Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Applet Yürütme – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Applet Yürütme – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Mobil İçerik Kullanımı

Applet Yürütme

Bu bölümde apletler hakkında her şeyi öğreneceksiniz: apleti çalıştırma, aplette grafik oluşturma ve apletin yaşam döngüsü. Sonunda, kendi grafik uygulamanızı yazacaksınız.

Hatırlayacağınız gibi bir uygulama, bir Web tarayıcısı veya uygulama görüntüleyici (uygulamaları çalıştıran bir program) ile birlikte çalışan bir Java programıdır. Yazdığınız bir applet’i yürütmek için gereken adımlar şunlardır:

1. Uygulama kaynak dosyasını Java derleyicisi olan javac ile derleyin. Sonuç bir sınıf dosyasıdır. 2. Sınıf dosyasına atıfta bulunan bir uygulama etiketi içeren bir HTML dosyası oluşturun.
3. HTML dosyasında appletviewer’ı (veya tarayıcıyı) çalıştırın.
Örneğin, Listeleme’de gösterilen minimal HTML belgesi, Example.class’ta bulunan uygulama kodunu ifade eder.

Uygulama etiketi, Web tarayıcısına (veya uygulama görüntüleyiciye), uygulamanın gerektirdiği boyutları piksel cinsinden söyler. Tarayıcı HTML dosyasını yükledikten sonra appleti getirir, appleti istenilen ölçülerde ekrana yerleştirir ve appleti çalıştırır. Bu özel durumda, tarayıcı 113×117’lik bir ekran alanını ayıracaktır.

Grafik Oluşturma

Grafik işlemleri bir Graphics nesnesi (Grafik bağlamı olarak da bilinir) tarafından gerçekleştirilir. Graphics, java.awt paketinde tanımlanan bir sınıftır. Her aplet, aplet için ayrılan ekran alanını adresleyen, kendisi ile ilişkilendirilmiş bir Graphics nesnesine sahiptir.

Örneğin, önceki bölümdeki uygulamanın Graphics nesnesi, 113 piksel genişliğinde ve 117 piksel yüksekliğinde bir dikdörtgene boyar. Graphics nesnesi tarafından kullanılan koordinat sistemini gösterir.

Çizim

• DrawLine(int x1, int y1, int x2, int y2) (x1,y1) ve (x2,y2) arasına bir çizgi çizer. Tek bir nokta çizmek için şunu kullanın:
• DrawLine(x,y,x,y).
• drawRect(int x,int y,int w,int h) (x,y)’de genişliği w ve yüksekliği h olan bir dikdörtgen çizer.
• DrawOval(int x, int y,int w,int h) dikdörtgenin içine (x,y)’de genişlik w ve yükseklik h olan bir oval çizer.

Dolgu

• fillRect(int x,int y,int w,int h) belirtilen boyutlarda bir dikdörtgeni doldurur.
• fillOval(int x,int y,int w,int h) bir ovali belirtilen boyutlarda doldurur.

Renk

• setColor(Color c), Graphics nesnesinin geçerli Color değerini ayarlar. Çizim veya doldurma gibi sonraki grafik işlemleri verilen Color nesnesini kullanacaktır. Kenar çubuğu, Color sınıfında tanımlanan statik sabitlerin bir listesini gösterir. Örneğin rengi yeşile ayarlamak için kullanın.

Bir Grafik Uygulaması

Bir uygulama yazmak için, Applet sınıfının bir alt sınıfını oluşturmalısınız. Applet sınıfı, java.applet paketinin bir parçasıdır. Programınızda Applet sınıfına atıfta bulunmak için, gerektiğinde tam nitelikli adını, yani java.applet.Applet’i kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, bu kadar uzun adları yazmak oldukça elverişsiz hale gelir, bu nedenle Java, bir sınıfı veya paketi içe aktarmanıza izin verir.

Mondrian, Applet’in bir alt sınıfı olduğundan, Applet’in tüm genel yöntemlerini miras alır. Mondrian, uygun davranışı sağlamak için Applet’in bazı yöntemlerini (init(), start(), paint(), stop() ve destroy()) yeniden tanımlar veya geçersiz kılar. Aşağıdaki bölümde bu belirli yöntemlerin ne işe yaradığını öğreneceksiniz. Şimdilik, uygulamayı çalıştıralım.

Appletviewer, HTML dosyasındaki uygulama etiketini bulur, Mondrian sınıf dosyasını yükler ve yürütmeye başlar. Sonuç tasvir edilmiştir. 


Java applet
Java applet indir
Java applet Eklentisi
Java komutları PDF
Java terimler Sözlüğü
Java komutları ve anlamları
Java Terimleri


Applet Yaşam Döngüsü

Danimarka’dan Joe Web tarayıcısıyla Mondrian.html HTML dosyasına eriştiğinde ne olur? İlk olarak, Mondrian.class içinde yer alan bayt kodu, Joe’nun tarayıcısındaki Java çalıştırma ortamı tarafından yüklenir. Ardından bayt kodunun Joe’nun bilgisayarına zarar vermeyeceğinden emin olduktan sonra Mondrian.java’daki yöntemler aşağıdaki sırayla çağrılır:

1. başlatma(). Bu yöntem, uygulamayı başlatmak için çağrılır.
2. başla(). Bu yöntem, uygulamanın yürütülmesini başlatır.
3. boya(Grafik g). paint(), uygulamanın nasıl görüneceğini kontrol eder. Tarayıcı otomatik olarak Grafik bağlamında geçer.
4. dur(). Joe başka bir siteye tıkladığında olduğu gibi, uygulamanın üzerinde çalıştığı Web sayfası gizlendiğinde bu yöntem çağrılır. Uygulamanın yürütülmesini durdurur.
5. yok et(). Bu yöntem, uygulama tarafından tutulan kaynakları serbest bırakır.
Joe, Mondrian HTML sayfasına girdiğinde ortaya çıkan bir uygulamanın kısa, mutlu yaşamını gösterir.

Öneri Kutusu

• Çevrenizden bir nesne seçin ve onun hallerini, davranışlarını ve dünya ile nasıl bir arayüz oluşturduğunu tanımlayın.
• Farklı renk ve şekilleri dahil etmek için Mondrian uygulamasını kullanabilirsiniz. Gelecekteki grafik uygulamaları için bir şablondur. Grafik yöntemlerinin tamamı için Ek A, Java Referans Tablolarına bakın.
• Daha karmaşık modeller oluşturmak için standart C/C++ kontrol yapılarını da kullanabilirsiniz. Örneğin, grafik bağlamında örtüşen halkalar çizmek için bir for döngüsü kullanabilirsiniz. Renkleri bir döngüde de değiştirebilirsiniz.
• Java grafik uygulamalarının nasıl çalıştığını anlamanın en iyi yolu deney yapmaktır. Eğlenmekten çekinmeyin. Kim bilir, harika bir sanat eseri bile yaratabilirsiniz. Bin millik yolculuk, dedikleri gibi, bir adımla başlar.

Bu bölüm pek çok konuyu ele aldı: Java temelleri, nesne yönelimli temeller, bazı basit Java programları ve bir grafik uygulaması. Pek çok yönden, Java öğrenme aşamasını çoktan aştınız. Artık Java oyunları yazma sanatını öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Animasyon İçin Nesneleri Kullanma

Java kullanarak sanat şaheserlerini nasıl çizeceğinizi zaten gördünüz. Şimdi ekranda hareket eden ve sallanan nesneler yapma zamanı. Hareketi sanata ve grafiğe soluma sürecine animasyon denir. Bu bölümde animasyon hakkında bilgi edinmenin yanı sıra, nesne yönelimli programlamanın başlıca özelliklerini daha iyi kavrayacaksınız: nesneler, kalıtım ve dinamik yöntem bağlama.

İlk olarak, animasyona genel bir bakış elde edeceksiniz. Ardından, Broadway Boogie Woogie adında bir animasyon uygulaması oluşturacak ve animasyonlarınızın görünümünü ve performansını iyileştirmenize olanak tanıyan teknikleri öğreneceksiniz. Bundan sonra, uygulamayı anlamayı, yönetmeyi ve genişletmeyi kolaylaştıran nesne yönelimli bir şekilde nasıl yeniden tasarlayacağınızı göreceksiniz.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın