Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Görsel Hiyerarşi  – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Görsel Hiyerarşi  – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Arama Psikolojisi

Görsel Hiyerarşi

Kullanıcıların, daha az önemli bilgilere geçmeden önce en önemli bilgilere odaklanabilmeleri için web sayfalarında sunulan bilgileri anlamlandırmaları gerekir.

Sayfaları, görsel hiyerarşi kullanıcılar için açık olacak şekilde tasarlayın. Yani, bir web sayfasındaki öğelerin gruplamasını ve sırasını açıkça belirtmek için görsel ipuçları kullanın ve sayfanın amacını anlamaları, düzenini kavramaları ve çeşitli sayfa öğelerine doğru bir şekilde önem vermeleri için kullanıcılara sayfada rehberlik etmeye yardımcı olun.

Belirtildiği gibi: “Grafik tasarım, okuyucunun gözünü sayfada yönlendirmek için sayfa düzeni, tipografi ve illüstrasyon araçlarını kullanan görsel bilgi yönetimidir.”

Görsel bir hiyerarşi oluşturmak birkaç önemli işleve hizmet eder:

  • Kullanıcıların dikkatini çekmek için bir ilgi merkezi oluşturur.
  • Bir düzen ve denge duygusu yaratır.
  • Kullanıcıları çeşitli sayfa öğelerinde yönlendirmek için bir hareket modeli oluşturur.

Bu nedenle uygun bir görsel hiyerarşi oluşturmak, kullanıcıları web uygulamalarıyla etkileşime girerken daha verimli ve etkili hale getirir.

Tasarımcılar, görsel hiyerarşi yoluyla sayfa öğelerinin önemini doğru bir şekilde aktarmaya çalıştıkları için, ilk adım, sayfa öğelerini önemlerine göre bir sayfada listelemektir.

Bir sonraki adım, istenen görsel hiyerarşiyi yansıtan öğeleri sıralamak, konumlandırmak ve tasarlamak için aşağıdaki görsel bileşenlerden birini veya daha fazlasını kullanmaktır: kontrast, parçalama, görüntüler, hizalama, boşluk, yazı tipi boyutları, şekiller, renkler ve diğerleri. 

Örneğin, bir sayfa öğesini görsel hiyerarşinin en üstüne yükseltmek, yani bir öğeye en yüksek vurguyu veya önemi sağlamak için, öğe daha büyük, daha koyu yapılabilir, yüksek kontrastlı bir renkte gösterilebilir, diğer öğelerden kullanılarak ayrılabilir. ek beyaz boşluk, parlak renkli bir kenarlığa sarılmış, görüntüye dahil edilmiş ve/veya sayfanın sol üst köşesine veya üst orta kısmına yakın yerleştirilmiş.

Kontrast, görsel hiyerarşiyi iletmek için kullanılan önemli bir tasarım yaklaşımıdır. Öğeler arasındaki görsel farklılık tarafından yaratılır – iki öğe ne kadar farklıysa, aralarındaki kontrast o kadar yüksek olur. Genel olarak, daha yüksek kontrastlı öğeler, daha düşük kontrastlı öğelerle karşılaştırıldığında kullanıcıların dikkatini ilk önce çeker.

Örneğin, siyah, beyazla en yüksek kontrasta ve farklı gri tonlarıyla değişen düzeylerde kontrasta sahiptir. Değer, iki öğenin birbirinden zıt olmasının tek yolu değildir. Kontrast, aşağıdakilerden biri veya birkaçı kullanılarak da oluşturulabilir: boyut, doku, konum, şekil, renk ve yön.

Bu görsel formların bir arada kullanılmasıyla etkili bir görsel hiyerarşi tasarlanabilir ve kullanıcıların dikkatini çekmek için istenilen öğeler vurgulanabilir. Kontrast, sayfa öğelerine metin düzeyinde de uygulanabilir. Örneğin, boyut ve renk gibi kontrast formlar kullanılarak başlıklar ve alt başlıklar metnin geri kalanından öne çıkacak şekilde yapılabilir.


Görsel hiyerarşi örnekleri
Orantı ve görsel hiyerarşi
Tipografide görsel hiyerarşi
Tasarımda görsel hiyerarşi
Tasarım ilkeleri hiyerarşi
Görsel devamlılık
Görsel baskınlık nedir
Temel tasarımda Hiyerarşi


Kontrastın sadece arka plan-ön plan kontrastını değil, aynı zamanda sayfa öğeleri arasındaki kontrastı (yani farklılıkları) ifade ettiğini unutmamak önemlidir. Arka plan-ön plan kontrastı yüksek ancak sayfa öğeleri arasındaki kontrast düşükse, web sayfası net bir görsel hiyerarşi oluşturamaz.

Bu aynı zamanda, sayfanın kullanıcılara dağınık ve dağınık görünmesine de neden olabilir çünkü birinci, ikinci ve benzeri konularla ilgileneceklerini belirlemek için sayfa tasarımında gezinmek için mücadele edeceklerdir.

Bilgileri görsel olarak gruplandırarak ve grubun neyi temsil ettiğini açıkça belirterek, kullanıcılar buna dikkat edip etmemeye hızla karar verebilir. Doğru bir şekilde tasarlandığında, gruplama sayfaların daha basit görünmesini sağlar çünkü kullanıcıların pek alakalı olmayan bilgileri filtrelemesi (yani yok sayması) ve ilgi alanlarına odaklanması daha kolaydır.

Görsel hiyerarşi, hem gruplar arasında hem de gruplar içindeki öğeler arasında önemlidir. Kullanıcılar mantıksal bir gruba odaklanmaya karar verdiklerinde, grup içindeki öğelerin önemini anlayabilmelidirler. Crazy Egg’de, önemini belirtmek için grup içindeki farklı unsurları vurgular. Örneğin, “Haydi Başlayalım” bölümünde “Test Oluştur” görsel hiyerarşide “Test oluşturma” metninden daha yüksektir.

KALICI ÖĞELERİ TUTARLI KONUMLARA YERLEŞTİRİN

Bir sayfadaki kalıcı öğeler, yani uygulama içindeki hemen hemen tüm sayfalarda görünen logolar, gezinme, üst bilgiler, alt bilgiler vb. öğeler tutarlı konumlara yerleştirilmelidir. Her kalıcı öğe için önemini belirleyin ve buna göre konumlandırın. Örneğin, gezinme önemlidir ve uygun şekilde vurgulanmalı ve logolar ve başlıklar gibi diğer öğelerden net bir şekilde ayrılmalıdır.

Sayfa öğelerinin hizalanması, uygun bir GÖRSEL HİYERARŞİ oluşturmak ve kullanıcıları sayfa öğeleri arasında yönlendirmek için son derece önemlidir. IZGARA YAPISI genellikle sayfa öğelerinin düzgün hizalanmasını sağlamak ve içerik taramayı kolaylaştırmak için kullanılır. Sayfanın görsel hiyerarşisini bilmek de SEMANTIC MARKUP için önemlidir.

Sayfa biçimlendirmesindeki öğelerin sırası, istenen görsel hiyerarşiyi yansıtmalıdır, böylece sayfa stil sayfaları ve resimler olmadan oluşturulduğunda, sayfa öğelerinin görsel hiyerarşisi korunur.

Belirli sayfa öğelerinin, yalnızca önemlerini belirlemek (GÖRSEL HİYERARŞİ) için değil, aynı zamanda kullanıcıların eylemlerine yanıt olarak (örneğin, bir öğe seçmek) veya kullanıcılara sayfa öğeleri için bir durum değişikliği iletmek için öne çıkmaları ve kullanıcıların dikkatini çekmeleri gerekir. bireysel veri öğeleri.

Kullanıcıların dikkatini onlara yönlendirmek için seçilen veya değiştirilen öğeleri vurgulayın. Gerekirse, değişikliğin “değerini” veya kapsamını belirtin.

Vurgulama, seçilen öğeler hakkında görsel bir geri bildirim sağlamak ve kullanıcıların dikkatini değişikliklere yönlendirmek için önemlidir.

Aşağıdaki şekillerde de yararlıdır:

  • Hangi belirli öğenin odağa sahip olduğunu gösterme.
  • Hangi öğelerin seçildiğini gösterir.
  • Bir öğenin özellikle önemli olup olmadığını belirtmek.
  • Bir öğenin değişmekte olduğunu belirtmek.
  • Kullanıcılardan bir öğe üzerinde işlem yapmalarını istemek.

Vurgulama, yalnızca kullanıcıların dikkatini yönlendirmekle kalmayıp aynı zamanda uygun eylemi de davet ettiğinden, çok çeşitli öğeler için farklı durumları ileten sayfalar için özellikle önemlidir.

Bir sayfanın öğelerini öne çıkarmak için vurgulamanın birkaç yolu vardır: arka plan rengini değiştirin, metin rengini değiştirin, metni kalın veya daha büyük yapın, kenarlıkları değiştirin, animasyon kullanın, bazı öğeleri karartın veya simgeler kullanın. İdeal olarak, bu stillerin bir kombinasyonunu kullanın.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın