Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Bir Klasörden Görüntü Rozeti Oluşturma – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Bir Klasörden Görüntü Rozeti Oluşturma – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Reklam Metni İçeriği

Bir Klasörden Görüntü Rozeti Oluşturma

Bir sonraki bölümde bazı hazır üçüncü taraf kodlarına ve çevrimiçi hizmetlere bakmadan önce PHP ve JavaScript/XHR kullanan başka bir küçük galeri örneğine bakalım.

Halihazırda Flickr kullanıyorsanız veya blogları çok okuyorsanız, sitenin yöneticisinin sisteme yüklediği en son fotoğrafları gösteren küçük galeriler olan Flickr rozetleriyle karşılaşmış olabilirsiniz.

Kullanıcının önceki ve sonraki bağlantılarla küçük resimler arasında gezinmesine ve küçük resme tıklayarak büyük fotoğrafı göstermesine izin vererek rozet fikrini canlandıralım. ÖrnekBadge.html demosu bunu yapar ve Windows XP’de Firefox’ta iki rozet galerisiyle nasıl göründüğünü gösterir.

Bunun gibi komut dosyaları oluştururken HTML’yi olabildiğince kolay tutmak iyi bir fikirdir. Bakımcıdan ne kadar az şey beklerseniz, insanların senaryonuzu kullanma olasılığı o kadar yüksek olur. Bu durumda, HTML belgesine bir rozet galerisi eklemek için bakıcının yapması gereken tek şey, sınıf rozetine sahip bir öğe ve görüntüleri içeren klasöre işaret eden bir bağlantı eklemektir.

■Not : Aşağıda PHP betiğinin hızlı bir açıklaması yer almaktadır. Bu JavaScript değil, ancak yakında çıkacak olan rozet komut dosyasının kullandığı araçların işleyişi hakkında biraz bilgi sahibi olduğunuzu umuyorum.

Üç değişken tanımlarsınız: $c, gösterilecek küçük resimlerin sayısını saklar; $s, şu anda tüm küçük resimler listesindeki ilk küçük resmin dizinidir; ve sunucudaki klasör URL’si olan $cd.

PHP’nin $_GET dizisi, URL’nin tüm parametrelerini saklar; bu, URL, anlamına gelir.  $c ve $s öğelerinin tamsayı olduğundan ve sırasıyla 5 ve 0’a önceden ayarlandığından emin olmak için normal ifadeleri ve $cd’nin gerçekten kullanılabilir bir klasör olduğundan emin olmak için PHP’nin is_dir() işlevini kullanabilirsiniz.

Klasör mevcutsa, klasördeki her dosyayı opendir() yöntemiyle okumaya başlarsınız ve adını ^tn_.*(jpg|jpe|jpeg)$ (başlar) kalıbıyla eşleştirerek dosyanın küçük resim olup olmadığını test edersiniz. tn_ ile ve jpg, jpe veya jpeg ile biter). Dosya bir küçük resim ise, onu resimler dizisine ekleyin. Klasörde dosya kalmadığında, closedir() yöntemini çağırarak klasörü kapatın.

Diziyi seçilen görüntülere ($s ile başlayan $c görüntüler) indirgemek ve $s’nin 0’dan büyük olup olmadığını test etmek için PHP’nin array_slice() yöntemini kullanırsınız. bağlantının href özelliğinde doğru parametrelere sahip olan. Değilse, liste öğesinin içine bağlantı yerine bir SPAN yazın.

Görüntüler arasında gezinin ve her dizi öğesi için büyük görüntüyü işaret eden bir bağlantı içinde bir IMG öğesi görüntüleyin. str_replace() ile dizi öğesinin değerinin tn_ dizesini kaldırarak büyük görüntünün bağlantısını alabilirsiniz.

$c ve $s birlikte klasördeki tüm resimlerin sayısından az olup olmadığını test edin ve varsa bir bağlantı, değilse bir SPAN görüntüleyin.
Gördüğünüz gibi, JavaScript ve PHP’nin programlama sözdizimi ve mantığı oldukça benzer, bu da PHP’nin başarısının nedenlerinden biridir. Şimdi bağlantıları resim rozetlerine dönüştürmek için bu PHP betiğini kullanan JavaScript’i oluşturalım.


Onedrive Dosyalarım nerede
OneDrive klasör eşitleme
OneDrive yedekleme durdurma
OneDrive dosya Paylaşımı kapatma
OneDrive masaüstü eşitleme
OneDrive otomatik yedekleme
OneDrive ortak klasör oluşturma
OneDrive yedekleme Android


Yeni bir liste öğesi oluşturursunuz ve buna rozet sınıfını eklersiniz. Bağlantının href özniteliğini alırsınız, pencere konumunu okursunuz ve href öznitelik değerinden önceki / önceki pencere.konumundaki herhangi bir şeyi kaldırırsınız. Komut dosyasının Microsoft Internet Explorer’da çalışması için bu gereklidir.

Parametre olarak doğru URL ve yeni oluşturulan liste ile doxhr() yöntemini çağırırsınız ve listeyi mevcut bağlantının üst öğesinden önce eklersiniz.

Daha sonra, DOM yöntemi removeChild() ile bağlantının üst öğesini kaldırır ve döngü sayacını birer birer azaltırsınız (belgenin tüm bağlantıları arasında döngü yaparsınız; bu, bunlardan birini kaldırdığınızda, sayacı durdurmak için sayacın azalması gerektiği anlamına gelir). Aşağıdaki bağlantıyı atlamadan döngü).

Ajax/XHR yöntemleri büyük ölçüde değişmeden kalır, tek fark, veriler başarıyla alındığında, parametre olarak liste öğesiyle assignHandlers() yönteminin çağrılmasıdır.

assignHandlers() yöntemi, o parametresi olarak gönderilen öğedeki tüm bağlantılar arasında döngü yapar. Bu öğeyi ebeveyn adı verilen her bağlantıda yeni bir özellik olarak saklar ve bağlantının, hatırlayabileceğiniz gibi, önceki ve sonraki bağlantılara rozet.php tarafından eklenen rozetprev veya rozetsonraki sınıfına sahip olup olmadığını test eder.

CSS sınıfı varsa, atamaHandlers(), load yöntemine işaret eden bir olay işleyicisi ekler; aksi takdirde, bazı bağlantıların küçük resimler arasında gezinmesi ve diğerlerinin büyük resmi göstermesi gerektiğinden, show yöntemine işaret eden bir olay işleyicisi ekler.

Load yöntemi, olay hedefini alır ve bunun bir bağlantı olduğundan emin olur. Olay hedefinin href öznitelik değerini alır ve çıktı kapsayıcısı olarak bağlantının ana özelliğinde depolanan öğeyle doxhr yöntemini çağırmadan önce onu temizler. DOMhelp’in cancelClick()’i çağırarak bağlantının izlenmesini durdurursunuz.

Gösteri yönteminde olay hedefini bir kez daha alır ve bunun bir bağlantı olduğunu test edersiniz. Daha sonra büyük görüntü kapsayıcısını ekrana yerleştirirsiniz. Rozetin belgenin neresinde olacağını bilmediğiniz için resmi göstermenin en güvenli yolu belgenin kaydırma konumunu okumaktır. Bunu başarmak için, farklı tarayıcılar için biraz nesne algılama yapmanız gerekir.

■Not : Firefox, Safari ve Operastorethemevcut dikey kaydırma konumu pageYOffset adlı pencere nesnesinin özelliğinde, uygun bir HTML DOCTYPE’ı olmayan MSIE, onu belge nesnesinin gövdesinde saklar.scrollTop ve uygun bir HTML DOCTYPE ile MSIE ve Firefox bunu documentElement.scrollTop özelliğinde saklar. belge nesnesi.

Tüm bu olasılıkları test eder ve stil öznitelik koleksiyonunun sol ve üst özelliklerini ayarlayarak görüntü kapsayıcısını buna göre konumlandırırsınız. Bu şekilde, büyük resmin kullanıcının tarayıcı penceresinde görüneceğinden her zaman emin olabilirsiniz.

Bağlantının href niteliğini okursunuz ve yeni bir IMG öğesi yaratırsınız. DeletePic() yöntemini çağırarak zaten gösterilmiş olabilecek herhangi bir büyük resmi kaldırır ve yeni görüntünün src özniteliğini bağlantının hrefine ayarlarsınız.

Yeni görüntüyü görüntü kabına alt düğüm olarak eklersiniz, kullanıcı görüntüye tıkladığında deletePic()’i çağıran bir olay işleyicisi uygularsınız ve iptalClick()’i çağırarak bağlantının izlenmesini durdurursunuz.

Tüm deletePic yönteminin yapması gereken, kapsayıcı öğesinin innerHTML özelliğini boş bir dizeye ayarlamak ve böylece büyük resmi kaldırmaktır.

Bu bölümde, JavaScript ile küçük resim galerileri için halihazırda var olan HTML yapılarını veya dinamik sunucu tarafı komut dosyalarını, kullanıcı başka bir resim veya küçük resim alt kümesi seçtiğinde tüm belgeyi yüklemeyerek dinamik hale gelmek veya daha dinamik görünmek için nasıl geliştireceğinizi öğrendiniz.

Galeriler oluşturmak ve yeni ve daha gösterişli çözümler bulmak her zaman eğlencelidir ve umarım bu bölümde sunulan bazı püf noktaları öğrenerek onlarla oynamaktan ve kendi galeri fikirlerinizi bulmaktan emin olursunuz.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın