Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Simetrik Şifreler – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Simetrik Şifreler – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Kampanya Hazırlama

Java Kriptografisi

Bir sabit diskteki verileri korumak için, diske yazmadan önce onu şifrelersiniz. Bilgiye bakmak istediğinizde (veya özgeçmişinizin kopyalarını yazdırmak istediğinizde) şifreli metnin şifresini çözebilirsiniz. Önemsiz bir şifre rot13’tür. rot13 algoritması, bir metin mesajının her karakterini 13 konum boyunca döndürür.

rot13’ün bir uygulaması düz metni şifreli metne dönüştürür ve ikinci bir rot13 uygulaması şifreli metni düz metne dönüştürür. Rot13 başlangıçta potansiyel olarak rahatsız edici şakaları İnternet haber gruplarında okunamaz hale getirmek için geliştirildi. Yanlışlıkla bu şakalardan birine rastlayan herhangi biri, bir rot13 şifreli metin karmaşası görürdü. Şakaları gerçekten görmek isteyenlerin önce şifrelerini çözmesi gerekiyordu.

Rot13 çok güvenli değil; rot13 algoritmasına sahip herkes rot13 şifreli metninin şifresini çözebilir. Diyelim ki Hizmetçi Marian Robin Hood’a gizli bir mesaj göndermek istiyor ve bunu rot13 ile şifreliyor. Nottingham Şerifi mesajı yakalayabilirse, gösterildiği gibi şifresini çözebilir.

Şerif’in rot13 şifreli metni yakaladığını bilmesine bile gerek yok. Eğer amatör bir kriptanalist ise, kullanılan algoritmayı bilmeden şifreli metnin şifresini çözebilmelidir.

Rot13 algoritması, adından da anlaşılacağı gibi yaklaşık 2000 yıl önce popüler olan Caeser şifresinin bir çeşididir. Kriptogramlar, bir mesajdaki her harfin bir diğeriyle değiştirildiği bu tür şifrenin başka bir çeşididir. Modern şifreler, rot13’ten çok daha karmaşık dönüşümler kullanır.

Yararlı şifreler, verileri şifrelemek ve şifresini çözmek için anahtarlar kullanır. Anahtar, şifre veya banka kartı kodu gibi gizli bir değerdir. Parola gibi insanlar tarafından okunamaz ve banka kartı kodundan daha uzundur. Bunu bir bayt dizisi olarak düşünebilirsiniz.

Bellekte veya bir disk sürücüsünde saklanabilir. Aynı düz metni farklı anahtarlar kullanarak şifrelerseniz, farklı şifreli metinler elde edersiniz. Benzer şekilde, şifreli metin yalnızca uygun anahtar kullanılarak orijinal düz metne deşifre edilebilir.

Simetrik Şifreler

Simetrik bir şifre, gösterildiği gibi gönderen ve alan uçta aynı anahtarı kullanır. Simetrik şifrelere özel anahtar veya gizli anahtar şifreleri de denir.

Simetrik bir şifre kullanmak garip olabilir. Anahtarı bir sır olarak saklamalısın ve alıcının da anahtarı bir sır olarak saklayacağına güvenmelisin. Anahtarı başka biri alırsa, siz ve alıcınız yeni bir anahtar üzerinde güvenli bir şekilde anlaşmanız gerekir. Örneğin, Maid Marian ve Robin Hood’un mesaj alışverişinde bulunmak için simetrik bir şifre kullandığını varsayalım.

Nottingham Şerifi bir şekilde Robin Hood’un özel anahtarının kopyasını alırsa Marian’ın yeni bir özel anahtar oluşturması gerekir. Daha sonra kimsenin öğrenmesine izin vermeden özel anahtarın bir kopyasını Robin Hood’a nasıl ulaştıracağını bulması gerekir.

Bir uygulamanın sunucu ve istemci bölümlerinde aynı sorunla karşılaşabilirsiniz. İnsanların istemci ile sunucu arasında geçen verileri gözetlemesini engellemek istiyorsanız, simetrik bir şifre kullanabilirsiniz.

Ancak hem istemcinin hem de sunucunun özel anahtarı bilmesi gerekir. Anahtar keşfedilirse, tüm sisteminiz aniden güvensiz hale gelir. Bu sorunu önlemek için, her istemciyi farklı bir özel anahtarla programlayabilirsiniz, ancak bu, kısa sürede bir dağıtım sorunu haline gelir.


Asimetrik şifreleme Nedir
Simetrik şifreleme örnekleri
Asimetrik şifreleme algoritmaları
Asimetrik şifreleme örnekleri
Simetrik şifreleme algoritmaları
Basit şifreleme algoritmaları
Asimetrik şifreleme özellikleri
Asimetrik şifreleme Yöntemleri


Asimetrik Şifreler

Simetrik şifrelerin eksiklikleri, genel anahtar şifreleri olarak da adlandırılan asimetrik şifrelerle giderilir. Bu şifreler aslında serbestçe dağıtılabilen bir genel anahtar ve gizli olan bir özel anahtar içerir. Bu anahtarlar her zaman eşleşen çiftler halinde oluşturulur. Genel anahtarlar gerçekten geneldir; bunları bir gazetede yayınlayabilir veya gökyüzüne yazabilirsiniz.

Özel anahtarınız olmadan hiç kimse gizliliğinizi ihlal edemez veya sizi taklit edemez. Bununla birlikte, ortak anahtarları dağıtma mekanizması büyük bir zorluktur. Bu bölümün ilerleyen kısımlarında, sertifikalar bölümünde bundan daha fazla bahsedeceğiz.

Genel anahtar kullanılarak şifrelenen verilerin şifresi, özel anahtar kullanılarak çözülebilir. Başka hiçbir anahtar verilerin şifresini çözmez ve özel anahtar, yalnızca eşleşen ortak anahtar kullanılarak şifrelenmiş verilerin şifresini çözer. Bazı durumlarda sürecin tersi de işler; özel anahtarla şifrelenen verilerin şifresi genel anahtarla çözülebilir.

Marian, Robin Hood’a bir mesaj göndermek isterse, bunu Robin Hood’un genel anahtarını kullanarak şifreleyebilir. Yalnızca Robin Hood tarafından bilinmesi gereken eşleşen özel anahtar, mesajın şifresini çözmek için kullanılabilir.

Şerif bu mesajı yakalayabilir, ancak bunun ona bir faydası olmaz çünkü mesajın şifresi yalnızca Robin Hood’un özel anahtarıyla çözülebilir. Ve Robin Hood özel anahtarını gizli tuttuğu sürece, açık anahtarını isteyen herkese, hatta Şerife bile verebilir.

Şerif, açık anahtarla Robin mesajları gönderebilir (eğer isterse), ancak başkalarının gönderdiği hiçbir şeyin kodunu çözemez. Özellikle, Robin’in özel anahtarını hesaplamak için genel anahtarı kullanamaz, en azından ortaçağ İngiltere’sinin Gayri Safi Milli Hasılasının tamamını son teknoloji bilgisayarlara harcamadan.

Asimetrik şifreler simetrik şifrelerden çok daha yavaştır, bu nedenle genellikle uzun mesajları şifrelemek için kullanılmazlar. Bunun hakkında daha sonra konuşacağım.

Anahtar Nedir?

Anahtarları kavramsal bir şekilde düşünmek en kolayı. İlk olarak, bir şifreyi bir makine olarak görselleştirin. Makineyi çalıştırmak için içine bir anahtar yapıştırmanız gerekir. Düz metni bir tarafa doldurabilir ve diğer taraftan şifreli metin alabilirsiniz. Şifreli metni düz metne dönüştürmek için şifreyi tersten çalıştırabilirsiniz.

Uygulamada, şifre matematiksel bir formüldür. Anahtar, formülde kullanılan yalnızca özel bir sayı veya birkaç özel sayıdır. Örneğin, bir ElGamal şifresi için bir genel anahtar, p, g ve y olarak adlandırılan üç sayıdan oluşur. Verileri şifrelemek için bir ElGamal şifresi kullandığınızda, düz metni şifreli metne dönüştürmek için matematiksel olarak p, g ve y değerleri kullanılır.

Anahtarları saklamanın birçok yolu vardır. Anahtarın değerlerini bir dosyaya yazabilir veya anahtar hakkında ek bilgi içeren bir başlık ekleyebilirsiniz. SecretWriting örneğinde, bir anahtarı bir dosyaya seri hale getiriyoruz.

Dosya sisteminiz izinsiz girişlere karşı korunmuyorsa, dosyalara özel anahtarlar yazarken dikkatli olmanız gerekir. Bir çözüm, anahtarları yazmadan önce, belki de bir parola ile şifrelemektir. Özel anahtarları saklamak için başka bir çözüm, onları disketler veya akıllı kartlar gibi çıkarılabilir ortamlara koymaktır.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın