Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

İçeriği Değişen Listeler – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

İçeriği Değişen Listeler – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Eşleştirme Yapmak

İçeriği Değişen Listeler

İşte bir JList’e dinamik olarak öğe ekleyen ve kaldıran basit bir program. Bunu yapmak için, liste içeriğini takip eden DefaultListModel ile çalışıyoruz.

Bu örnek birkaç önemli kavramı göstermektedir. İlk olarak, JList ile sağlanan varsayılanı kullanmak yerine kendi DefaultListModel’imizi oluşturduk. Bunu yapmasaydık listeye bir şey ekleyemezdik. Herhangi bir modelde yeniden çalışma zamanı değişiklikleri yapmanız gerektiğinde kendi örneklemenizle çalışmak genellikle daha kolaydır; yeni modeller atamak, Swing’deki MVC mimarisinin harika bir avantajıdır.

Listenin içeriğini değiştirmek için iki yol sağladık: “Öğe Ekle” düğmesi ve alttaki “Öğeyi Kaldır” düğmesi. “Öğe Ekle”ye basmak actionPerformed() yöntemimizi çağırır ve listenin sonuna bir öğe ekler. “Öğeyi Kaldır”a basmak aynı yöntemi çağırır ve listenin önünden bir öğeyi siler.

Düğmelerden herhangi birine basıldıktan sonra, JList modeldeki değişiklikten haberdar edilir ve kendisini otomatik olarak günceller. Dikkatli izlerseniz, liste boyutu değiştikçe kaydırma çubuğu baş parmağının büyüdüğünü veya küçüldüğünü görebilirsiniz.
Bazı öğeleri seçmeyi deneyin, ardından “Öğeyi Kaldır” düğmesine birkaç kez basın.

İşte bir sonuç: seçimler öğelerle birlikte azalmaz. Bu, veri modeli ile seçim modeli arasındaki sorumluluklarda önemli bir farkı ortaya çıkarır: seçim modeli, seçilen öğelerin indekslerini basitçe hatırlar; bu unsurların ne içerdiği veya zaman içinde değişip değişmediği umurunda değil!

Verileri Listeleme

ListDataEvent, liste veri modelindeki bir değişiklik hakkında bilgi tutan bir java.util.EventObject uzantısıdır. Olay, değişikliğin doğasını ve ilgili öğelerin sınırlayıcı endekslerini açıklar. Ancak, ortaya çıkan öğeler hakkında veri göndermez. Dinleyiciler, etkilenen öğelerin yeni içeriklerini belirlemek için olayın kaynağını sorgulamalıdır.

Liste verilerinde meydana gelebilecek üç tür değişiklik vardır: öğeler değiştirilebilir, listeye eklenebilir veya listeden kaldırılabilir. Endekslerin kapalı bir aralık şeklinde geçtiğine dikkat edin (yani, her iki endeks de etkilenen aralığa dahildir).

Liste öğelerinin değiştirildiğini iddia eden bir ListDataEvent alınırsa, sınırlayıcı dizinler tipik olarak değişen veri öğelerinin en küçük aralığını tanımlar. Öğeler kaldırılmışsa, dizinler silinen öğelerin aralığını tanımlar. Öğeler eklendiyse, dizinler listeye eklenen yeni öğeleri tanımlar.

Özellikler

ListDataEvent, gösterildiği gibi her biri kendi salt okunur erişimcisine sahip dört özellik içerir. Bu özelliklerin her biri, ListDataEvent yapıcısında ayarlanmalıdır. Source özelliği, olayı başlatan nesneyi gösterir.

type özelliği, meydana gelen değişikliğin türünü temsil eder; listelenen sabitlerden biri olmalıdır. index0 ve index1 özellikleri, etkilenen öğelerin aralığını özetler. ListDataEvent’in geçerli olması için index0’ın index1’den küçük olması gerekmez. Olayı tetikleyen nesnenin yanı sıra olay türü ve sınırlayıcı dizinlere bir başvuru alır.


Java liste oluşturma
Java. Listeye eleman ekleme
Java Collections
Java ArrayList Kullanımı
Java listeleme
Java liste uzunluğu
Java collections framework
Java Liste


Liste Veri Dinleyici Arayüzü

ListDataEvent nesnelerini alma kanalı olan ListDataListener arabirimi üç yöntem içerir. Her yöntem, oluşturulabilen farklı bir ListDataEvent türü alır. Bu arayüz, liste modelindeki değişikliklerden haberdar olmak isteyen herhangi bir dinleyici nesnesi tarafından uygulanmalıdır.

ListDataEvent’te belirtilen öğelerin aralığı zaten listeye eklendiğinde çağrılır. Belirtilen aralık her iki bitiş noktasını da içerir. Dinleyiciler genellikle yeni aralığın içeriği için olayın kaynağını sorgulamak isteyeceklerdir.

ListDataEvent’te belirtilen öğelerin aralığı zaten silindiğinde çağrılır. Belirtilen aralık her iki bitiş noktasını da içerir.

ListDataEvent’te belirtilen öğelerin aralığı değiştirildiğinde çağrılır. Belirtilen aralık, her iki uç noktayı da içerir, ancak tüm öğelerin değiştiği garanti edilmez. Dinleyiciler, tipik olarak, bu nesnelerin içerikleri için olayın kaynağını sorgulamak isteyeceklerdir.

Seçimleri İşleme

Swing’deki JList sınıfı, kullanıcı tarafından seçilen öğeleri izlemek için ikinci bir modele bağlıdır. Liste veri modelinde olduğu gibi, seçimlerle uğraşırken programcıya geniş bir kontrol serbestliği verilir. Swing, liste seçimlerini işleyen modeller için basit bir arabirim kullanır—ListSelection-Model—ve ayrıca varsayılan bir uygulama—DefaultListSelection-Model—sağlar.

ListSelectionModel arabirimi, liste seçimlerini yönetmek için gerekli yöntemleri ana hatlarıyla belirtir. Seçimler, her aralığın bitiş noktalarıyla tanımlandığı bir dizi aralıkla temsil edilir.

Örneğin, bölümün açılış örneğinde “Bir”, “İki”, “Üç”, “Altı”, “Yedi” ve “Dokuz” öğeleri seçilmişse, liste seçim modeli belirtilen üç girişi içerecektir. {1,3} ve {6,7} ve {9,9} aralıkları. Tüm seçim aralığı uç noktaları sıfır tabanlıdır. “Dokuz” gibi bir aralıkta yalnızca bir öğe varsa, her iki uç nokta da aynıdır.

Özellikler

ListSelectionModel arayüzünün özelliklerini gösterir. Liste seçim modelinin ilk dört özelliği, listede hali hazırda seçili olan çeşitli indeksleri almak için de kullanılabilir.

Bu, Selection Index ve lead Selection Index özellikleri, en son seçim aralığının bağlantı ve öncü endekslerini temsil eder. maxSelectionIndex ve min Selection Index özellikleri, sırasıyla tüm listedeki en büyük ve en küçük seçili dizini de döndürür.

selectionMode özelliği, kullanıcının listede yapabileceği seçimlerin türünü tanımlar. Bu özellik, tek bir seçimi, tek bir seçim aralığını veya birden çok seçim aralığını temsil eden üç sabitten birini de alabilir.

Varsayılan, tek seçim aralığıdır. selectionEmpty özelliği, herhangi bir seçim olup olmadığını gösteren bir boole değeridir. Listede herhangi bir seçim yoksa, özellik false olarak ayarlanır.

valueIsAdjusting özelliğinin true olarak ayarlanması, nesnenin bir dizi seçim değişikliği olayı gönderdiğini gösterir. Örneğin, kullanıcı fareyi liste üzerinde sürüklerken, nesne bu özelliği true olarak ayarlayabilir; bu, seçim değişikliği olaylarının bir serinin parçası olduğunu da gösterir.

Seri tamamlandığında, özellik false olarak ayarlanmalıdır. Alıcı, tüm olaylar alınana kadar eylemi ertelemek de isteyebilir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın