Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Hata Yönetimi – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Hata Yönetimi – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Mobil İçerik Kullanımı

Hata Yönetimi

Bazen işler ters gider. Bu olduğunda, temiz bir çıkış yolunun olması güzel. Servlet API, hatalarla başa çıkmanız için size iki yol sunar: istemciye manuel olarak bir hata mesajı gönderebilir veya bir ServletException atabilirsiniz. Bir hatayı işlemenin en kolay yolu, sunucu uygulamasının çıktı akışına bir hata mesajı yazmaktır. Bu, bir kullanıcının gerekli bir form alanını doldurmayı unutması gibi, hata bir servlet’in normal çalışmasının bir parçası olduğunda kullanılacak uygun tekniktir.

Durum kodları

Bir hata standart bir HTTP hatası olduğunda, sunucuya standart bir hata durum kodu göndermesini söylemek için HttpServletResponse’nin sendError() yöntemini kullanmalısınız. HttpServletResponse, tüm ana HTTP durum kodları için tamsayı sabitlerini tanımlar. Tablo 5−1 en yaygın durum kodlarını listeler. Örneğin, bir sunucu uygulaması kullanıcının istediği bir dosyayı bulamazsa, bir 404 (“Dosya Bulunamadı”) hatası gönderebilir ve tarayıcının dosyayı her zamanki gibi görüntülemesine izin verebilir. Bu durumda, tipik setContentType() ve getWriter() çağrılarını bunun gibi bir şeyle değiştirebiliriz.

Servlet istisnaları

Servlet API, iki İstisna alt sınıfı, ServletException ve türevi UnavailableException içerir. Bir sunucu uygulaması, genel bir sunucu uygulaması sorununu belirtmek için bir ServletException atar. Bir sunucu bu istisnayı yakaladığında, istisnayı uygun gördüğü şekilde işleyebilir.

Bununla birlikte, UnavailableException biraz daha kullanışlıdır. Bir sunucu uygulaması bu istisnayı oluşturduğunda, sunucuya hizmet istekleri için uygun olmadığını bildirir. Sunucu uygulamanızın kontrolünün ötesindeki bazı faktörler onun isteklerle ilgilenmesini engellediğinde anUnavailableException atabilirsiniz. Kalıcı olarak kullanılamadığına işaret eden bir istisna atmak için buna benzer bir şey kullanın.

UnavailableException, sunucu uygulaması geçici olarak kullanılamayacaksa kullanılacak ikinci bir oluşturucuya sahiptir. Bu yapıcı ile servlet’in kaç saniye süreyle kullanılamayacağını aşağıdaki gibi belirtirsiniz.
Bir uyarı: servlet belirtimi, sunucuların belirtilen aralıktan sonra fiilen tekrar denemesini zorunlu kılmaz. Bu yeteneğe güvenmeyi seçerseniz, önce onu test etmelisiniz.

Dosya Sunan Sunucu Uygulaması

Örnek, bu hata işleme tekniklerinin her ikisini ve sunucudan veri okumak için başka bir yöntemi göstermektedir. FileServlet, bir form parametresinden bir yol adı okur ve ilişkili dosyayı döndürür. Bu sunucu uygulamasının yalnızca HTML dosyalarını döndürmek için tasarlandığını unutmayın.

Dosya bulunamazsa sunucu uygulaması tarayıcıya bir 404 hatası gönderir. Sunucu uygulamasında dosyayı yüklemek için yeterli erişim ayrıcalıkları yoksa, bunun yerine bir UnavailableException gönderir. Bu sunucu uygulamasının bir öğretim alıştırması olarak var olduğunu unutmayın: onu web sunucunuza dağıtmamalısınız. (Birincisi, herhangi bir güvenlik istisnası, sunucu uygulamacığı kalıcı olarak kullanılamaz hale getirir ve bir diğeri için, sabit sürücünüzün kök dizininden dosya sunabilir.)

Güvenlik

Servlet’ler genellikle kendi güvenlik düzenlemelerini yapmazlar. Bunun yerine, bunlara erişimi sınırlamak için genellikle web sunucusunun yeteneklerine güvenirler. Çoğu web sunucusunun güvenlik yetenekleri, kullanıcı adı ve parola (veya dijital sertifika) tarafından kontrol edilen belirli kaynaklara temel açık veya kapalı erişimle sınırlıdır ve SSL kullanılarak iletim sırasında olası şifreleme ile sınırlıdır.

Çoğu sunucu, parolaları az ya da çok açık bir şekilde ileten temel kimlik doğrulama ile sınırlıdır, bazıları ise (JWS dahil), kullanıcının parolasının bir karmasını ve sunucu tarafından oluşturulan bir değeri ileterek çalışan daha gelişmiş özet kimlik doğrulama protokolünü destekler. Bu yaklaşımların her ikisi de kullanıcıya aynı görünür; web tarayıcısında tanıdık “Kullanıcı adını ve parolayı girin” penceresi açılır.


Java hata yakalama
Java hata türleri
Java exception handling
Try catch java Nedir
Try catch Java
Java Exception nedir
Java throw exception nedir
Exception Handling Nedir


HttpServletRequest arabirimi, web sunucusundan standart HTTP kullanıcı kimlik doğrulama bilgilerini almak için bir çift temel yöntem içerir. Web sunucunuz erişimi sınırlandıracak donanıma sahipse, bir sunucu uygulaması getRemoteUser() ile kullanıcı adını ve getAuthType() ile kimlik doğrulama yöntemini (temel, özet veya SSL) alabilir. Sunucu kaynaklarını korumak için kimlik doğrulamayı kullanmayla ilgili ayrıntılar için sunucu belgelerinize bakın.

Bu yöntemler neden yararlıdır? Yetkili kullanıcılara erişimi kısıtlamak için web sunucusunun kimlik doğrulama desteğini kullanan, ancak bu kullanıcılar arasında erişimi kontrol etmesi gereken bir web uygulaması düşünün.

getRemoteUser() tarafından döndürülen kullanıcı adı, bir erişim kontrol veritabanında belirli ayrıcalıkları aramak için kullanılabilir. Bu, Örnek’te yaptığımıza benzer, ancak erişim artık ana bilgisayar adı yerine kullanıcı adıyla kontrol ediliyor.

Servlet Zincirleme

Şimdiye kadar, istekleri doğrudan sunucudan alan ve sonuçlarını doğrudan istemciye döndüren servlet’lere baktık. Bununla birlikte, servlet’ler, yalnızca CGI benzeri işlevleri yerine getirmeye ayrılmış bir sistem yerine, genel bir sunucu genişletme teknolojisi olarak tasarlanmıştır. Bir sunucu uygulaması, girdisini başka bir sunucu uygulamasından aynı kolaylıkla alabilir ve bir sunucu uygulaması, çıktısının nereye gittiğini gerçekten pek umursamaz.

Sunucu uygulamacıklarını uygulayan çoğu web sunucusu, sunucu uygulamacığı zincirleme adı verilen, sunucunun bir isteği yönetici tanımlı sunucu uygulamaları zinciri aracılığıyla yönlendirdiği bir özelliği de uygulamıştır. Dizinin sonunda, sunucu çıktıyı istemciye gönderir.

Alternatif olarak, bazı sunucular, belirli MIME türlerini belirli sunucu uygulamacıkları aracılığıyla yönlendirmek üzere yapılandırılabilir. Bir filtreleme sunucu uygulaması, “servlet/filterme” MIME türüyle tüm çıktıyı alacak şekilde yapılandırılmışsa, başka bir sunucu uygulaması bu MIME türüyle veri üretebilir ve bu veriler, filtreleme sunucu uygulamacığına iletilir.

Filtreleme sunucu uygulaması, işini yaptıktan sonra tarayıcı için HTML çıktısı alabilir. MIME tabanlı filtreleme ayrıca sunucu uygulamacıklarının, web sunucusu tarafından sunulan HTML dosyaları gibi, en başta bir sunucu uygulamasından gelmeyen nesneleri filtrelemesine olanak tanır.

Java Web Sunucusunun tamamen servlet tabanlı olduğunu not etmek ilginçtir; statik HTML dosyalarını sunmak için dahili bir servlet bile kullanır. JWS kullanıcıları, bir filtreleme sunucu uygulamasını dosya sunucu uygulamasının sonuna zincirleyerek kolayca uygulayabilir. JWS’de servlet zincirlemeyi kullanmak için yönetim aracını kullanarak özelliği etkinleştirmeniz gerekir.

Örnek, HttpServlet’ten türetilen, gelen metni bir <DATE> etiketi için inceleyen ve etiketi geçerli tarihle değiştiren temel bir sunucu uygulamasını gösterir. Bu sunucu uygulaması hiçbir zaman kendi başına çağrılmaz, bunun yerine başka bir sunucu uygulaması (bir HTML oluşturucu gibi) gerçek içeriği ürettikten sonra çağrılır.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın