Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Fikri Mülkiyetin Korunması – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Fikri Mülkiyetin Korunması – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Eşleştirme Yapmak

Derlenmiş Kodla İlgili Potansiyel Sorunlar

Çoğu zaman kaynak koda dönüştürme, değiştirilebilen ve yeniden derlenebilen okunabilir bir dosya üretir. Ancak, bazı durumlarda kaynak koda dönüştürme, yeniden derlenebilecek bir dosya oluşturmaz. Bu, bayt kodu gizlenmişse ve karartıcı tarafından verilen adlar derlemede belirsizliğe neden olursa olabilir.

Bayt kodu yüklendiğinde doğrulanır, ancak doğrulamalar derleyicinin bir dizi hatayı kontrol ettiğini varsayar. Bu nedenle, bayt kodu doğrulayıcıları, derleyiciler kadar katı değildir ve karartıcılar, fikri mülkiyeti daha iyi korumak için bundan yararlanabilir. Örneğin, Zelix ClassMaster karartıcı tarafından karartılan MessageInfoComplex main() yöntemindeki anonim iç sınıftaki JAD çıktısını burada bulabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, Java kaynağına çok benzemeyen tam bir fiyasko. Daha da rahatsız edici olan, JAD derlenemeyen kaynak kodu üretmiştir. Diğer iki kod çözücü, sınıf dosyasında bir hata bildirdi. Söylemeye gerek yok, JVM söz konusu bayt kodunu sorunsuz bir şekilde tanır ve yükler. Gizleme, Bölüm 3, “Obfuscating Classes”ta ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

Fikri mülkiyeti korumanın güçlü bir yolu, sınıf dosyalarını kodlamak ve yükleme sırasında bunları çözmek için özel bir sınıf yükleyici kullanmaktır. Bu şekilde, kod çözücüler, giriş noktası ve sınıf yükleyici dışında hiçbir uygulama sınıfında kullanılamaz.

Kırılamaz olmasa da kodlama, bilgisayar korsanlığını çok daha zorlaştırır. Bir bilgisayar korsanının, kod çözme mekanizmasını anlamak için önce sınıf yükleyiciyi kaynak koda dönüştürmesi ve ardından tüm sınıf dosyalarının kodunu çözmesi gerekir; ancak o zaman kaynak koda dönüştürme işlemine devam edebilirdi. “Ticari Uygulamaları Hacking’ten Koruma”, Java uygulamalarındaki fikri mülkiyetin en iyi şekilde nasıl korunacağı hakkında bilgi sağlar.

Kodunuzun Arkasındaki Fikirleri Koruma

Tersine mühendislik ve bilgisayar korsanlığı, yazılım geliştirmenin ilk günlerinden beri var. Aslına bakarsanız, başka birinin fikirlerini çalmak veya kopyalamak her zaman rekabetçi ürünler yaratmanın en kolay yolu olmuştur.

Elbette, başkaları tarafından önceki keşiflerin üzerine inşa etmenin tamamen kabul edilebilir bir yöntemi var ve diğerleri umursamadığı sürece, iyi çalışıyor. Bununla birlikte, çoğu mucit ve araştırmacı, çalışmaları için kredi ve muhtemelen mali bir ödül almak ister. Daha basit bir ifadeyle, ödemeleri gereken ipotekleri ve almaları gereken tatilleri de var.

Fikri mülkiyeti korumanın iyi bir yolu, yazarın eserin benzersiz özellikleri üzerinde telif hakkı ve patent almasıdır. Bu, araştırma ve geliştirmeye çok fazla yatırım gerektiren icatlar ve büyük keşifler için kesinlikle önerilir.

Telif hakkı yazılımı oldukça kolay ve uygun maliyetli bir süreçtir, ancak uygulamanın arkasındaki fikirleri değil, yalnızca uygulamanın “orijinal” kodunu korur. Diğerleri, yazarın izni olmadan telif hakkı alınmış kodu alıp uygulamalarında kullanamazlar, ancak aynı özelliğin kendi uygulamalarına sahiplerse, bunu kullanmak ihlal olarak değerlendirilmez.

Patentler, belirli bir uygulama yerine fikirleri ve algoritmaları kapsadıkları için çok daha iyi bir koruma sağlar, ancak dosyalanması pahalıdır ve elde edilmesi yıllar alabilir.

Uygulamanızın saldırıya uğrama riski gerçek mi? İyi fikirleri varsa, o zaman kesinlikle. Bu yazının yazıldığı sırada geniş çapta duyurulan tersine mühendislik vakalarının çoğu Java ürünlerinde gerçekleşmedi, ancak burada bir Java satıcısından bir alıntı var.

DataDirect Technologies, bir rakibin ürününü tersine çevirdiğini iddia ediyor ve yine de bugün bile ürünü kaynak koda dönüştürmeye karşı çok az korumaya sahiptir.

Gerçek dünyada, bir rakip veya bilgisayar korsanı uygulamayı kaynak koddan kolayca öğrenebiliyorsa, kodun telif hakkını almak ve bir yaklaşım için patent almak yeterli koruma sağlayamaz. Yasal koruma konuları ayrı bir bölümde tartışılmaktadır, ancak şimdilik Java uygulamalarının fikri mülkiyetini (IP) korumanın akıllı yollarına odaklanalım.


Fikri mülkiyet haklarının özellikleri
Fikri mülkiyet hakları Nedir
Fikri mülkiyet Nedir
Fikri mülkiyet hakkı nasıl alınır
Fikri mülkiyet Hukuku Nedir
Fikri haklar Nedir
Fikri Mülkiyet örnekleri
Fikri mülkiyet nedir eodev


Fikri Mülkiyetin Korunması Olarak Gizleme

Gizleme, tersine mühendisliği karmaşık hale getirmek amacıyla bayt kodunu insan tarafından daha az okunabilir bir forma dönüştürme işlemidir. Genellikle değişken tabloları ve satır numaraları gibi tüm hata ayıklama bilgilerinin çıkarılmasını ve paketleri, sınıfları ve yöntemleri makine tarafından oluşturulan adlara yeniden adlandırmayı içerir.

Gelişmiş karartıcılar daha da ileri gider ve mevcut mantığı yeniden yapılandırarak ve yürütülmeyecek sahte kod ekleyerek Java kodunun kontrol akışını değiştirir. Gizlemenin öncülü, dönüşümlerin bayt kodunun geçerliliğini bozmaması ve açığa çıkan işlevselliği değiştirmemesidir.

Gizleme, kaynak koda dönüştürmenin mümkün olduğu aynı nedenlerle mümkündür: Java bayt kodu standartlaştırılmıştır ve iyi belgelenmiştir. Gizleyiciler, Java sınıfı dosyalarını yükler, biçimlerini ayrıştırır ve ardından desteklenen özelliklere dayalı dönüşümler uygular. Tüm dönüşümler uygulandığında bayt kodu yeni bir sınıf dosyası olarak kaydedilir. Yeni dosya farklı bir iç yapıya sahiptir ancak orijinal dosya gibi davranır.

Gizleyiciler, özellikle uygulama mantığının kullanıcıya teslim edildiği ürün ve teknolojiler için gereklidir. Bu, ürünün kaynak kodu biçiminde dağıtıldığı HTML sayfaları ve JavaScript için geçerlidir. Java çok daha iyi durumda değil, çünkü tipik olarak ikili bayt kodunda dağıtılsa da, önceki bölümde açıklandığı gibi bir derleyici kullanmak neredeyse orijinali kadar iyi olan kaynak kodunu üretebilir.

Gizleyiciler Tarafından Gerçekleştirilen Dönüşümler

Gizleme için herhangi bir standart yoktur, bu nedenle koruma seviyesi, gizleyicinin kalitesine göre değişir. Aşağıdaki bölümlerde, karartıcılarda yaygın olarak bulunan bazı özellikler sunulmaktadır. Her dönüşümün derlenmiş kodu nasıl etkilediğini göstermek için ChatServer’ın sendMessage yöntemini kullanacağız. sendMessage için orijinal kaynak kodu gösterilir.

Hata Ayıklama Bilgilerini Çıkarma

Java bayt kodu, çalışan kodda hata ayıklamaya yardımcı olan derleyici tarafından eklenen bilgileri içerebilir. Javac tarafından eklenen bilgiler, aşağıdakilerin bazılarını veya tümünü içerebilir: satır numaraları, değişken adları ve kaynak dosya adları.

Hata ayıklama bilgileri, sınıfı çalıştırmak için gerekli değildir, ancak hata ayıklayıcılar tarafından bayt kodunu kaynak kodla ilişkilendirmek için kullanılır. Derleyiciler, kaynak kodunu daha iyi yeniden yapılandırmak için bu bilgileri kullanır. Sınıf dosyasındaki tam hata ayıklama bilgileriyle, derlenen kod orijinal kaynak koduyla hemen hemen aynıdır.

Hata ayıklama bilgileri çıkarıldığında, depolanan adlar kaybolur, bu nedenle decompilers kendi adlarını oluşturmak zorundadır. Bizim durumumuzda, soyma işleminden sonra sendMessage parametre adları host ve mesaj yerine s1 ve s2 olarak görünürdü.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın