Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Hibrit Sistemler – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Hibrit Sistemler – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

 Java Komut Dosyası – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatlarıv

Hibrit Sistemler

Hibrit sistemler simetrik ve asimetrik şifreleri birleştirir. Bir konuşmanın başlangıcı, katılımcıların bir özel anahtar veya oturum anahtarı üzerinde anlaştıkları, asimetrik bir şifre kullanılarak gerçekleştirilen bir müzakereyi içerir.

Oturum anahtarı, konuşmanın geri kalanını şifrelemek için simetrik bir şifre ile kullanılır. Oturum anahtarının ömrü, iki katılımcı görüşmelerini bitirdiğinde sona erer. Yeni bir konuşmaları varsa, yeni bir oturum anahtarı oluştururlar, bu da kriptanalistin işini zorlaştırır.

Kriptografik sistemleri tanımlamak için kullanılan terimler kafa karıştırıcı olabilir. Asimetrik bir şifre, bir genel ve bir özel anahtar kullanır. Simetrik bir şifre de özel bir anahtar kullanır, ancak buna bazen gizli anahtar veya oturum anahtarı denir. Son olarak, simetrik şifrelere bazen gizli anahtar şifreler denir.

Anahtar Anlaşma Protokolleri

Anahtar anlaşma protokolü veya anahtar değişim protokolü, iki tarafın gizli bir değer üzerinde anlaşabildiği bir sistemdir. Biri, iki tarafın söylediği her şeyi dinlese bile, yine de gizli bir değer üzerinde onu ifşa etmeden anlaşabilirler. Bu, iki tarafın bir sonraki görüşmeyi şifrelemek için kullanılabilecek bir anahtar üzerinde anlaşmak istediği durumlarda kullanışlıdır.

Bütünlük

İnternet üzerinden bir dosya indirdiğinizde, aldığınız dosyanın istediğiniz dosya olduğundan emin olmak istersiniz; dosyanın bütünlüğünden emin olmak istersiniz.

Pek çok kişi, bir sunucudan dosya indirirken bilinçli veya bilinçsiz olarak aşağıdaki varsayımlarda bulunur:

• Dosya, kötü amaçlı bir program değildir.
• Dosya, sunucu sahiplerinin haberi olmadan kötü amaçlı bir program tarafından değiştirilmemiştir.
• Sunucu ile aranızda, size istediğinizden farklı bir dosya gönderen veya size gönderilen dosyayı değiştiren başka bir bilgisayar yoktur. Bu “ortadaki adam” saldırısıdır.

Bu, size sıcak bir bulanıklık hissi veren şeyler değil, ağır bir varsayımlar yığınıdır. Bu varsayımlar yürütülebilir dosyalara yönelik olsa da, her tür indirme risk altındadır. Aldığını sandığın şeyi aldığından emin olmak istiyorsun.

Örneğin, Maid Marian bir FTP sunucusu çalıştırıyor. Halkın kullanması için içine koyduğu dosyalardan biri, önümüzdeki birkaç hafta için programı. Gazeteciler ve paparazziler bu programı düzenli olarak kontrol ediyor.

Her zaman şüphelidir, bu yüzden indirdiği program dosyasının sahte olmadığına dair güvence ister. Veri bütünlüğünü doğrulamak için bir mesaj özeti kullanılabilir. Mesaj özeti, bir dizi giriş verisinden hesaplanan özel bir sayıdır.


Rüzgar ve güneş enerjisi hibrit sistemler
3 kW hibrit sistem Fiyatları
Hibrit güneş enerji sistemleri
Hibrit enerji sistemleri fiyatları
Hibrit güneş Paneli Nedir
Hibrit sistem nedir
Eğitimde hibrit sistem nedir
Hibrit çalışma sistem nedir


Veri bütünlüğünü sağlamak için önceki örneğimizdeki mesaj özetini kullanmayı deneyelim. Hesaplanan mesaj özeti, indirilen mesaj özeti ile eşleşirse, o zaman her şey yolunda gider, değil mi? Yanlış. Nottingham Şerifi yeterince sinsiyse (öyleyse), Marian’ın FTP sunucusuna girebilir ve eşleşen bir mesaj özeti dosyasıyla farklı bir program yayınlayabilir.

Başka bir olası saldırı, Şerif’in Marian’ın sunucusundan Robin Hood’a giden dosyaları yakaladığı ve bunları kendi dosyalarıyla değiştirdiği ortadaki adam saldırısıdır.

Bu durumda, mesaj özetinin kullanılması Şerif’in sahte bir dosya oluşturmasını biraz zorlaştırması dışında bize çok az şey kazandırdı. Mesaj özeti, diğer kriptografik tekniklerle eşleştirildiğinde kullanışlı hale gelir.

Örneğin, bir Mesaj Kimlik Doğrulama Kodu (MAC), temelde ilişkili bir anahtarla birlikte bir mesaj özetidir. Hem giriş verilerine hem de anahtara dayalı olarak kısa bir değer üretir. Teorik olarak, yalnızca aynı anahtara sahip biri aynı giriş verisinden aynı MAC’i üretebilir.

Kimlik doğrulamaya yönelik başka bir yaklaşım, bir mesaj özeti ile asimetrik bir şifrenin birleşiminden gelir. Marian mesaj özetini kendi özel anahtarıyla şifrelerse, Robin Hood şifrelenmiş mesaj özetini indirebilir, Marian’ın genel anahtarını kullanarak şifresini çözebilir ve mesaj özetini indirilen dosyadan hesapladığı özet ile karşılaştırabilir. Eşleşirlerse, dosyanın doğru olduğundan emin olabilir.

Kimlik Doğrulama

Temel düzeyde, muhatap olduğunuz insanların gerçekten dedikleri kişi olduğundan emin olmak istersiniz. Kimliği kanıtlama işlemine kimlik doğrulama denir.

Birini telefonla aradığınızda isminizi söyleyerek kendinizi tanıtıyorsunuz. Sesinizin tonu sizi hattın diğer ucundaki kişiye doğrular. Otomatik bir banka makinesi kullandığınızda, banka kartınız sizi tanımlar ve gizli kodunuz kimliğinizi doğrular.

Banka kartınızı kullanan bir başkası muhtemelen kodunuzu bilmeyecek ve bu nedenle sizmiş gibi davranamayacaktır. Çoğu bilgisayar sistemi, kimlik ve kimlik doğrulama için bir kullanıcı kimliği ve parola kombinasyonu kullanır. Kendinizi bir kullanıcı kimliği kullanarak tanımlarsınız ve kimliğinizi bir parola ile doğrularsınız.

Kimlik doğrulama için asimetrik bir şifre kullanılabilir. Marian’ın özel anahtarını kullanarak program dosyasını şifrelediğini varsayalım. Robin Hood, Marian’ın program dosyasını indirdiğinde, Marian’ın genel anahtarını kullanarak şifresini çözer. Dosyanın Marian’dan olduğundan emin olabilir, çünkü dosyayı en başta yalnızca Marian’ın özel anahtarı şifrelemiş olabilir.

Asimetrik şifreler hesaplama açısından pahalıdır, yavaş ile eşanlamlı güzel bir bilgisayar bilimidir. Ne yazık ki, tüm konuşmalar için asimetrik bir şifre kullanmak pratik değildir.

Tipik olarak, bir konuşmanın katılımcılarının kimliğini doğrulamak için asimetrik bir şifre kullanılır; görüşmenin kendisi, oturum anahtarı adı verilen tek seferlik özel bir anahtar kullanılarak simetrik bir şifreyle şifrelenir. Şimdi zorluk, başka kimsenin öğrenmesine izin vermeden oturum anahtarını değiştirmektir. Güvenli Yuva Katmanı (SSL) tam olarak bunu yapar.

Başka bir senaryo düşünelim. Will Scarlet ayrıca bir FTP sunucusu çalıştırıyor, o sunucudan bir dosya indirmek istiyor. Will dosyayı imzaladı. Ne yazık ki Robin Hood, Will’in açık anahtarına sahip değil. Açık anahtarı Will’in sunucusundan indirebilirdi, ancak açık anahtarın kurcalanmadığını nasıl bilebilirdi?

Sertifikalar

Genel anahtarını zaten biliyorsa, sertifika adı verilen bir şey kullanarak yardım edebilir. Sertifika, bir kişi tarafından verilen, başka bir kişinin açık anahtarının belirli bir değere sahip olduğuna dair bir beyandır. Temel olarak, bir sertifika imzalanmış bir ortak anahtardır.

Kendisi hakkında bazı bilgiler, hakkında bazı bilgiler ve ortak anahtar değerini bir dosyaya yerleştirerek sertifikayı oluşturur. Ardından, gösterildiği gibi dosyayı kendi özel anahtarıyla imzalar. Bu sertifikayı indirebilir ve ortak anahtarı kullanarak doğrulayabilir. Böylece, artık   imzalanan dosyaları doğrulamak için kullanabileceği, genel anahtarının güvenilir bir kopyasına da sahiptir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın