükseltme

Atamalara ek olarak, belirli tür dönüşümlerinin gerçekleşebileceği başka bir yer daha vardır: ifadelerde. Nedenini görmek için aşağıdakileri göz önünde bulundurun. Bir ifadede, bir ara değer için gereken kesinlik bazen işlenenlerden herhangi birinin aralığını aşabilir. Örneğin aşağıdaki ifadeyi inceleyiniz.

a * b ara teriminin sonucu, bayt işlenenlerinden herhangi birinin aralığını kolayca aşar. Bu tür bir sorunun üstesinden gelmek için Java, bir ifadeyi değerlendirirken her baytı veya kısa işleneni otomatik olarak int’ye yükseltir. Bu, a * b alt ifadesinin baytlar yerine tamsayılar kullanılarak gerçekleştirildiği anlamına gelir. Böylece, 50 * 40 ara ifadesinin sonucu olan 2.000, a ve b’nin her ikisi de tür baytı olarak belirtilmiş olsa bile yasaldır.

Kod, tamamen geçerli bir bayt değeri olan 50 * 2’yi bir bayt değişkenine geri depolamaya çalışıyor. Ancak, ifade değerlendirildiğinde işlenenler otomatik olarak int’ye yükseltildiğinden, sonuç da int’e yükseltildi. Böylece, ifadenin sonucu artık int türündedir ve bu, atama kullanılmadan bir bayta atanamaz. Bu, bu özel durumda olduğu gibi, atanan değer yine de hedef tipine uygun olsa bile geçerlidir.

Tip Kuralları

Java, baytların ve kısaların int’e yükseltilmesine ek olarak, ifadeler için geçerli olan birkaç tür yükseltme kuralı tanımlar. Bunlar aşağıdaki gibidir. İlk olarak, tüm bayt ve kısa değerler, az önce açıklandığı gibi int’e yükseltilir. Daha sonra, işlenenlerden biri uzunsa, tüm ifade uzuna yükseltilir. İşlenenlerden biri kayan işlenen ise, ifadenin tamamı kayan duruma yükseltilir. İşlenenlerden herhangi biri çift ise, sonuç çifttir.

Aşağıdaki program, ifadedeki her bir değerin, her bir ikili işleçle ikinci bağımsız değişkeni eşleştirmek için nasıl yükseltildiğini gösterir.

İlk alt ifadede, f * b, b, bir kayan noktaya yükseltilir ve alt ifadenin sonucu kayan noktadır. Daha sonra, i / c alt ifadesinde c, int’e yükseltilir ve sonuç int türündedir.

Ardından, d * s’de s’nin değeri ikiye yükseltilir ve alt ifadenin türü çifttir. Son olarak, bu üç ara değer olan float, int ve double dikkate alınır. Float artı bir int’nin sonucu bir float’tır. Daha sonra sonuçtaki kayan nokta eksi son çift, ifadenin son sonucunun türü olan çifte yükseltilir.

Bir dizi, ortak bir adla anılan benzer türde değişkenler grubudur. Herhangi bir türden diziler oluşturulabilir ve bir veya daha fazla boyuta sahip olabilir. Bir dizideki belirli bir öğeye dizini tarafından erişilir. Diziler, ilgili bilgileri gruplamak için uygun bir yol sunar.

Not: C/C++’a aşina iseniz dikkatli olun. Java’daki diziler, bu dillerdekinden farklı çalışır.


Tek boyutlu Diziler C
Java diziye değer Atama
Diziler Java
Java 2 boyutlu ArrayList
Java çok boyutlu Diziler
Java diziye eleman ekleme
Java dizi oluşturma
C tek boyutlu Diziler örnekler


Tek Boyutlu Diziler

Tek boyutlu bir dizi, esasen benzer tipte değişkenlerin bir listesidir. Bir dizi oluşturmak için, önce istenen türde bir dizi değişkeni oluşturmalısınız.

Burada type, dizinin temel tipini bildirir. Temel tip, diziyi oluşturan her elemanın veri tipini belirler. Böylece, dizinin temel türü, dizinin ne tür veri tutacağını belirler. Örneğin, aşağıdaki, “int dizisi” türünde ay_gün adlı bir dizi bildirir.

Bu bildirim, ay_günlerinin bir dizi değişkeni olduğunu kanıtlasa da, aslında hiçbir dizi yoktur. Aslında, ay_gün değeri, değeri olmayan bir diziyi temsil eden null olarak ayarlanmıştır. Ay_günlerini gerçek, fiziksel bir tamsayı dizisiyle ilişkilendirmek için, yeniyi kullanarak bir gün ayırmalı ve onu ay_günlere atamalısınız. new, belleği ayıran özel bir operatördür.

Yeni’ye daha sonraki bir bölümde daha yakından bakacaksınız, ancak diziler için bellek ayırmak için onu şimdi kullanmanız gerekiyor. Tek boyutlu diziler için geçerli olan new’in genel biçimi aşağıdaki gibi görünür.

Burada type, tahsis edilen verinin türünü belirtir, size dizideki öğelerin sayısını belirtir ve array-var, diziye bağlı dizi değişkenidir.

Yani, bir diziyi tahsis etmek için new kullanmak için, tahsis edilecek öğelerin tipini ve sayısını belirtmeniz gerekir. new tarafından ayrılan dizideki öğeler otomatik olarak sıfıra sıfırlanır. Bu örnek, 12 elemanlı bir tamsayı dizisi tahsis eder ve bunları ay_günlere bağlar.

Bu ifade yürütüldükten sonra, ay_günler 12 tam sayıdan oluşan bir diziye atıfta bulunacaktır. Ayrıca, dizideki tüm öğeler sıfır olarak başlatılacaktır. Bir gözden geçirelim: Bir dizi elde etmek iki aşamalı bir işlemdir.

Öncelikle, istenen dizi tipinde bir değişken bildirmelisiniz. İkinci olarak, diziyi tutacak belleği new kullanarak ayırmalı ve onu dizi değişkenine atamalısınız. Böylece, Java’da tüm diziler dinamik olarak tahsis edilir. Dinamik ayırma kavramı size yabancı geliyorsa endişelenmeyin. Bu çalışmada daha sonra uzun uzadıya anlatılacaktır.

Bir dizi tahsis ettikten sonra dizideki belirli bir öğeye dizinini köşeli parantez içinde belirterek erişebilirsiniz. Tüm dizi dizinleri sıfırdan başlar. Örneğin, bu ifade, 28 değerini ayın_günlerinin ikinci öğesine atar.

Bu programı çalıştırdığınızda Nisan ayı gün sayısını yazdırır. Bahsedildiği gibi, Java dizi dizinleri sıfır ile başlar, bu nedenle Nisan ayındaki günlerin sayısı ay_günler 3 veya 30’dur.

Burada gösterildiği gibi, dizi değişkeninin bildirimini dizinin tahsisiyle birleştirmek mümkündür. Bu, normalde profesyonelce yazılmış Java programlarında yapıldığını göreceğiniz yoldur. Diziler, bildirildiğinde başlatılabilir. İşlem, basit türleri başlatmak için kullanılanla hemen hemen aynıdır. Bir dizi başlatıcı, kaşlı ayraçlarla çevrili virgülle ayrılmış ifadelerin bir listesidir.

Virgüller, dizi öğelerinin değerlerini ayırır. Dizi, otomatik olarak, dizi başlatıcıda belirttiğiniz öğe sayısını tutacak kadar büyük oluşturulur. Yeni kullanmaya gerek yok. Örneğin, her aydaki gün sayısını depolamak için aşağıdaki kod, başlatılmış bir tamsayı dizisi oluşturur.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın