Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Liste Seçim Modeli Sınıfı – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Liste Seçim Modeli Sınıfı – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Java Dahili Çerçeve Sınıfı – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Varsayılan Liste Seçim Modeli Sınıfı

Swing, liste seçimi arabiriminin DefaultListSelectionModel adlı varsayılan bir uygulamasını sağlar. Bu sınıf, yukarıda listelenen özelliklerin her biri için erişimcileri uygular ve değişiklik dinleyicilerinden oluşan bir Olay Dinleyici Listesi tutar.

Varsayılan Liste Seçim Modeli, dinleyicilere seçim listesinde bir değişiklik olduğunu bildirmek için ListSelectionEvent nesnelerini bir dizi halinde zincirleme yeteneğine sahiptir. Bu, örneğin kullanıcı fareyi liste üzerinde sürüklediğinde sık görülür.

Bu durumda, bir valueIsAdjusting özelliği true olarak ayarlanarak bir dizi seçim değişikliği olayı tetiklenebilir; bu, bu olayın pek çok olaydan yalnızca biri olduğunu gösterir. Dinleyici, tüm etkinlikler alınana kadar herhangi bir etkinliği ertelemek isteyebilir. Seçim zinciri tamamlandığında, dinleyiciye dizinin tamamlandığını bildiren valueIsAdjusting özelliği false olarak ayarlanır.

Özellikler

DefaultListSelectionModel’in özelliklerini listeler. Hemen hemen tüm özellikler, ListSelectionModel arabirimi tarafından tanımlanan özelliklerin uygulamalarıdır.

Tek yeni özellik olan leadAnchorNotificationEnabled, sınıfın bir dizi bildirim olayını her tetiklediğinde leadSelectionIndex ve anchorSelectionIndex üzerinden değişiklik olaylarını tetikleyip tetiklemediğini belirler. (Çapa seçiminin seçim aralığının başında olduğunu, öncü seçiminin ise seçim aralığına yapılan en son ekleme olduğunu hatırlayın.) Özellik false ise, yalnızca son değişiklikten bu yana seçilen veya seçimi kaldırılan öğeler diziye dahildir.

DefaultListSelectionModel, liste seçiminin değiştiğini belirtmek için ListSelectionEvent’i kullanır. Olay, ilgili dinleyicilere seçim verilerinde bir değişiklik yapıldığını bildirir; ayrıca hangi unsurların etkilendiğini de söyler. DefaultListSelectionModel sınıfı, bir Liste Seçimi Olayını tetikleyebilecek üç benzersiz yöntem içerir.

Aynı zamanda ListSelectionEvent nesneleri olan bir dizi değişiklik için başlangıç veya bitiş işaretçisi görevi gören bir Liste Seçimi Olayı gönderir. true değerini iletmek, bunun gönderilmekte olan bir Liste Seçim Olayı nesneleri dizisinin parçası olduğunu gösterirken, false değeri iletmek, yalnızca bir olay olduğunu veya serinin tamamlandığını gösterir.

Tüm kayıtlı dinleyicilere, iki uç nokta dahil olmak üzere, liste seçiminin firstIndex ve lastIndex arasında değiştiğini bildirir. Bunun bir dizi olaydan biri olup olmadığını belirtmek için is Adjusting booleanını kullanabilirsiniz. true değerini iletmek, bunun gönderilmekte olan bir Liste Seçim Olayı nesneleri dizisinin parçası olduğunu gösterirken, false değeri iletmek, yalnızca bir olay olduğunu veya serinin tamamlandığını gösterir.

Her giriş, seçimdeki bir değişikliği açıklar. İlk beş giriş, fare sürüklenirken bir öğe ile sonraki öğe arasında bir seçim değişikliğinin meydana geldiğini kabul eder. Bu durumda, birincisinin seçimi kaldırılmış ve ikincisi seçilmiştir.

Ancak, isAdjusting özelliğinin true olarak ayarlandığını ve bunun potansiyel olarak bir dizi değişiklikten biri olduğunu gösterdiğini unutmayın. Fare düğmesi bırakıldığında, liste sürüklemenin durduğunu bilir ve isAdjusting özelliği false olarak ayarlanmış son değiştirilen dizini tekrarlayarak bir ListSelectionEvent tetikler.


Java. Listeye eleman ekleme
Java liste oluşturma
ArrayList yazdırma
ArrayList sınıfı java.
Java Nesne Yönelimli programlama örnekleri
aşağıdakilerden hangisi java’nın temel yeteneklerinden biri değildir?
ArrayList Kullanımı Java
ArrayList Metodları


Seçim Olayını Listeleme

ListDataEvent’e çok benzer şekilde, ListSelectionEvent, seçim listesinde değişen öğeleri vurgulayarak bir değişikliği belirtir. Bir Liste Seçimi Olayının, liste öğesinin yeni seçim durumunu göstermediğini, yalnızca bazı değişikliklerin meydana geldiğini gösterdiğine dikkat edin. Yeni durumun önceki durumun tersi olduğunu varsaymamalısınız; geçerli seçim durumunun gerçekte ne olduğunu görmek için her zaman olay kaynağına bakın.

Olayı tetikleyen nesnenin yanı sıra sınırlayıcı dizinler ve olayın bir seride olup olmadığını gösteren bir boole referansı alır. firstIndex’in her zaman lastIndex’ten küçük veya ona eşit olması gerektiğini unutmayın.

ListSelectionEvent nesnelerini almak için kanal olan ListSelectionListener arabirimi yalnızca bir yöntemden oluşur: valueChanged(). Bu yöntem, liste seçim modelindeki değişikliklerden haberdar olmak isteyen herhangi bir dinleyici nesnesi tarafından uygulanmalıdır.

İşte ListSelectionListener ve ListSelectionEvent kullanımını gösteren kısa bir örnek. Örnek, seçim olaylarını dinleyen ve listedeki geçerli seçimleri doğru bir şekilde yansıtan bir dizi radyo düğmesi oluşturur. Bu programı çalıştırmanın bazı sonuçları gösterilmektedir.

Bir ListSelectionEvent öğesinin, değişen bir öğenin yeni seçim durumu hakkında size bilgi vermediğini unutmayın. Bir ListSelectionEvent alırsanız, hedef öğenin seçim durumunun öncekinin tam tersi olacağı sonucuna varmak isteyebilirsiniz. Bu doğru değil. Seçim durumu, ListSelectionEvent’ten belirlenemez; olay kaynağı sorgulanarak belirlenmelidir.

Hücre Öğelerini Görüntüleme

Swing, programcıya listedeki her öğenin (hücre olarak adlandırılır) ekranda nasıl görüntülenmesi gerektiğini belirleme seçeneği sunar. Listenin kendisi bir hücre oluşturucuya bir referans tutar. Hücre oluşturucular, listeler ve birleşik giriş kutuları dahil olmak üzere Swing bileşenlerinde yaygındır.

Temel olarak, bir hücre oluşturucu, bileşenin bir öğe çizmesi veya yeniden çizmesi gerektiğinde paint() yöntemi çağrılan bir bileşendir. Bir hücre oluşturucu oluşturmak için yalnızca ListCellRenderer arabirimini genişleten bir sınıfı kaydetmeniz gerekir. Bu kayıt, JList veya JComboBox’un setCell-Renderer() yöntemiyle yapılabilir.

Bu yöntem, geçirilen beş değişken göz önüne alındığında hücreyi çizmek için kullanılabilecek bir Bileşen döndürmelidir. JList değişkeni, listenin kendisine bir geri çağırma başvurusudur. Değer ile temsil edilen nesne, liste verilerinde bu hücrenin karşılık geldiği nesnedir.

Listedeki hücrenin indeksi indeks değişkeni tarafından verilir. isSelected, oluşturucuya hücrenin seçilip seçilmediğini söyler ve cellHasFocus, oluşturucuya hücrenin şu anda giriş odağına sahip olup olmadığını söyler.

Talep eden listenin bileşenin ne kadar büyük boyanacağını bilmesi için hücre oluşturucu tarafından döndürülen bileşenin tercih edilen boyutunu döndürmeden önce ayarlamak gerekli olabilir. Bu, bileşen üzerinde setPreferredSize() yöntemi çağrılarak yapılabilir.

Bir Hücre İşleyici Uygulamak

İşte bir hücre oluşturucuyu uygulayan JList örneğinin bir iç sınıfıdır. Oluşturucu kodunun anlaşılmasını kolaylaştırmak için çevreleyen sınıfın bazı alanlarını dahil ettik. Bu oluşturucu, O’Reilly kitaplarının bir listesindeki her hücreyi, başlığını kapağındaki küçük bir simgeyle yan yana yerleştirerek işler.

İlk verilerimizin doğru bir şekilde doldurulduğunu varsayarsak, özel hücre oluşturucumuz benzer görüntüleri gösterecektir. Ancak O’Reilly kitapları örneğini bir araya getirmeden önce, Swing’deki merkezi liste sınıfını tartışmamız gerekiyor: JList. Bunu, DefaultListCellRenderer için kısa bir yoldan sonra yapacağız.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın