Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Dizin Hizmetlerine Erişim – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Dizin Hizmetlerine Erişim – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Sürüm Farklılıkları 

Dizin Hizmetlerine Erişim

Şimdiye kadar JNDI’yi yalnızca adlandırma hizmetleri bağlamında tartıştık. Şimdi dizin hizmetlerine dönme zamanı. Bir dizin, kökünde yalnızca, nesneleri adların yanı sıra niteliklere de sahip olan bir adlandırma hizmetidir. LDAP dizini gibi bir dizin hizmeti için programlama, kabaca ilişkisel bir veritabanı için programlama kadar zordur.

Gördüğümüz gibi, JNDI’daki bir bağlama, bir ad ile bir nesne arasındaki bir ilişkidir. Bu ilişkilendirme bazı adlandırma servisleri için yeterli olsa da, bir dizin servisinin bir isimden daha fazlasını bir nesne ile ilişkilendirebilmesi gerekir. Nitelikler, özel verileri bir nesneyle ilişkilendirir. JNDI’da, hem nitelikleri hem de adı olan bir nesneye dizin girişi denir.

Dosya sisteminden sanki bir adlandırma sistemiymiş gibi bahsediyoruz çünkü Sun’ın dosya sistemi sağlayıcısı onu böyle uyguluyor. Ama düşünürseniz, bir dosya sistemi gerçekten bir dizin sistemidir; dosyalar ve dizinler izinler, kullanıcı kimlikleri ve grup kimlikleri gibi niteliklere sahiptir (bu niteliklere Sun’ın dosya sistemi sağlayıcısını kullanarak ulaşamayız).

JNDI kullanarak etkileşime gireceğiniz dizinlerin çoğu, X.500 dizin hizmetleri standardını temel alır. Örneğin, hem standart LDAP dizinleri hem de Novell’in NDS dizinleri X.500’den etkilenmiştir. Bu nedenle, bu dizinlerin nasıl çalıştığını anlayabilmeniz için X.500 hakkında biraz bilgi sahibi olmanız önemlidir.

X.500 Dizinleri

X.500, 1980’lerin sonlarında ISO ve CCITT arasındaki işbirliğiyle geliştirilen bir dizin hizmetleri standardıdır. Bugün kullanılan çoğu dizinin “büyük babası” dır. Standart kuruluşları ve sözleşme kuruluşları arasındaki tüm bu tür işbirlikleri gibi, X.500 spesifikasyonu da bir hafriyat makinesi kadar büyük ve manevra kabiliyetine sahip. Ancak, bir hafriyat makinesi gibi, gerçekten büyük işleri halledebilir.

X.500’ün yığınına en büyük katkı, dizin türü sistemi olan şemasıdır. Bir dizin şeması, dizindeki nesnelerin düzenini yöneten bir dizi kuraldır. Şema, bir dizin sisteminde hangi nesne sınıflarının bulunabileceğini, bir nesnenin hangi alt sınıflara ve öznitelik türlerine sahip olmasına izin verildiğini ve bu özniteliklerin hangi sınıflara sahip olabileceğini belirler.

Veritabanlarıyla çalıştıysanız, dizin şemasını veritabanı şemasıyla karıştırmamaya dikkat edin. Bir veritabanı şeması, veritabanındaki tabloların düzenidir, dizin şeması ise düzenin kendisini değil, dizin düzenini kontrol eden kurallar kümesidir.

1990’ların ortalarında Michigan Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, X.500 Dizin Erişim Protokolü’nün (DAP) karmaşıklığını azaltmanın yollarını araştırmaya başladılar. Bu araştırmacılar, protokolün hacmini önemli ölçüde azaltan “hafif” DAP veya LDAP’yi buldular.

LDAP, sektörde önemli ölçüde destek topladı ve artık standart İnternet dizini erişim protokolü olarak kabul ediliyor. Netscape, LDAP’nin kabul edilmesinden kısmen sorumludur, çünkü LDAP’yi kendi ürün yelpazesine dahil olan adres defterlerine erişim için tercih edilen yöntem olarak ilan etmiş ve günümüzde kullanımda olan en popüler genel amaçlı LDAP tabanlı dizin sunucusu olan Netscape Directory Server’ı geliştirmiştir.  LDAP protokolünün X.500 protokolünden daha basit olmasına rağmen, bir LDAP dizininin hala bir dizin şeması kullandığını unutmayın.


Hizmetlerde Windows Search yok
Active Directory Nedir
Windows dizin oluşturma sorunu
Başlatta arama yapamıyorum
Windows 10 arama çubuğu bulmuyor
Active Directory Nesneleri nelerdir
Arama dizini oluşturma kapatıldı
Windows Search hizmeti çalışmıyor


Novell’in NDS’si başka bir X.500 tabanlı dizindir. 1990’ların başında Novell, X.500’den büyük ölçüde etkilenen bir dizin olan NetWare Dizin Hizmetleri (NDS) adlı bir şeyi içeren NetWare 4.0’ı piyasaya sürdü. NDS, yazdırma ve dosya hizmetleri gibi çeşitli ağ hizmetleri hakkında bilgi sağlar.

Novell, NDS’yi NetWare olmayan diğer platformlara taşırken, dizinin adı Novell Dizin Hizmetleri’ne dönüştü ve ardından NDS resmi adı oldu. LDAP protokolünün kabul edildiğinin bir başka kanıtı olarak, Novell bile LDAP protokolünün NDS için tercih edilen dizin erişim protokolü olduğunu bildirmiştir.

JNDI, X.500 tabanlı bir dizin şeması kavramını destekler. Ancak, bir dosya sisteminin resmi olmayan şeması gibi, X.500 olmayan şemaları da aynı kolaylıkla destekleyebilir. Bu bölümde tartıştıklarımızın yalnızca X.500, LDAP veya NDS dizinleri için değil, tüm dizin hizmetleri için geçerli olduğunu unutmayın. Adlandırma hizmetlerinde olduğu gibi, belirli bir dizin hizmetine erişmek için ihtiyacınız olan tek şey o hizmet için bir hizmet sağlayıcıdır.

Dir Bağlam Arayüzü

javax.naming.directory.DirContext, JNDI’nin dizin hizmetleri arayüzüdür. Bağlamı genişletir ve öznitelikleri içeren işlemleri destekleyen değiştirilmiş yöntemler sağlar. Bir Bağlam gibi, bir DirContext de bir dizi addan nesneye bağlamayı kapsar.

Ek olarak, bir DirContext her bağlı nesne için o nesnenin özniteliklerini ve değerlerini tutan bir javax.naming.directory.Attributes nesnesi içerir.

X.500 tabanlı dizinlerdeki nesnelerin adları, şimdiye kadar dosya sistemleri için gördüğümüz adlardan biraz farklı görünüyor. Bir LDAP dizini ile çalıştıysanız, muhtemelen “cn=Billy Roberts, o=Acme Products” gibi isimler görmüşsünüzdür. Bu ad aslında bir bileşik addır, “o=Acme Products” gibi bir şey ise atomik bir addır.

Geleneksel olarak, bir LDAP dizininde, adın eşittir işaretinden önceki kısmı (örn. “cn”, “o”) dizin girişinin bir özniteliği olarak, adın geri kalanı ise değeri olarak saklanır. Bu özniteliğe anahtar özniteliği denir. Yaygın olarak kullanılan bazı anahtar öznitelikleri listeler. Bir DirContext’in bir LDAP dizini ile birlikte kullanıldığında, Context’ten farklı olarak adını bildiğini unutmayın.

key özniteliği, dizin girişinin türü olarak da bilinen nesne sınıfı tanımına yakından bağlıdır. Örneğin, bir LDAP dizininde, “cn” anahtar özniteliğine sahip bir girdi “user” nesne sınıfına sahipken, “o” anahtar özniteliği “organizasyon” nesne sınıfına sahiptir.

Bir dizinin şeması, dizinde kullanılabilecek nesne sınıflarını kontrol eder. Bir dizin girişinin nesne sınıfı, bir öznitelik olarak saklanır. Nesne sınıfları için kullanılan değerlerin dizine bağımlı olduğuna dikkat edin, dolayısıyla bir dizindeki kullanıcı girişi, başka bir dizindeki kullanıcı girişinden farklı bir nesne sınıfına sahip olabilir, ancak her ikisi de üst düzey kullanıcı girişi kavramına sahiptir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın