Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Kayıt Doğrulama – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Kayıt Doğrulama – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Reklam Metni İçeriği

Kayıt Doğrulama

Gerekirse, dolandırıcılığı önlemek ve meşru kullanıcı hesapları sağlamak için kullanıcıların kayıtlarını doğrulamasını zorunlu kılın. Bu genellikle, kullanıcılar tarafından kayıt sırasında sağlanan e-posta adresine bir onay bağlantısı içeren bir mesaj gönderilerek gerçekleştirilir.

Kullanıcılar ancak onay bağlantısına tıklayarak (veya kayıt URL’sini tarayıcı adres alanına yapıştırarak) uygulamaya geri döndükten sonra kayıtlarının tamamlanmış olduğunu düşünürler. E-postanın kullanıcıların e-posta gelen kutularına ulaştığından emin olmak için onlardan spam klasörlerini kontrol etmelerini isteyin.

Kullanıcıların Gizlilik Endişelerini Gidermek

Kullanıcılar, kişisel bilgilerinin nasıl kullanılacağını bilemedikleri için kayıt olmakta tereddüt edebilirler. Kısa bir gizlilik bildirimi (örneğin, “Bilgileriniz satılmayacak veya paylaşılmayacaktır”) ve ardından bu tür endişeleri gidermek için ayrıntılı bir gizlilik politikası bildirimine bağlantı ekleyin.

HASSAS BİLGİLERİ DEPOLARKEN GÜVENLİK SORULARI OLUŞTURUN

Finansal uygulamalar gibi daha yüksek düzeyde güvenlik gerektiren web uygulamaları için güvenlik soruları kullanın. Güvenlik soruları, oturum açtıklarında ve/veya unutulan oturum açma bilgilerini almak için yardıma ihtiyaç duyduklarında kullanıcıların kimliklerini oluşturmak için kullanılabilir.

Web uygulamasını destekleyen şirket gelecekte onlarla iletişim kurmayı veya tanıtım bilgileri göndermeyi planlıyorsa, kullanıcılardan devre dışı bırakmak yerine kaydolmalarını isteyin.

Bu, kullanıcılara gönderilen e-postanın CAN-SPAM1 uyumlu olduğundan emin olmanın ilk adımıdır. Daha iyi uygulama, çift katılım kullanmaktır; burada, kaydolduktan sonra kullanıcılara, kaydolma sürecini tamamlamak için tıklamaları gereken bir bağlantı içeren bir e-posta onayı gönderilir.

Ayrıca, ne sıklıkta iletişim alacaklarını ve ne tür iletiler gönderileceğini açıklayarak kullanıcıların beklentilerini belirleyin. E-posta iletişiminin istenmeyen e-posta filtreleri tarafından durdurulma olasılığıyla, kullanıcılardan istenmeyen posta filtresi ayarlarını uygun şekilde düzenlemelerini veya “e-posta adresinden” kişi listelerine eklemelerini isteyin.

KULLANICILARI ETKİLEŞİM DİZİSİNDE BİR SONRAKİ MANTIK ADIMINA DÖNDÜRÜN

Kaydın tamamlanmasının ardından, kullanıcıları “çıkış sayfasına”, yani kaydolmayı seçtikleri veya kaydolmaları gereken sayfaya geri döndürün.

Örneğin, bir e-ticaret uygulamasında, kullanıcılardan ödeme sırasında kaydolmaları istenirse, onları nakliye bilgileri sayfası gibi, daha önce kaydolmuş veya oturum açmış durumda olup olmadıklarını görmeleri muhtemel olan sayfaya geri gönderin.

Birçok web uygulaması için kayıt, kullanıcıların karşılaştıkları ilk biçim olabilir. Başarılı bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için, tanımlanan kalıpları takip etmek önemlidir: AÇIK AVANTAJLAR, KISA FORMLAR, GEREKLİ ALAN GÖSTERGELERİ ve HATA MESAJLARIdır.

Kullanıcılara kayıt formunu sunarken daha önce kayıt olmuş olabilecekleri için OTURUM AÇ seçeneğinin sunulması önemlidir. Ayrıca, CAPTCHA genellikle kayda eşlik ettiğinden, aşağıdaki modelde tanımlanan en iyi uygulamaları izleyin.

Uygulamanın, sahte hesapların ve sahte yanıtların oluşturulmasını önlemek için eylemin (örneğin, kayıt olma, geri bildirim sağlama, yorum gönderme vb.) otomatik bir aracı yerine bir insan tarafından başlatıldığından emin olması gerekir.

Kullanıcılardan kaydolmadan veya yorum ya da geri bildirimde bulunmadan önce harfler ve/veya sayılar içeren bozuk bir görüntüden karakterler yazmalarını isteyin.


Barkodlu belge doğrulama
Belge sorgulama
Barkod no sorgulama
e-devlet barkod numarası alma
Orjinal barkod SORGULAMA
e-devlet barkod numarasını nasıl öğrenebilirim
Barkod numarası ile ürün sorgulama
Barkod Okuyucu


Bozulmuş görüntülerin kodunun çözülmesi, kullanıcının insan olduğunu ve otomatik bir aracı olmadığını doğrulamak için kullanılır, çünkü bozuk bir görüntünün kodunu otomatik olarak çözmek hesaplama açısından yoğundur. Bu yöntem, Bilgisayarları ve İnsanları Ayırmak için Tamamen Otomatik Genel Turing testi anlamına gelen CAPTCHA olarak adlandırılır.

Web’de artan sayıda otomatik tarayıcı, onları yasal insan kullanıcılardan ayırt etmeyi zorlaştırdı. Kullanıcılardan, insanlar için görece kolay, ancak otomatik tarayıcılar için zor olan bir şeyi yapmalarını isteyerek, CAPTCHA kullanımı botların ve tarayıcıların uygulamayla etkileşim kurmasını ve form göndermesini imkansız değilse de zorlaştırır.

CAPTCHA görüntüleri tipik olarak yaklaşık dört ila beş bozuk alfasayısal karaktere sahiptir; görüntüdeki alfabetik karakterler hem büyük hem de küçük harfleri içerebilir. Ayrıca aralarında çizgiler, birden fazla bozuk kelime, gürültülü arka planlar vb. olabilir.

Formu göndermeden önce kullanıcılardan görüntünün kodunu çözmeleri ve alfasayısal karakterleri doğru sırada girmeleri (büyük/küçük harfe duyarlı olabilirler veya olmayabilirler) istenir. Form gönderildikten sonra yanıt doğrulanır ve kullanıcılara bir sonraki adıma geçilir veya bir hata verilir.

KULLANICILARIN CAPTCH DEĞİŞTİRMESİNE İZİN VERİN

Kullanıcılar, bazı CAPTCHA resimlerini bazı karakterleri ayırt edemeyecek kadar bozuk bulabilir (örneğin, 1 rakamına karşı küçük l harfi veya 9 rakamına karşı küçük g harfi). Bu nedenle, kullanıcılara “yenile” veya “değiştir” bağlantısına tıklayarak CAPTCHA görüntüsünü değiştirme seçeneği sunulmalıdır.

UYGULAMALARI ERİŞİLEBİLİR KILMAK 

CAPTCHA, görüntünün kodunu çözmeye dayalı olduğundan, görme engelli veya görme engelli kullanıcılar için bariz bir engel teşkil etmektedir. Uygulamayla etkileşime girmelerine olanak tanıyan bir sesli CAPTCHA (CAPTCHA’nın sesli bir versiyonu) sunulmalıdır.

Çoğu uygulama, otomatik web tarayıcıları (KAYIT) tarafından yapılan sahte kayıtlardan kaçınmaya çalıştığından, kayıt sırasında CAPTCHA kullanımı yaygındır. Kullanıcıların yorum yapabileceği veya topluluklara katılabileceği tartışma forumlarında veya bloglarda da yaygındır.

Oturum Açma Sorunu

Kullanıcıların, hesap bilgilerine erişebilmeleri ve/veya web uygulamasının özelleştirilmiş veya kişiselleştirilmiş sürümlerini görebilmeleri için kendilerini tanıtmaları gerekir. Örneğin, kullanıcılar e-postalarını (ör. Hotmail, Yahoo! Mail) kontrol etmek, bir e-ticaret uygulamasındaki (ör. Amazon, Dell) sipariş durumunu görmek için hesaplarına erişmek veya içeriklerinin özelleştirilmiş sürümünü görmek isteyebilir. 

Kullanıcılardan, uygulamaya kaydolurken seçtikleri veya sistem yöneticisi tarafından kendilerine sağlanan benzersiz bir tanımlayıcı (örn. kullanıcı adı veya e-posta adresi) ve parola kombinasyonu sağlayarak kendilerini tanımlamalarını isteyin.

OpenID veya Windows CardSpace gibi kullanıcıları benzersiz şekilde tanımlayan evrensel kimlik hizmetleri, kullanıcıların bir web uygulamasına erişmesine izin vermek için de kullanılabilir. Ayrıca, uygulamaya erişimi kolaylaştırmak için, kullanıcılara uygulamanın oturum açma bilgilerini hatırlamasına izin verme seçeneği sunmayı düşünün.

Bir web uygulaması kullanıcıların kişisel ve/veya hassas bilgilerine erişmesine izin verdiğinde, kullanıcıların uygulamaya kaydolurken oluşturdukları benzersiz kimlik bilgileriyle oturum açarak kendilerini tanıtmaları önemlidir.

Hesap bilgilerinin güvenliğini sağlamak ve yetkisiz erişimi önlemek için oturum açmak önemli bir görev olsa da, kullanıcılar bunu hedeflerine ulaşmada bir engel olarak görebilir. Ayrıca sık ziyaret edilmeyen uygulamalar için kullanıcılar giriş bilgilerini unutabilir ve bir süreliğine erişime kapatılabilir.

Bu nedenle, mümkün olduğunda, kullanıcılara izin verme seçeneği sunulmalıdır. Kullanıcılara “beni hatırla” seçeneğinin sunulması, oturum açma ihtiyacını ortadan kaldırır ve gereksiz kesintiler yaşamadan hedeflerine ulaşmalarını kolaylaştırır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın