Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

SD Express ile SD kart Hızları Coşacak!

Ankara

SD Express ile SD kart Hızları Coşacak!

SD Express ile SD kart Hızları Coşacak!

SD Express, NVMe protokolü ile birlikte PCIe 3.0 arayüzü desteği sağlayacak öne çıkıyor. Hem de standart bunu ikinci sıra pinler aracılığıyla mevcut modern microSD ve SD kartlar üzerinden sunmasıyla da dikkat çekiyor. Şu anda UHS-II ve UHS-III SD kartlar, ikinci sıra pinler ile 312 MB/s ve 624 MB/s transfer hızlarına ulaşabilirken, yeni SD Express ile bu hız 985 MB/s değerini görebiliyor.

SATA III arayüzü üzerinde çalışan birçok bilgisayar SSD sürücüsünü bile utandırabilecek olan bu hız ile SD kartlar resmen uçuşa geçecek desek sanırız yanlış olmaz. Bir süredir mevcut olan PCIe NVMe standardının, uyumlu PCIe NVMe özellikli SSD sahibi olunduğunda modern bilgisayar anakartları tarafından desteklendiğini de bilmeyenler için not olarak düşelim.

Yeni standart ile kullanıcılar büyük boyutlardaki verileri hızlı bir biçimde aktarmakla kalmayıp gerçek zamanlı olarak işleyebilecekler de. Bu bellek kartlarının özellikle RAW görüntü, ağır çekim video, 360 derece görüntü düzenleme veya sanal gerçeklik ile artırılmış gerçeklik için oyun dosyaları yükleme anlamında büyük kolaylık sağlayacağını belirtelim. Ayrıca, bunlar günümüz SD kartlarından daha az güç harcanarak gerçekleştirilebilecek.

SD Express standardının geriye uyumlu olduğunun da altını çizelim. Yani bu niteliğe sahip bir kartı eski cihazına takarak yine de UHS-I hızları ile kullanabileceksiniz. UHS-II veya UHS-III SD kartı SD-Express uyumlu bir cihaza taktığınızda ise hızınız yine UHS-I olarak kalacak.

EX I” işareti ile normal kartlar ile Express kartların ayırt edilmesi sağlanacak. Teknolojiyi kullanacak ilk bellek kartları arasında SDUC, SDXC ve SDHC yer alacak. Daha sonra bunlara microSD kartlar da eklenecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın