Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Tasarım Kalıpları – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Tasarım Kalıpları – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Teklif Simülasyon Aracı

Tasarım Kalıpları

Belirtildiği gibi, tasarım kalıpları kanıtlanmış tasarım çözümleri ve kullanımları için rehberlik, geliştirilmiş tasarım süreci, yeniden kullanılabilirlik ve tutarlı arayüzler vb. gibi faydalar sunma potansiyeline sahiptir.

Bununla birlikte, bu faydaları gerçekleştirmek için, tasarım modellerinin belgelenmesi ve yeniden kullanımı teşvik eden bir formatta kullanıma sunulması önemlidir. Yaygın olarak kalıp kitaplıkları olarak anılan birkaç belgelenmiş kalıp koleksiyonları şu anda mevcuttur. Bazı önemli olanlar arasında Jenifer Tidwell’in tasarım kalıpları hakkında web sitesi etkileşim tasarım kalıpları koleksiyonu ve Yahoo! Tasarım Deseni Kitaplığı.

Kalıpların ve kalıp kitaplıklarının popülaritesine rağmen, şu anda kalıpların nasıl belgelenmesi, sürdürülmesi ve başkalarıyla paylaşılması gerektiği konusunda bir fikir birliği yoktur.

Mevcut model dillerinin, kitaplıkların ve kullanıcı arayüzleri için tasarlanmış koleksiyonların etkinliğini değerlendiren herhangi bir ampirik araştırma da yapılmamıştır. Farklı yaklaşımların artılarını ve eksilerini analiz etmek ve tartışmak yerine, bu bölüm bir model kitaplığını bir model olarak sunar ve temel öğelerini tanımlar ve geliştirilmesi için en iyi uygulamaları sunar.

Desen Kitaplığı

Başarılı tasarım çözümlerini yeniden kullanmak için resmi bir sürecin yokluğunda, tasarım süreci oldukça verimsiz olabilir, çünkü tasarımcılar ve geliştiriciler, başarılı tasarım çözümlerinin halihazırda tanımlanmış ve uygulanmış olduğu kullanıcı arayüzü tasarım problemlerini çözmek için zaman harcarlar. Daha önce kullanılan tasarım çözümlerinin gerekçesi ve bağlamı belgelenmediğinde bu durum genellikle daha da kötüleşir ve bu da kullanımlarının gerekçelendirilmesini zorlaştırır.

Tasarım problemlerine, çözümlerine, gerekçelerine ve kalıpları uygulamaya yönelik en iyi uygulamalara ilişkin bilgileri belgeleyen bir tasarım kalıpları havuzu (yani bir kalıp kitaplığı) geliştirin. Ayrıca, kalıp kitaplığını diğer tasarımcılar ve geliştiricilerle paylaşın, uygulama kodu parçacıkları (yani bileşenler) ekleyerek kalıpların kullanımını ve yeniden kullanımını teşvik edin ve yaş tasarımcısı ve geliştirici katılımını teşvik edin.

Bir şirket içindeki büyük ve/veya dağıtılmış tasarım ekipleri için, farklı ürün hatlarında aynı tasarım sorunu için farklı kullanıcı arayüzü tasarımları ve etkileşim yaklaşımları bulmak yaygın bir durumdur; genellikle farklı görsel tedavileri de vardır. Bu, uygulamaların kullanılabilirliğini azaltabilecek ve kurumsal markayı zayıflatabilecek tutarsız arayüzlerle sonuçlanır.

Desen kitaplıkları, tasarım çözümlerinin yeniden kullanımını kolaylaştırarak, yinelenen tasarım sorunları için çözümlerin belgelenmesi ve paylaşılması için etkili bir yol sunar ve istenen tutarlılığın elde edilmesine yardımcı olur. Kalıp kitaplıkları aynı zamanda tasarım sürecini daha verimli hale getirebilir ve tekrarlanan araştırmaları azaltarak ve “tekerleği yeniden icat etmeyi” en aza indirerek tasarımcıların üretkenliğini artırabilir.

Kalıplar, belirli uygulama sorunlarından bağımsız tasarım çözümleri olsa da, tasarım ve geliştirme ekipleri, tasarım kalıplarını desteklemek için yazılım bileşenleri oluşturarak kullanıcı arabirimi geliştirmeye harcanan zamanı daha da azaltabilir.

Bir tasarım modeli seçildikten sonra, geliştirme ekipleri seçilen kalıpları uygulamak için yazılım bileşenlerini ve kod parçacıklarını yeniden kullanabilir ve uyarlayabilir. Yazılım bileşenleri tipik olarak ilgili tasarım modellerini içerdiğinden yeniden kullanım ve verimlilik de elde edilir.


Design Patterns Türkçe PDF
Yazılım tasarım desenleri
Tasarım desenleri
Design patterns
Design Patterns C#
Design Patterns örnekleri
Java design patterns
Design Patterns Nedir


Örneğin, TABULAR LIST modeli için bir yazılım bileşeni SIRALAMA ve PAGINATION modellerini içerebilir ve geliştiricilerin tasarımlarında üç modeli de uygulamalarını kolaylaştırabilir.

Tasarım ekipleri daha küçük ve aynı yerde konumlanmış olsa bile, desen kitaplıkları faydalıdır çünkü en iyi tasarım uygulamalarını yakalamanın ve yeniden kullanımı teşvik etmenin bir yolunu sunarlar. Daha küçük tasarım ekiplerinin sınırlı tasarım ve kullanılabilirlik kaynakları nedeniyle, bilinen başarılı tasarım çözümlerini yeniden kullanarak yeniden çalışmayı en aza indirmek, genellikle daha büyük tasarım ekiplerinden daha büyük önem taşır.

Bir kalıp kitaplığı geliştirirken ilk görev, her bir kalıbın nasıl belgeleneceğini belirlemektir. Bölüm 1’de belirtildiği gibi, kalıp yazarları kalıpları belgelemek için farklı yaklaşımlar kullanmışlardır (bu yazar dahil) ve kalıpları belgelemenin en etkili yolu üzerinde şu anda bir fikir birliği yoktur. Ancak, hepsi aşağıdaki temel bölümleri içerir.

Desen adı. Desenin ne anlama geldiğini açıkça ifade etmek için tasarım çözümünün adı. Belirsiz olmayan (ve tercihen tanıdık) bir ad, tasarımcıların kalıpları tanımasını, seçmesini ve hatırlamasını kolaylaştırmak için önemlidir.

Sorun. Tasarım probleminin kısa bir açıklaması ve varsa, tasarımcıların karşılaştığı ödünleşimler.

Çözüm. Başarılı tasarım çözümünü gösteren kısa bir özet ve örnek bir resim. Resim bir taslak veya gerçek bir ekran görüntüsü olabilir; ikincisi tercih edilir çünkü kullanımdaki tasarım çözümünü gösterir ve modelin sağlamlığını artırmaya yardımcı olur.

Tasarım çözümünün etkili olmasının nedenleri (neden). Desen için bir durum oluşturmak için bir tür tasarım oranı nale esastır. Bu, ampirik araştırmaya, kullanıcı arayüzü tasarım ilkelerine (veya buluşsal yöntemlere) ve/veya yerleşik gelenekler nedeniyle kullanıcı aşinalığına dayalı olabilir. Bu bölüm, kalıbın en uygun olduğu belirli bağlamları da içerebilir.

Tasarım çözümünü (nasıl) uygulamak için en iyi uygulamalar. Çoğu durumda, bir tasarım çözümü uygulamak, ek hususlara dikkat etmeyi gerektirir. Örneğin, GECİKME/İLERLEME GÖSTERGESİ şablonunu kullanırken, tasarımcıların geçen süreyi mi yoksa kalan süreyi mi göstereceklerini ve hangi bağlamlarda göstereceklerini bilmeleri gerekebilir. Seçilen modelin doğru kullanımını sağlamak için en iyi uygulamaları belirlemek çok önemlidir.

İlgili tasarım desenleri. Çoğu desen tek başına durmaz. Diğer kalıplarla ilişkilidirler, çünkü kullanımları başka kalıpları dahil etmeyi gerektirir veya başka kalıpları tamamlarlar.

Örneğin, bir form oluştururken, tasarımcıların KISA FORMLAR, İŞLEM DÜĞMELERİ, GEREKLİ ALAN GÖSTERGELERİ, HATA MESAJLARI ve ERİŞİLEBİLİR FORMLAR gibi çeşitli kalıpları dikkate alması gerekir.

Bu tür ilişkilerin belirtilmesi, tasarımcıların modeller arasındaki ilişkileri keşfetmelerine ve tutarlı ve kullanılabilir tasarım sağlamalarına yardımcı olabilir. İlgili tasarım desenleri bölümü bazen diğer desen koleksiyonlarındaki benzer desenlere de atıfta bulunur.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın