Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Kod Kullanma – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Kod Kullanma – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Mobil İçerik Kullanımı

Kod Kullanma

Kod kitaplıklarının ana nedenlerinden biri, geliştiricilerin diğer geliştiricilerin günlük kodlama görevlerini gerçekleştirmesini kolaylaştırmak istemesidir. Bunu bu yazıda, tarayıcı tutarsızlıklarını gidermek ve yinelenen görevleri çözmek için yardımcı yöntemler oluşturarak DOM yardım kitaplığıyla yaptınız.

Yapmadığınız şey, kendi kodlama sözdiziminizi veya sayfadaki öğelere DOM’den başka herhangi bir erişim aracı sağlamak. Bunu yapmış olsaydınız, çok daha kısa kodlar bulabilir, aynı zamanda “normal” Java-Script sözdiziminin tanıma etkisinden de feragat edebilir ve geliştirmeyi kütüphanenin bilgisine bağlı hale getirebilirdiniz.

Bununla birlikte, JavaScript geliştirmede bu yola gitmek için bir eğilim vardır ve Rico ve prototip gibi büyük kitaplıkların çoğu, bir görevi başarmak için kitaplığa özgü kod sözdizimini ve kurallarını öğrenmek açısından giderek daha göz korkutucu hale gelmektedir.

Muhtemelen bu yöndeki en cesur yaklaşım, belgelerinizin başına eklediğiniz yalnızca 16K ağırlığında tek bir JavaScript dosyası içeren jQuery’dir. Web’e özgü görevleri başarmak için size inanılmaz miktarda yardımcı yöntem sağlar.

jQuery ile çalışmak için yazmanız gereken kod, JavaScript’e yeni başlayanlar veya henüz Ruby, Python veya Java gibi dillerle uğraşmamış geliştiriciler için çok kafa karıştırıcıdır. Ancak, kafanıza taktığınızda aynı şekilde çok güçlüdür.

jQuery kavramı, belgenin herhangi bir unsuruna hızlı erişim sağlamaktır ve bu erişimi elde etmek için $ (her şeyden) adlı bir yardımcı program yöntemine sahipsiniz.

• Bir DOM yapısı, örneğin $( document.body )
• Belgedeki bir paragrafın içindeki her bağlantı olan bir CSS seçici, örneğin $( ‘p a’ )
• Belgedeki her bağlantıyla eşleşen ve nofollow değerine sahip rel adlı bir öznitelikle eşleşen $ gibi bir XPath ifadesi.

■Not :XMLdokümanının her parçası için XPathisaW3Cstandart dil,normalde XSLT veya XPOINTER ilebağlantıda kullanılır. Modern HTML’nin XML sözdizimi kurallarına uyması gerektiğinden (tüm etiketler kapalı, tüm öğeler küçük harf, öznitelik değerleri tırnak içinde ve ad/değer çiftleri olarak tanımlanmış tek öznitelikler), HTML belgesinin bölümlerini bulmak için de XPath’i kullanabilirsiniz. XSLT ile birlikte, bir XML biçimini diğerine dönüştürmek için çok güçlü bir araçtır.

jQuery’nin çok kısa kod elde etmek için manşetini kaldırdığı diğer numara, DOM’dan zaten bildiğiniz zincirlenebilir yöntemler adı verilen bir kavramdır. Her yöntemi bir nokta ile birleştirerek sonuncusuna ekleyebilirsiniz.

Bu örneklerin ikisi de aynı şeyi yapar: belgenin her paragrafını alın, test adlı bir CSS sınıfı ekleyin, paragrafı gösterin (gizlenmişse) ve paragrafın HTML içeriğini “örnek” olarak değiştirin. jQuery’nin size sağladığı şey, günlük web uygulaması geliştirme görevlerini yerine getirmek için özel olarak tasarlanmış bu çok kısa isimli yöntemlerin inanılmaz bir sayısıdır.


Java kod yazma sitesi
Java kod yazma programı
Java kod yazma programı indir
Java Dersleri
Java öğrenmek ekşi
Java Dersleri PDF
Sıfırdan Java öğrenmek
Eclipse


jQuery sitesinde ve Mark Constable’ın sitesinde iyi belgeler ve örnekler mevcuttur. Bir örneğe bakalım. Bir geliştiriciyseniz ve öğreticiler yazıyorsanız, genellikle HTML sayfalarında kod örnekleri göstermeniz gerekir. Koddaki boşlukların doğru biçimde görünmesini sağlamak için bunları PRE ve CODE öğelerine sararsınız.

Şimdi jQuery’de, gösterildiği gibi, örnekleri basitçe göstermek yerine genişletmeye ve daraltmaya izin veren kod örneklerinden önce bağlantılar oluşturacak bir komut dosyası yazalım.

$(document).ready () yöntemi, belge işlenmeye hazır olduğunda parametre olarak sağlanan işlevi (bu durumda anonim bir işlev) çağıran bir olay işleyicisidir.

Bu, bu komut dosyasında takip eden her şeyin, belge yüklendiğinde yürütüldüğü anlamına gelir ve bu, içindeki tüm gömülü varlıklar değil, yalnızca belge anlamına gelir.

Hatırlayacağınız gibi, sayfa içeriğinin siz daha gizleyemeden ortaya çıkmasının çirkin etkisinden bahsetmiştik. Bu yöntem bu soruna geçici bir çözüm getirir.

Belgedeki her PRE öğesini alır ve bu öğeden önce DOM ağacına bir HTML dizesi eklemek için Before() yöntemini kullanırsınız, bu durumda, sınıf tetikleyicisine sahip gömülü bir bağlantıya sahip bir paragraf. Tüm PRE öğelerini gizlemek için jQuery’nin hide() yöntemini kullanırsınız (hide(), CSS öznitelik görüntüsünü hiçbiri olarak ayarlar).

Tüm bağlantıları sınıf tetikleyicisiyle eşleştirmek için CSS seçici a.trigger’ı kullanırsınız (ki bu, yalnızca betiğin önce() yöntemiyle eklenenlerdir) ve toggle() yöntemini kullanır.

Bu yöntem, kullanıcı öğeye tıkladığında, parametre olarak sağlanan iki işlevi dönüşümlü olarak yürütür. İlk parametre, daha önce gizlenmiş kod örneğini gösteren ve bağlantı metnini “Kodu Gizle” veya tam tersi olarak değiştiren anonim bir işlevdir.

Öğeleri göstermek ve gizlemek için birkaç jQuery yöntemi kullanabilirsiniz, en basitleri show() ve hide()’dir. Öğeyi satır satır animasyonla gösteren slideDown() ve slideUp() kullanılarak daha gelişmiş bir efekt üretilir.

Bu yöntemlerin her ikisi de animasyonun yavaş, normal veya hızlı olabilen hızını gösteren bir parametre alır. Gösterilecek veya gizlenecek PRE öğesine ulaşmak için toggle() olay hedefini döndüren $(this) yapısını kullanmanız gerekir.

Bu, bağlantılar bir paragrafta yuvalandığından, PRE’ye ulaşmak için this.parentNode.nextSibling’i kullanabileceğiniz anlamına gelir. Bağlantının içeriğini $(this) ve bir HTML dizesini tek parametre olarak alan ve öğenin innerHTML özelliğini değiştiren html() yöntemi aracılığıyla değiştirebilirsiniz.

Bu örnekteki toggle() öğesinin diğer durumu, kod örneğini yavaşça gizlemek için slideUp() öğesini kullanır ve bağlantı metnini tekrar “Kodu Göster” olarak değiştirir.

JQuery için gerçekten harika bir uzantı (jQuery için uygulamalara veya uzantılara eklentiler denir) Ajax eklentisidir. Bu eklenti, açıklandığı gibi load(), $.get() ve $.post() yöntemleri aracılığıyla son derece kolay Ajax uygulamalarına izin verir.

Örneğin, PRE öğelerini oluşturmak ve kullanıcı bir bağlantıyı tıkladığında gerçek kod örneklerini bunlara yüklemek istiyorsanız, bunu yapmak oldukça kolaydır. Aşağıdaki komut dosyasını çalışırken görmek için exampleJQueryAjax.html demosunu kontrol edin.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın