Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Arama Motorları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Arama Motorları

Mobil İçerik Kullanımı

Arama Motorları

Google, Yahoo, MSN arama ve AOL arama gibi arama motorları, yazdığınız veya seçtiğiniz anahtar sözcükleri kullanarak İnternet’te arama yapan yazılım araçlarıdır. Arama motorları, web sitelerini bulmak için farklı yöntemler kullanır, ancak hepsi, tüm bilgileri yönetmek için konuları kategorilere ayırır.

Arama motorları aslında siz terimlerinizi yazarken dışarı çıkıp Web’de arama yapmaz; bunun yerine, siz aramadan önce bilgileri zaten bulmuş ve kategorilere ayırmışlardır, bu nedenle arama sonuçlarınız bu kadar hızlı geri gelir.

Diğerlerinden farklı çalışan popüler bir arama motoru, uzun bir kelime öbeği veya tam bir soru yazdığınızda anahtar kelimeleri belirlemek için Doğal Dil İşlemeyi (NLP) kullanan Ask.com’dur. İnsanlar yapay “bilgisayar konuşması” yerine doğal dili kullanmakta daha rahat olduklarından, daha fazla arama motorunun bu yönde hareket etmesi muhtemeldir.

Anahtar Kelimeler

İnternette arama yapmanın en büyük sırlarından biri, aramanızda hangi kelimeleri kullanacağınızı bilmektir. Bunlara “anahtar sözcükler”, “anahtar terimler” veya “anahtar ifadeler” denir. NLP kullanmayan arama motorları (yukarıda açıklanmıştır), İnternetteki bilgi kategorilerini bulmak için bu kelimeleri kullanır.

Örneğin, kaykayın tarihini öğrenmek istiyorsanız, aramanızda kullanılacak en iyi kelimeler <kaykay> ve <geçmiş> olabilir.

Tek başına bir anahtar kelime yerine iki ila üç anahtar kelimenin bir kombinasyonunu aramak genellikle iyi bir fikirdir. Kaykay örneğinde, basitçe <history> için arama yapmak iyi bir fikir olmaz çünkü bu terim çok geniştir ve size o arama motorunun veri tabanında dünya tarihi de dahil olmak üzere tarihle ilgili her web sitesini verir.

Benzer şekilde, sadece <kaykay> için arama yaparsanız, sporla ilgili bilgi veren sitelerin yanı sıra size kaykay satmaya çalışan web siteleri görürsünüz.

Bazen anahtar kelimeleriniz tek kelimelerden ziyade ifadelerden oluşur; örneğin, yalnızca <kurbağalar> yerine <“ağaç kurbağaları”> aramanız gerekebilir. Veya yalnızca <müzisyenler> yerine <“caz müzisyenleri”> araması yapabilirsiniz. Cümlelerin etrafına tırnak işaretleri koymak her zaman iyi bir alışkanlıktır, çünkü onlar olmadan bazı arama motorları kelime öbeğini tek tek kelimelere ayırır ve bu da sorgunuzun sonuçlarını büyük ölçüde değiştirebilir.

Çok fazla kelimeyi yan yana dizmek iyi bir fikir değildir çünkü bu kelimelerin hepsinin herhangi bir web sayfasında yan yana bulunması olası değildir. Örneğin, <“Afrika katil arı yuvalarının görünümü”> araması hiçbir eşleşmeyle sonuçlanmayabilir çünkü hiçbir Web tasarımcısı web sitelerinde tam olarak bu ifadeyi kullanmayı seçmemiştir.

Google gibi bazı akıllı arama motorları, “of” ve “the” gibi sık kullanılan kelimeleri otomatik olarak çıkarır, bu nedenle, bunların dahil edilmesini istiyorsanız, tırnak işaretleri kullanın. Örneğin, <“Cebelitarık Boğazı”> hakkında bilgi arıyorsanız, “of”un istemeden atılmaması için tırnak içinde yazdığınızdan emin olun.


18 arama motoru
Yahoo arama motoru
Rus arama motorları
Filtresiz arama motoru
En çok kullanılan arama motorları
türkiye’de kullanılan arama motorları
En iyi arama motorları
Bing arama motoru


Boole operatörleri, birçok arama motoru tarafından bir aramayı daraltmak için kullanılan matematiksel noktalama işaretleridir. En yaygın operatör, “ve” anlamına gelen artı işaretidir (+). Yukarıdaki katil arı örneğinde <“Afrikalı katil arı” + yuva + görünüm> iyi bir anahtar kelime kombinasyonu olabilir.

Bu, arama motoruna, veritabanında “African killer bee” ifadesini ve “yuva” ve “görünüm” kelimelerini içeren tüm web sitelerini size göstermesini istediğinizi söyler. Çoğu arama motoru, artı işareti yerine tümü büyük harflerle yazılan <VE> kelimesini kabul eder.

Bazen artı işareti yerine eksi işareti <–> veya <NOT> sözcüğünü kullanmak yararlı olabilir. Bu, arama motoruna istenmeyen bir kelime içeren web sayfalarını atlamasını söyler. Örneğin, beşinci sınıf öğrencisi Hawaii’nin iklimi hakkında araştırma yapıyordu, ancak tatil köyleri için reklamlar almaya devam etti.

Tüm tatil beldelerini arama sonuçları listesinden çıkarmak için <Hawaii + iklim –tatil yeri> anahtar kelime kombinasyonunu kullandı. Eksi işaretinin istenmeyen sözcüğün yanında olması gerektiğini, artı işaretinin ise ya bitişik olabileceğini ya da bir boşluk içerebileceğini unutmayın.

Daha az kullanılan Boole işleçleri arasında <OR> <OR NOT>, <AND NOT> ve parantezler bulunur; ancak, hiçbirimizin bunları kullanmaya ihtiyacı olmadığı için, büyük olasılıkla bu bilgiye de ihtiyacınız olmayacak. Boole işleçleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Web’de <“Boolean işleci” + öğretici> aramayı deneyin.

Bir Web sorgulama projesini başlatmadan önce, öğrencilerinizin heceleme becerileri, deşifre etme becerileri, okuduğunu anlama stratejileri, akıcı okuma, kelime dağarcığı ve yazma becerileri hakkında fikir sahibi olmak isteyeceksiniz.

Kütüphane gibi geleneksel kaynakları kullanarak araştırma sürecini ne kadar iyi anladıklarını ve görevde kalma konusunda usta olup olmadıklarını ve iyi organize olup olmadıklarını bilmek isteyeceksiniz. Öğrencilerinizin bu alanlardan herhangi birinde zayıflıkları varsa, Web sorgulamasında başarılı olmaları için ekstra iskeleye ihtiyaçları olacaktır.

Öğrencilerinizin klavye becerilerini bilmek özellikle avantajlıdır çünkü bu kritik beceri, başarılı çevrimiçi etkinliklerin kapı bekçisidir. Öğrencilerin klavye hızlarını ve doğruluklarını geliştirmek için okulda ve/veya evde kullanabilecekleri pek çok ucuz klavye yazılım oyunu vardır.

Öğrencilerinizin araştırma süreci ve Web hakkında halihazırda bildiklerini belirlemek için bazı ön değerlendirmeler yapmanızı önemle tavsiye ederiz. Pek çok öğrencinin sorgulama sürecinin neyi gerektirdiğine ilişkin anlayışlarında boşluklar vardır ve çoğunun arama motorları, anahtar sözcükler ve/veya Web hakkında yanlış kanıları vardır.

Aşağıda, sınıf büyüklüğünüze ve bilgisayar erişiminize bağlı olarak aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli değerlendirme araçları sunuyoruz. Bu değerlendirmelerden bazıları daha sonra grup tartışması ve yansıtma için kullanılabilir, böylece oldukça etkili öğretim araçları olarak hizmet eder.

Bir öğretmenin, sağladığımız tüm değerlendirmeleri tüm öğrenciler için kullanmasını beklemeyeceğimizi unutmayın. Bunları, öğrencilerinizin ihtiyaçlarını en iyi karşılayan ve öğretiminize en uygun değerlendirmeleri seçebileceğiniz bir olasılıklar menüsü olarak düşünün.

İlk iki değerlendirme bireysel olarak yapılır, dolayısıyla sonraki tüm sınıf ölçümlerinden daha fazla zaman gerektirir. Mümkünse, bireysel değerlendirmelerden birini veya diğerini bazı tüm sınıf araçlarıyla birlikte kullanmak en uygunudur.

Tüm grup değerlendirmelerinden herhangi biriyle, genç öğrencilerin ve yazma güçlüğü çeken daha büyük öğrencilerin Web deneyimlerini ve bilgilerini daha doğru bir şekilde ölçebilmeniz için yanıtlarını dikte etmelerine izin verin. Benzer şekilde, soruları yüksek sesle okuyabilmek için değerlendirmeyi şeffaf hale getirmek isteyebilirsiniz, bu da daha zayıf okuyucularınızın kod çözme ile engellenmemesini sağlar.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın