Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

JavaScript Vaka Çalışması – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

JavaScript Vaka Çalışması – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

 Alan Adına İçerikle Ekleme

Modern JavaScript Vaka Çalışması

Bu bölümde, bir PHP betiği tarafından desteklenen JavaScript ile geliştirilmiş bir küçük resim galerisinin nasıl geliştirileceğini öğreneceksiniz. Statik galeri teknikleri ve bunların nasıl geliştirileceği ile başlayacak ve sunucudan dinamik olarak resim çekmek için PHP ve Ajax kullanan bir galeriye geçeceksiniz.

■Not : Bu bölümün demo kodunu indirebilir veya sonuçları çevrimiçi olarak görebilirsiniz. Bölüm resim galerileri içerdiğinden, indirme daha büyük taraftadır, ancak sunucu tarafı PHP dahil tüm kodu yerel sunucunuzda görmenizi sağlar.

Küçük Resim Galerilerinin Temelleri

Önce temel bilgilerden başlayalım ve küçük resim galerimizi planlayalım. JavaScript ve CSS kitaplarının örnek olarak galerilere sahip olması neredeyse klişe haline geldiğinden, bu kitaba bir tane eklemeli miyim diye uzun süre düşündüm.

Ancak bu bölümü, küçük resim galerisi gibi çok yaygın bir çözümü modern komut dosyası ve CSS ile nasıl renklendirebileceğinize ve her ikisinden de bağımsız kalabileceğinize bir örnek vermek için yazdım. Pek çok örnek, özellikle yalnızca CSS galerileri—harika görünür ve modern tarayıcılarda çalışır; ancak, iyi bir şekilde bozulmazlar ve bir küçük resim galerisinin sunması gereken şeyi gerçekten sunmazlar.

Küçük Resim Galerisi Nedir ve Ne Yapmalıdır?

Küçük resim galerisi fikri, tarayıcıların resimleri desteklemeye başladığı ve Web’deki bağlantı hızlarının tek kilobit olarak ölçülebildiği zamanlara kadar gider. Böyle bir galerinin işi, galerideki her bir görüntünün daha küçük bir önizlemesini sağlayarak hangi görüntülerin mevcut olduğuna dair bir genel bakış sunmaktı ve hala da öyle.

“Daha küçük”, boyut olarak daha küçük ama aynı zamanda ve en önemlisi dosya boyutunda daha küçük anlamına gelir. Bu, galerinizdeki yalnızca bir resimle ilgilenen bir ziyaretçinin tüm resimleri indirmesine gerek olmadığı, yalnızca ilgilendiği resmi hem kendisine hem de sunucu trafiğine kaydetmesi gerektiği anlamına gelir.

Pek çok yalnızca CSS veya JavaScript/HTML küçük resim galerisi bunu yapamaz ve her kullanıcının bir resmi görmek için çok sayıda indirmek istediğini varsayar. Tüm görüntülerin indirilmesini önerebilirsiniz, ancak bu bir zorunluluktan ziyade bir seçenek olmalıdır.

En kötü küçük resim galerileri, fotoğrafları HTML nitelikleri veya CSS aracılığıyla küçük resimler olarak yeniden boyutlandırır, böylece ziyaretçileri büyük resimleri kötü kaliteli küçük resimler olarak görmeleri için indirmeye zorlar. CSS’de, JavaScript aracılığıyla veya (ab) HTML niteliklerini kullanarak boyutlarını değiştirerek görüntüleri yeniden boyutlandırmak, iyi kalitede küçük resimlerle sonuçlanmaz; bu sadece tembellik ve kötü bir fikir.

Küçük resim galerilerini orijinal anlamında sunmak istiyorsanız, göstermek istediğiniz büyük resimlerin daha küçük resimlerini oluşturmanız gerekir. Bunu galeriyi yüklemeden önce toplu işlem olarak veya sunucuda komut dosyası oluşturarak anında yapabilirsiniz.

■İpucu : Çok sayıda küçük resim oluşturma ve toplu oluşturma aracı mevcuttur. İyi ve en önemlisi ücretsiz olanlar Google’ın Picasa ve IrfanView’idir. Sunucu üzerinde küçük resimler oluşturmak PHP ve GD kütüphanesi ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Bunun nasıl yapılacağına dair bir makale yazdım, mevcut ve http://phpthumb.sourceforge.net/ adresinde phpThumb() adında harika bir hazır PHP sınıfı var. Bu JavaScript hakkında bir kitap olduğundan, çevrimiçi galeriler için inanılmaz derecede kullanışlı olmasına rağmen, PHP aracılığıyla görüntü oluşturmanın ayrıntılarına girmeyeceğim.


JavaScript download
javascript’i etkinleştir
Javascript Nedir
JavaScript indir PC
JavaScript
JavaScript W3Schools
JavaScript Dersleri
JavaScript öğrenmek


Statik Küçük Resim Galerileri

Geleneksel küçük resim galerileri, küçük resim resimlerini bir tablo veya liste içinde sunar. Küçük resimlerin her biri, karşılığında küçük resim galerisine geri bağlanan veya önceki ve sonraki resim bağlantılarını sunan büyük resmin bulunduğu bir sayfaya bağlanır.

Çok fazla resim varsa, küçük resim sayfaları, bir seferde belirli sayıda küçük resim göstererek ve tüm koleksiyonda ileri ve geri gezinme olanağı sunarak sayfalara ayrılabilir. Tamamen statik galerilerle, bu, tüm küçük resim sayfalarını ve her fotoğraf için bir tane oluşturmanız gerektiği anlamına gelir; bu, başlangıçta çok fazla iş ve galerinin her güncellemesinde sunucuya aktarılacak çok sayıda dosyadır.

Tüm küçük resimlere olay işleyicileri uygulayarak statik bir küçük resim galerisini dinamik görünen bir galeriye dönüştürmek için JavaScript’i kullanabilirsiniz. Bir küçük resim tıklandığında, küçük resimleri büyük resmi içeren yeni bir öğeyle kaplarsınız. Küçük resmi büyük resme bağlayarak ve bunu tarayıcıda göstererek galeriyi JavaScript olmayan kullanıcılar için erişilebilir tutun.

■İpucu : Küçük resim galerileri için tablolar veya tanım listeleri kullanabilirsiniz, çünkü tablolar CSS olmayan tarayıcılarda bile çok sütunlu yapılar olarak kaldıkları için tablolar daha iyi bozulur ve tanım listeleri de anlamsal olarak doğrudur. Bu bölümdeki örnekler için, işleri kolaylaştırmak ve küçük resimlerin ekranda olabildiğince fazla yer kaplamasını sağlamak için basit bir liste kullandım.

• Tüm küçük resimleri içeren öğenin kimliği
• Büyük resim kabına atanacak bir kimlik
• Büyük resmi kaldırmak için bağlantı için CSS sınıfları
• Büyük resimler arasında gezinmek için bağlantılar
• Öğeleri göstermek ve gizlemek için sınıflar
• Kullanıcıya bağlantının büyük resmi gizlediğini söyleyen bir etiket
• Sonraki ve önceki resim bağlantıları için etiketler

Yöntemler açısından, ihtiyacınız olanlar:

• İşlevselliği başlatmak için bir yöntem
• Başlangıçta görüntü kapsayıcısını oluşturan bir yardımcı program yöntemi
• Resmi gösterme yöntemi
• Gösterilecek resmi ayarlama yöntemi
• Sonraki veya önceki resme gitmek için bir yöntem

Gösterilecek resmi ayarlayan yöntem setPic() gereklidir çünkü hem gösterme yöntemi showPic() hem de gezinme yöntemi navPic() kaptaki görüntüyü değiştirir.

init() yöntemi, DOM’nin desteklenip desteklenmediğini test eder ve küçük resimleri içeren öğeyi alır. Daha sonra, tüm bağlantıların sayısını all adlı bir özelliğe kaydettikten sonra tüm bağlantılar arasında döngü yapar (son görüntüde bir sonraki bağlantıdan kaçınmak için bu daha sonra gereklidir).

Küçük resim listesindeki her bağlantıya showPic()’i işaret eden bir olay işleyici uygular ve gerekli görüntü kapsayıcı öğesini belgeye eklemek için createContainer() öğesini çağırmadan önce dizin numarasını i adlı yeni bir özellikte saklar.

Yeni bir paragraf oluşturun ve metin içeriği olarak closeLabel ile bir bağlantı ekleyin. Bağlantıya setPic()’i işaret eden bir olay işleyicisi atayın, Safari düzeltmesini uygulayın ve paragrafı kapsayıcı öğesine ekleyin.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın