Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Ajax – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Ajax – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Mobil İçerik Kullanımı

Ajax

İlk bakışta, bu, tüm meseleye fazladan bir karmaşıklık katmanı ekliyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, bununla ilgili gerçekten harika olan şey, Ajax motoru ile tarayıcı arasındaki iletişimin sayfa yeniden yüklemeleriyle değil, JavaScript aracılığıyla gerçekleşmesidir.

Pratik anlamda, bu, son kullanıcı için sayfaların yüklenmesini ve oluşturulmasını daha az beklemesi ve sayfayla daha kolay etkileşim kurması anlamına gelir, çünkü veri talep edebilir ve yine de metni okuyabilir veya sayfadaki diğer içeriğe bakabilirsiniz.

Bu, örneğin, sunucuda veya veritabanında doğru girişleri test ederken tüm siteyi değiştirmeden bir oturum açma formu hakkında geri bildirimde bulunabileceğiniz için çok daha ince bir arayüz sağlar.

Basit bir örnek üzerinden gidelim. ÖrnekXHR.html demo dosyası, kullanıcı gösterildiği gibi bir bağlantıyı tıkladığında sunucudan dosyaları yüklemek ve görüntülemek için Ajax’ı kullanır (X olmadan, XML dahil değildir).

Tüm bunların arkasındaki sihirli değnek, XMLHttpRequest veya kısaca XHR adlı bir nesnedir. Bu, W3C sitesindeki resmi bir standardın parçası olmadığı sürece standart olmayan bir nesnedir (şu anda çalışan bir taslaktır ancak tüm modern tarayıcılarda (Safari, Mozilla/Firefox, Opera) desteklenir.

MSIE, XHR’yi desteklemez, bunun yerine bir ActiveX denetimi kullanır. İyi haber şu ki, ActiveX denetimi de aynı şekilde çalışıyor.

■Dikkat : Bununla ilgili sorun, bir kullanıcı JavaScript’i etkinleştirdiğinde ancak MSIE’de ActiveX’i devre dışı bıraktığında, Ajax çabalarınızı deneyimleyemez. Ajax çözümleri oluşturup kullanıcı hata raporları alıyorsanız bunu aklınızda bulundurun.

Farklı parçaların ne yaptığını görebilmeniz için örneği adım adım inceleyelim. HTML, metin dosyalarına işaret eden bağlantılar içerir ve iki parametreyle simplexhr.doxhr yöntemini çağırır: metnin gönderileceği HTML öğesinin kimliği ve metnin URL’si.

Not : Bu bağlantıların tamamen göze batmayan ve bu kitaptaki diğer kod örneklerinin standardına uygun olmadığına, ancak en azından JavaScript olmadan çalıştıklarına dikkat edin; tarayıcı, komut dosyası oluşturma mevcut olmadığında yalnızca metin dosyalarını gösterecektir. Özellikle kullanıma hazır Ajax kitaplıklarını kullanırken, komut dosyasına bağımlı bağlantılar oluşturmak çok caziptir. Teknoloji ne kadar havalı olursa olsun, bu asla iyi bir fikir değildir.

Komut dosyası, DOM’yi ve içine içerik yazmak istediğiniz öğenin kullanılabilir olup olmadığını kontrol ederek başlar. Öyleyse, komut dosyasındaki diğer tüm yöntemler için kullanılabilir hale getirmek için outputContainer adlı bir özellikte depolanır.

request adında yeni bir değişken tanımlayın ve hangi XHR sürümünün desteklendiğini görmek için dene ve yakala yapısını kullanın. Mozilla ve Safari için yeni bir XMLHttpRequest() atamayı deneyin; bu desteklenmiyorsa, catch ifadesini tetikleyen bir hata oluşur (bu çalışmanın ekinde try ve catch() hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz).

Bu, bunun yerine Microsoft ActiveX nesnesini atamaya çalışır. Bu da mevcut değilse, yöntem true değerini döndürür; bu, tarayıcının bağlantıyı izleyeceği ve metni tarayıcıda göstereceği anlamına gelir. Atama başarılıysa, emrinizde yeni bir XMLHttpRequest nesneniz olur.

■Not : XMLHttpRequest nesnesinin yöntemlerinin, işleyicilerinin ve özelliklerinin tam listesi için sırasıyla XULPlanet veya Microsoft’taki belgelere başvurabilirsiniz.


AJAX jQuery
JavaScript AJAX
AJAX JavaScript example
AJAX XML
Ajax documentation
jQuery Ajax complete
AJAX JSP example
jQuery database


İlk adım, sunucuyla bağlantıyı başlatmak ve verileri almak veya göndermek için open() yöntemini çağırmaktır. open() yöntemi, üçü isteğe bağlı olan beş parametre alır.

• requestMethod parametresi (bu bölümün kapsamını aşan diğer bazı seçenekler arasında) GET veya POST olabilir ve bir FORM öğesinin method özniteliğine karşılık gelir. GET yöntemi, formlar ve sunucu tarafı veri işlemede olduğu gibi çok daha kolaydır, ancak aynı zamanda daha az güvenlidir (GET yoluyla gönderilen veriler URL’de görünür ve orada başkaları tarafından kolayca değiştirilebilir).
• url parametresi, dosyanın sunucunuzdaki konumudur.

■Not : XMLHttpRequest, büyük bir güvenlik sorunu olacağından, diğer sunuculardan içerik yüklemenize izin vermez. Bir e-postaya veya web sitesine yerleştirilmiş herhangi bir JavaScript’in bilgisayarınızdan herhangi bir veri gönderebildiğini veya bir sunucudan daha fazla kod alabildiğini hayal edin.

Bununla birlikte, üçüncü taraf içeriğini sunucuda bir proxy komut dosyası kullanarak yüklemenin bir yolu vardır:

• sync parametresi isteğe bağlıdır ve isteğin eşzamansız mı yoksa eşzamanlı mı gönderileceğini tanımlayan bir Booleandır. Doğruya sabitlenir; bu, isteğin eşzamansız olarak gönderileceği anlamına gelir. Eşzamanlı istekler tarayıcıyı kilitler.
• Ad ve parola parametreleri isteğe bağlıdır ve yalnızca aramaya çalıştığınız dosya kullanıcı kimlik doğrulaması gerektirdiğinde gereklidir.
Bu durumda, dosyaları yalnızca sunucudan alırsınız ve bunu yapmak için isteğe bağlı parametreleri atlayarak istek yöntemi olarak GET’i ve url parametresi olarak dosyanın konumunu kullanırsınız.

İstek nesnesinin readyState özelliği, bağlantıya ne olduğunu açıklayan sayısal bir değer içerir. Bağlantı girişimi boyunca artırılır. ReadyState için farklı olası değerler ve bunlara karşılık gelen istek durumları aşağıdaki gibidir:

• 0: Bağlantı yok—başlatılmamış.
• 1: Bağlantı yükleniyor.
• 2: Veriler yüklendi.
• 3: Bağlantı etkileşimlidir.
• 4: Bağlantı tamamlandı—veriler gönderildi ve alındı.

Durum her değiştiğinde, XHR bir readystatechange olayını tetikler. Olası readyState değerlerine karşı test edebileceğiniz ve uygun eylemi gerçekleştirebileceğiniz bir yöntemi çağırmak için karşılık gelen onreadystatechange olay işleyicisini kullanabilirsiniz.

İstek bir kez başlatıldığında (readyState 1’e eşittir), kullanıcıya arka planda bir şeyler olduğu konusunda biraz geri bildirim vermek çok iyi bir fikirdir. Bu örnekte, komut dosyası, gösterildiği gibi HTML çıktı öğesinin içinde bir “yükleniyor…” mesajı görüntüler.

Diğer durumlar tarayıcılar arası güvenli bir şekilde okunamaz, bu nedenle 2 ve 3’ü atlıyoruz ve readyState ile 4’ü karşılaştırarak isteğin bitip bitmediğini kontrol ediyoruz.

İstek tamamlandığında, isteğin durumunu saklayan durum adlı başka bir özelliği kontrol edersiniz. Durum, isteğin standart HTTP yanıt kodudur. Bağlantı kurulamadığında 0, dosya bulunamadığında 404’tür.

Durum 200 (her şey yolunda) veya 304 (değiştirilmedi) ise, dosya alındı ve onunla bir şeyler yapabilirsiniz. Bu demo komut dosyası durumunda, alınan() yöntemini çağırırsınız. Durum başka bir değerse, fail() öğesini çağırırsınız.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın