Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Periyodik Programlama – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Periyodik Programlama – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

 Sayfa Sıralamaları

Periyodik Programlama

Bir sistemin yükünün büyük bir kısmı “x her y mikrosaniyede bir” şeklinde ifade edilebiliyorsa, periyodik çizelgeleme algoritması yararlı olabilir. Problemi periyodik görevlerle sınırlamak, çizelgeleme problemini büyük ölçüde basitleştirir. Yük, her birinin süresi ve maliyeti olan bir görev listesiyle karakterize edilebilir. Bunu, her olayın bir son teslim tarihi ve maliyeti olduğu periyodik olmayan problemle karşılaştırın.

Periyodik görevleri zamanlamak için en ünlü algoritma, bir son tarih zamanlayıcı veya başka bir dinamik öncelik çizelgeleme algoritması değildir. Tartışılan oran monoton çizelgeleme algoritmasıdır.

Kısaca, oran monoton çizelgeleme, daha kısa dönemli görevlerin daha yüksek öncelikler alması için periyodik görevlere statik öncelikler atamanın optimal olduğunun kanıtına bağlıdır.

Bunun anlamı, statik öncelik atamaları aracılığıyla bir dizi periyodik görev planlamak mümkünse, bir oran monoton öncelik atamasının çalışacağıdır. Oran tekdüze zamanlaması ile ilgili sorun, işlemci süresinin yaklaşık onda biri ile yaklaşık üçte biri boşta bırakılmadıkça başarıyı garanti edememesidir. Dinamik öncelik planlayıcılar, tam işlemci kullanımına kadar periyodik görev kümelerini planlayabilir.

Periyodik Olmayan Sunucular

Fiziksel dünyadan birçok girdi periyodik değildir. Öngörülebilir aralıklarla ortaya çıkmazlar. En iyi ihtimalle, periyodik olmayan bir olayın meydana gelmesi normal bir istatistiksel dağılıma uyabilir.

En kötüsü, bunlar sadece rastgele. Periyodik olmayan olayların dağıtımı kısıtlanmadıkça, sistem ilgili son tarihleri karşılamayı garanti edemez. Bu yalnızca fizibilite analizi sunan planlayıcılar için önemlidir. EDF gibi bir programlayıcı, meydana geldiğinde her bir periyodik olmayan olay için servis planlayabilir ve aşırı yüke ulaşana kadar düzgün bir şekilde çalışabilir.

Periyodik bileşene ve periyodik olmayan bileşene sahip bir sistem, aşağıdakileri yaparak periyodik bir çizelgeleme algoritması kullanabilir:

• Periyodik olmayan görevleri “planlanamayan varlıklar” olarak adlandırmak ve tüm programlanmış aktiviteleri engellemelerine izin vermek. Herhangi bir dönemde programlanamayan varlıkların maksimum işlemci tüketimi belirlenmeli ve programlayıcının yönetmesine izin verilen zamandan çıkarılmalıdır.

• Periyodik olmayan görevleri, onlara bir dönem ve bir maliyet atayarak bir dönem çizelgesine uymaya zorlamak. Bu tür bir sistem genellikle tüm periyodik olmayan olayları sunucu adı verilen tek bir görevle işler, ancak periyodik olmayan olaylar için farklı zamanlama özelliklerine sahip birkaç sunucu olabilir.

Periyodik olmayan görevlerin zamanlayıcının kontrolünden çıkarılması, her periyodik olmayan olay için hizmete tüm periyodik görevlerden daha yüksek öncelik verir. Bu, sistemin doğru bir modeliyse, o zaman bu strateji zar zor kabul edilebilir, ancak programlanamayan olayların en kötü durum yükü hafif olmadığı sürece, korkunç işlemci kullanımı sağlar.

Periyodik olmayan olayların en kötü durum yükü, sistemi yirmi milisaniyede on milisaniye çalışmayla vurabilirse, programlayıcı yalnızca işlemci süresinin yarısından fazlasını kullanmayan programları güvenli bir şekilde oluşturabilir.

Programlanamayan varlıkların planlayıcıdan kaldırabileceği maksimum süre de önemlidir. Bir olaylar dizisi on ardışık milisaniyeyi tüketebiliyorsa, zamanlayıcının kısa görevlerin istediklerinden en az on milisaniye daha fazlasına ihtiyaç duyduğunu varsayması gerekir. En azından bu, on milisaniyeden daha kısa süreli periyodik olayların planlanamayacağı anlamına gelir.

Periyodik bir sunucuyla periyodik olmayan olaylara hizmet vermek, periyodik olmayan olayların servisini planlayıcının kontrolü altına alır. Bu sistem, periyodik bir görev planlanmış bir aktiviteyi tamamlarken, zamanlayıcının servisi periyodik olmayan bir olay için geciktirmesine izin verir. Periyodik olmayan etkinlikler, tahsis edilmiş yuvalarda en iyi çaba esasına göre sunulur. Bu teknik, olaylar için oylama anlamına gelir.


Delta ekran programı indir
DOPSoft indir
Delta Ekran
Delta DOPSoft Türkçe indir
PLC ekran Fiyatı
Delta Türkiye
Periyodik Tablo Khan Academy
Delta PLC


Periyodik olmayan olaylar için son tarihler, olayın meydana gelmesinden ölçülür. Bu hizmet için olağan ölçü, olay ile ilgili rutinin tamamlanması arasındaki aralık olan yanıt süresidir. Herhangi bir dönemdeki periyodik olmayan yük önceden bilinmedikçe, bir sunucunun periyodik olmayan olayları yürütmesi yalnızca yumuşak gerçek zamanlı olabilir.

Periyodik olmayan olaylar için en kötü durum yanıt süresi, en azından görevin periyodik olmayan olaylara hizmet ettiği dönem olacaktır. Olaylar, sunucunun ayrılan zaman diliminde işleyebileceğinin ötesinde bir araya toplanırsa, yanıt süresi sunucunun süresinin katlarını aşabilir.

Periyodik olmayan sunucunun süresi kısa ve maliyeti yüksekse, sunucu iyi yanıt süresi sağlar ancak CPU süresinin büyük bir bölümünü gerektirir. Çoğu periyodik olmayan olayın istatistiksel doğası göz önüne alındığında, bu büyük ödeneğin çoğu genellikle boşa gider. Süre uzunsa veya maliyet düşükse, zamanlayıcı periyodik görevlere daha fazla zaman ayırabilir, ancak periyodik olmayan sunucunun yanıt süresi bozulur.

Çizelgeleme teorisyenleri, doğal olarak, bir problemi çizelgeleyicinin kontrolünden periyodik olmayan olayları kaldırarak çözmeyi sevmezler. Amaçları, programın makul olmayan bir payını kullanmadan iyi yanıt süresi sağlayan periyodik olmayan sunucu için bir planlama modeli oluşturmaktı.

Katı bir periyodik zamanlayıcı, yüksek performanslı bir periyodik olmayan sunucu için fazla yapılandırılmıştır. Periyodik olmayan sunucunun bir periyodunda, periyodun başında ve ortasında olmak üzere iki aperiyodik olayın gerçekleştiğini hayal edin. Sunucu, periyodunun başında planlanırsa, periyodun başındaki olay için iyi yanıt süresi ve periyodun ortasındaki olay için kötü yanıt süresi verecektir.

İlk başta, periyodik olmayan sunucu zamanı küçük, sık parçalara bölünecek şekilde yapılandırılmış birkaç sunucu çalıştırırsak bu sorun çözülebilir gibi görünüyor, ancak bu yaklaşım sorunu daha da kötüleştiriyor.

Periyodik olmayan sunucunun sayısız yürütmesi, sisteme bağlam değiştirme ek yükü ekler ve sunucunun bir örneğinin yükü işlemesi için yeterli zaman yoksa, bazı olayları bir sonraki yinelemeye iletmesi gerekir. Bu olaylar, zayıf yanıt süresi alır.

Kısaca belirtmek gerekirse, sıradan periyodik görevlerle iyi çalışması için periyodik olmayan sunucuya ihtiyacımız var, ancak talep üzerine zamanını mümkün olduğunca yakın kullanmalıyız.

Öncelikli Değişim Sunucusu Öncelikli değişim algoritması olarak adlandırılan bir algoritma, periyodik sunucunun başka bir periyodik görevle ticaretini yaparak hafif dönemlerde zamanı “bankalamasına” izin verir. Periyodik borç son teslim tarihine göredir, bu nedenle bir görev son teslim tarihine her ulaştığında, bu son tarihle ilişkili tüm zaman borçları ortadan kalkar.

Toplam Bant Genişliği Sunucusu

Toplam bant genişliği sunucusu, olay gerçekleştiğinde programa periyodik olmayan her olay için hizmet koyar, ancak bu hizmeti halihazırda yürürlükte olan diğer taahhütlerle çelişmeyecek şekilde düzenler.

Toplam bant genişliği sunucusunun bütçesi, toplam CPU süresinin kesri olarak ifade edilir. Eşzamansız olaylara hizmet veren görevler için sunucu, görevlerin eşzamansız sunucunun bütçesinden fazlasını talep etmesine neden olacak son tarihler atamamalıdır.

Hizmet için bir milisaniye CPU süresi gerektiren bir olay meydana gelirse ve sunucunun bütçesi işlemcinin onda biri kadarsa, olay için hizmete gelecekte on milisaniyelik bir son tarih atar.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın