Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

MIDP Modeli – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

MIDP Modeli – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Kampanya Hazırlama

MIDP’ye Giriş

Önceki bölümde çekirdek MIDP işlevselliğini inceledik ve geliştirme ortamını oluşturan CLDC ve MIDP sınıflarının ana hatlarını çizdik. İlk kod parçamızı yazmaya başlamadan önce, MIDP’nin temel kavramlarına, en sık kullanılan paketlere ve yöntemlere ve bunların nasıl bir araya geldiğine bakmamız gerekiyor. Ayrıca çeşitli geliştirme seçeneklerine, neler yapabildiklerine ve nasıl kurulduklarına da bakacağız.

MIDP, MIDlet olarak bilinen birden çok MIDP uygulamasının yürütülmesine izin verir. Model, MIDlet’in nasıl paketlendiğini, hangi çalışma zamanı ortamının mevcut olduğunu ve MIDP cihazının bazen kısıtlı kaynaklarına göre nasıl davranması gerektiğini tanımlar.

Model ayrıca, MIDlet’lerin paketler halinde nasıl birlikte paketlenebileceğini ve RMS olarak bilinen küçük veritabanı tesisinde depolanan grafikler ve veriler gibi birbirlerinin kaynaklarını nasıl paylaşabileceğini tanımlar.

Her MIDlet süitinde ayrıca JAD dosyası adı verilen ve cihazdaki uygulama yönetimi yazılımının kurulumdan önce ne yüklemek üzere olduğunu tanımlamasına izin veren bir tanımlayıcı dosyası vardır. Model ayrıca bir MIDlet için bir MIDlet’in düzenli bir şekilde başlatılmasına, durdurulmasına ve temizlenmesine izin veren bir yaşam döngüsü tanımlar.

MIDP Modeli ve Yaşam Döngüsü

MIDlet, Mobil Bilgi Cihazı Profili (MIDP) altında CLDC cihazlarında yürütülen uygulama çerçevesini oluşturur. Her uygulamanın javax.micro-edit.midlet paketinde bulunan MIDlet sınıfını genişletmesi gerekir.

Uygulama yönetim yazılımı (AMS), MIDlet’in kendisini yönetir. AMS, aygıtın çalışma ortamının bir parçasıdır ve yürütme işlemi sırasında MIDlet’i çeşitli durumları boyunca yönlendirir. Masaüstü veya sunucu uygulamalarından farklı olarak, MIDlet’lerin genel bir static void main() yöntemi olmamalıdır.

Biri bulunursa, AMS bunu yok sayar. AMS, CLDC’nin MIDlet’i başlatmak için ihtiyaç duyduğu ilk sınıfı sağladığında MIDlet’ler başlatılır. AMS daha sonra MIDlet’e çeşitli durum değişiklikleri boyunca rehberlik eder. Daha sonra bu devletlere bakacağız.

Bir MIDlet başlatıldıktan sonra, üç olası durumdan birinde bulunur. Bir uygulamanın davranışının son kullanıcıların ve cihaz üreticisinin beklentileriyle tutarlı olmasını sağlamak için bir durum tasarlanmıştır. Uygulamanın başlatılması kısa olmalıdır; bir uygulamayı aktif olmayan bir duruma getirmek mümkün olmalıdır; ve herhangi bir zamanda bir uygulamayı yok etmek de mümkün olmalıdır.

Bu duruma dört yoldan biriyle girilir:

• MIDlet, oluşturucusunu çağıran AMS tarafından başlatıldıktan sonra; bir istisna oluşursa, DESTROYED durumuna girilir
• AMS tarafından pauseApp() yöntemi çağrılırsa AKTİF durumundan
• startApp() yöntemi çağrılmış ancak bir istisna atılmışsa, AKTİF durumundan
• notifyPaused() yöntemi çağrıldıysa ve başarıyla döndürüldüyse, AKTİF durumundan.

İyi yazılmış bir MIDlet duraklatıldığında, genellikle tüm paylaşılan kaynakları serbest bırakmalıdır.

AKTİF

MIDlet normal çalışıyor. Bu durum, AMS startApp() yöntemini çağırdıktan sonra girilir. startApp() yöntemi, MIDlet yaşam döngüsü sırasında birden fazla durumda çağrılabilir.

MIDlet tüm kaynakları serbest bıraktı ve sonlandırıldı. Yalnızca bir kez girilebilen bu durum aşağıdaki iki nedenden dolayı girilir:

• destroyApp(koşulsuz boolean) yöntemi AMS tarafından çağrıldı ve başarıyla döndürüldü; koşulsuz bağımsız değişken yanlışsa, bir MIDletStateChangedException atılabilir ve MIDlet DESTROYED durumuna geçmez; destroyApp() yönteminin uygulanması, tüm kaynakları serbest bırakmalı ve çalışan tüm iş parçacıklarını sonlandırmalıdır.
• notifyDestroyed() yöntemi başarıyla döndüğünde; uygulama, notifyDestroyed() öğesini çağırmadan önce tüm kaynakları serbest bırakmalı ve çalışan tüm iş parçacıklarını sonlandırmalıdır.

MIDlet Yaşam Döngüsü Yöntemleri

javax.microedition.midlet.MIDlet soyut sınıfı, üç yaşam döngüsü yöntemini tanımlar:

• pauseApp() – bu yöntem, AMS tarafından MIDlet’e PAUSED durumuna girmesi gerektiğini belirtmek için çağrılır, tüm paylaşılan kaynakları serbest bırakır ve pasif hale gelir
• startApp() – bu yöntem, MIDlet’e DURAKLATILMIŞ durumundan ETKİN duruma geçtiğinin sinyalini vermek için AMS tarafından çağrılır. Uygulama, çalıştırmak için ihtiyaç duyduğu tüm kaynakları almalı ve ardından mevcut ekranı ayarlamalıdır.
• destroyApp()–bu yöntem, MIDlet’e DESTROYED durumuna girmesi gerektiğini belirtmek içinAMS tarafından çağrılır; tüm kalıcı ve durum verileri kaydedilmeli ve yaşam döngüsü boyunca elde edilen tüm kaynaklar bu noktada serbest bırakılmalıdır; genellikle iyi yazılmış bir MIDlet, kapatılmadan önceki durumunda başlar.


Java Ders Notları PDF
Java kodları ve Anlamları Pdf
Java E-kitap
Java PROGRAMLAMA Dili ve Yazılım Tasarımı PDF
Java PDF Türkçe
Java nesne Tabanlı PROGRAMLAMA Ders Notları
Java Nesne Yönelimli programlama örnekleri
Java nesne tabanlı PROGRAMLAMA projeleri


AMS’nin Bildirilmesi ve Talep Edilmesi

AMS, MIDlet paketi kurulumunu ve yaşam döngüsünü yönetir. MIDlet’in içinde bulunduğu durumu AMS’ye bildirmek için kullanabileceği birkaç yöntem vardır:

• notifyDestroyed()–MIDlet, yürütme sırasında tutulan tüm kaynakları serbest bıraktığını, DESTROYED durumuna geçtiğini ve sistem tarafından geri alınabileceğini AMS’ye bildirir.
• notifyPaused() – MIDlet, AMS’ye DURAKLATILMIŞ duruma geçtiğini bildirir ve tuttuğu tüm paylaşılan kaynakları serbest bırakır
• sustainRequest() – duraklatılmış bir MIDlet, AMS’nin yeniden başlatılmasını ister
• getAppProperty()–adlandırılmış özellikleri AMS’den almak için bir mekanizma içeren bir MIDlet sağlar.

Yaşam Döngüsü Modeli

MIDlet’in çeşitli durumları, AMS ve MIDlet arayüzünün MIDlet’in yaşam döngüsünü oluşturmak için nasıl birleştiğini gösterir:

1. AMS, bir MIDlet’in yeni bir örneğini oluşturur. MIDlet’in kurucusu bağımsız değişken olmadan çağrılır ve uygulama PAUSED durumuna alınır. Bu aşamada herhangi bir istisna atılırsa, uygulama DESTROYED durumuna alınır.
2. AMS, MIDlet’i ETKİN duruma taşımak için startApp() öğesini çağırır. MIDlet’in kendisi bu noktada ihtiyaç duyduğu tüm kaynakları alır ve yürütmeye başlar.
3. Uygulama çalışırken, MIDlet diğer iki duruma geçebilir:

• MIDlet, AMS’den pauseApp() yöntemine yapılan bir çağrıyla PAUSED durumuna alınabilir
MIDlet, ETKİN durumda olmayı bırakacak ve şu anda elinde bulundurduğu kaynakların bir kısmını serbest bırakmayı seçecektir. Programcı MIDlet’in duraklamasını gerektiriyorsa, MIDlet önce paylaşılan kaynakları serbest bırakmalı (muhtemelen çalışan iş parçacıklarını durdurmalıdır) ve ardından notifyPaused() yöntemini çağırmalıdır.
• MIDlet, DESTROYED durumuna geçebilir
Kullanıcı veya AMS, uygulamanın artık çalıştırılmasına gerek olmadığına karar verir. Örneğin oyun bitmiş olabilir veya AMS daha yüksek önceliğe sahip bir sürecin MIDlet tarafından kullanılan kaynakları talep etmesi gerektiğine karar vermiş olabilir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın