Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Çok Boyutlu Diziler – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Çok Boyutlu Diziler – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Sürüm Farklılıkları 

Çok Boyutlu Diziler

Java’da, çok boyutlu diziler aslında dizi dizileridir. Bunlar, tahmin edebileceğiniz gibi, normal çok boyutlu diziler gibi görünür ve hareket eder. Ancak, göreceğiniz gibi, birkaç ince fark var.

Çok boyutlu bir dizi değişkeni bildirmek için, her ek dizini başka bir köşeli parantez kümesi kullanarak belirtin. Örneğin, aşağıdaki, twoD adlı iki boyutlu bir dizi değişkeni bildirir.

Çok boyutlu bir dizi için bellek tahsis ettiğinizde, yalnızca ilk (en soldaki) boyut için belleği belirtmeniz gerekir. Kalan boyutları ayrı ayrı tahsis edebilirsiniz. Örneğin, aşağıdaki kod, bildirildiğinde iki boyutlunun ilk boyutu için bellek ayırır. İkinci boyutu manuel olarak tahsis eder.

Bu durumda ikinci boyut dizilerini ayrı ayrı tahsis etmenin bir avantajı yokken, diğerlerinde olabilir. Örneğin, boyutları manuel olarak tahsis ettiğinizde, her boyut için aynı sayıda öğeyi ayırmanız gerekmez.

Daha önce de belirtildiği gibi, çok boyutlu diziler aslında dizi dizileri olduğundan, her dizinin uzunluğu sizin kontrolünüz altındadır. Örneğin, aşağıdaki program, ikinci boyutun boyutlarının eşit olmadığı iki boyutlu bir dizi oluşturur.

Düzensiz (veya düzensiz) çok boyutlu dizilerin kullanılması çoğu uygulama için önerilmez çünkü bu, insanların çok boyutlu bir diziyle karşılaşıldığında bulmayı umduklarının aksine çalışır.

Ancak, bazı durumlarda etkili bir şekilde kullanılabilir. Örneğin, seyrek olarak doldurulan çok büyük bir iki boyutlu diziye ihtiyacınız varsa (yani, tüm öğelerin kullanılmayacağı bir dizi), o zaman düzensiz bir dizi mükemmel bir çözüm olabilir.

Çok boyutlu dizileri başlatmak mümkündür. Bunu yapmak için, her bir boyutun başlatıcısını kendi küme parantezleri içine almanız yeterlidir. Aşağıdaki program, her elemanın satır ve sütun indekslerinin çarpımını içerdiği bir matris oluşturur. Ayrıca, dizi başlatıcıların içinde değişmez değerlerin yanı sıra ifadeleri de kullanabileceğinize dikkat edin.

Çok boyutlu bir dizi kullanan başka bir örneğe bakalım. Aşağıdaki program 3’e 4’e 5, üç boyutlu bir dizi oluşturur. Daha sonra her bir elemanı indekslerinin ürünü ile yükler. Son olarak, bu ürünleri görüntüler.

Fark etmiş olabileceğiniz gibi, önceki veri türleri ve diziler tartışmasında dizilerden veya dizi veri türünden söz edilmemiştir. Bunun nedeni, Java’nın böyle bir türü desteklememesi değil, desteklemesidir. Java’nın String adı verilen string tipi basit bir tip değildir. Basitçe bir karakter dizisi de değildir (C/C++’daki dizgiler gibi).

Aksine, String bir nesneyi tanımlar ve onun tam açıklaması, nesneyle ilgili birkaç özelliğin anlaşılmasını gerektirir. Bu nedenle, nesneler tanımlandıktan sonra bu kitapta daha sonra ele alınacaktır. Ancak basit dizileri örnek programlarda kullanabilmeniz için aşağıdaki kısa giriş yerinde olacaktır.

String tipi, string değişkenlerini bildirmek için kullanılır. Dize dizilerini de bildirebilirsiniz. Alıntılanmış bir dize sabiti, bir String değişkenine atanabilir. String tipindeki bir değişken, String tipindeki başka bir değişkene atanabilir. println() için argüman olarak String türünde bir nesne kullanabilirsiniz. Örneğin, aşağıdaki parçayı ele alalım.

Burada str, String türünde bir nesnedir. “Bu bir testtir” dizesi atanır. Bu dizge println() deyimi tarafından görüntülenir. Daha sonra göreceğiniz gibi, String nesneleri, onları oldukça güçlü ve kullanımı kolay kılan birçok özel özelliğe ve özniteliğe sahiptir. Ancak, sonraki birkaç bölümde bunları yalnızca en basit halleriyle kullanacaksınız.

İşaretçiler 

Deneyimli bir C/C++ programcısıysanız, bu dillerin işaretçiler için destek sağladığını bilirsiniz. Ancak, bu bölümde işaretçilerden hiç bahsedilmemiştir. Bunun nedeni basittir: Java, işaretçileri desteklemez veya izin vermez. (Ya da daha doğrusu Java, programcı tarafından erişilebilen ve/veya değiştirilebilen işaretçileri desteklemez.)

Java, işaretçilere izin veremez, çünkü bunu yapmak Java uygulamacıklarının Java yürütme ortamı ile ana bilgisayar arasındaki güvenlik duvarını aşmasına izin verir. (Unutmayın, bir işaretçiye bellekteki herhangi bir adres ve hatta Java çalışma zamanı sisteminin dışında olabilecek adresler verilebilir.)

C/C++, işaretçileri kapsamlı bir şekilde kullandığından, bunların kaybının Java için önemli bir dezavantaj olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bu doğru değil. Java, yürütme ortamının sınırları içinde kaldığınız sürece, hiçbir zaman bir işaretçi kullanmanıza gerek kalmayacak ve kullanmanın herhangi bir yararı olmayacak şekilde tasarlanmıştır.


Java matris Soruları
Java 2 boyutlu ArrayList
Java matris oluşturma
Java matris Örnekleri
Java diziler PDF
Çok Boyutlu Diziler C
2 boyutlu array Java
Java Random dizi oluşturma


Operatörler

Java, zengin bir operatör ortamı sağlar. Operatörlerinin çoğu şu dört gruba ayrılabilir: aritmetik, bitsel, ilişkisel ve mantıksal. Java ayrıca belirli özel durumları ele alan bazı ek işleçler de tanımlar. Bu bölümde, incelenen tür karşılaştırma işleci instanceof dışında Java’nın tüm işleçleri açıklanmaktadır.

Not: C/C++’a aşina iseniz, Java’daki çoğu operatörün C/C++’da olduğu gibi çalıştığını bilmek sizi memnun edecektir. Bununla birlikte, bazı ince farklılıklar vardır, bu nedenle dikkatli bir okuma önerilir.

Aritmetik Operatörler

Aritmetik operatörler cebirde kullanıldığı gibi matematiksel ifadelerde de kullanılır.

Aritmetik işleçlerin işlenenleri sayısal türde olmalıdır. Bunları boole türlerinde kullanamazsınız, ancak char türlerinde kullanabilirsiniz, çünkü Java’daki char türü temelde int’nin bir alt kümesidir.

Temel Aritmetik Operatörler

Toplama, çıkarma, çarpma ve bölme gibi temel aritmetik işlemlerin tümü, tüm sayısal türler için beklediğiniz gibi davranır. Eksi işleci ayrıca, tek işlenenini olumsuzlayan tekli bir biçime sahiptir. Bölme işleci bir tamsayı türüne uygulandığında sonuca iliştirilmiş kesirli bileşen olmayacağını unutmayın.

Basit örnek program, aritmetik işleçleri göstermektedir. Ayrıca, kayan noktalı bölme ile tamsayılı bölme arasındaki farkı da gösterir.

Modül Operatörü

Modül operatörü, %, bir bölme işleminin kalanını döndürür. Tamsayı türlerinin yanı sıra kayan nokta türlerine de uygulanabilir. (Bu, %’nin yalnızca tamsayı türlerine uygulanabildiği C/C++’dan farklıdır.)


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın