Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Test Ortamını Ayarlama – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Test Ortamını Ayarlama – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Kampanya Hazırlama

Test Ortamını Ayarlama

Gerçek uygulama kullanılarak gerçek donanım, yazılım ve ağ altyapısı üzerinde performans testleri yapılmalıdır. Gerçek uygulama, elbette, yalnızca uygulamanın sonunda mevcuttur. Ancak, performans değerlendirmesini bu kadar geç bir tarihe ertelemek tehlikelidir, çünkü mimarinin doğrulanmasını geliştirme sürecinin en sonuna kadar geciktirir.

Performans analizini tahmin etmek için, bir uygulama prototipi oluşturmak ve mimari tasarım aşamasında bunu kullanıma sunmak mümkün olabilir. Prototip, en kritik kullanım durumlarına karşılık gelen uygulama sayfalarının yalnızca bir alt kümesini uygulayabilir ve gerçek uygulamanın veri erişimi ve güncelleme sorgularını mümkün olduğunca sadık bir şekilde yeniden üretmelidir.

Ayrıca, donanım ve lisans maliyetlerini en aza indirmek için gerçek donanım ve yazılım genellikle yalnızca uygulamanın sonunda sağlanır. Bu durumda, analiz, geçmiş deneyimlere ve ekonomik ve organizasyonel kısıtlamalara (örneğin, mevcut donanım ve altyapıya dayalı olarak) dayalı olarak pragmatik olarak seçilen bir ön test konfigürasyonundan başlayabilir ve ardından deneysel döngünün ardından deneme yanılma yoluyla devam edebilir. gösterilen darboğaz tanımlama ve kaldırmaya dayalıdır.

Ön mimari ile elde edilen sonuçlar, nihai mimarinin performans gereksinimlerini karşılayacağına dair güven kazanmak için gerçek konfigürasyona yansıtılabilir. Ancak, gerçek yazılım ve donanım üzerinde uygulama dağıtımı yapılmadan önce performansın yeniden değerlendirilmesi gerekir.

Performansı Doğrulama

Bir konfigürasyon yerleştirildiğinde, performansı belirlemek için stres testi yapılmalıdır. Performans değerlendirmesi şunları içerir: 1) test oturumlarının ve test araçlarının tanımlanması; 2) deneyleri yürütmek; 3) test verilerinin toplanması ve analiz edilmesi.

Bir Web uygulamasını test etmek, uygulama sayfaları için uygun sayıda istek üreterek istemcilerin tıklama davranışını simüle etmeyi gerektirir.

Bu görev, aşağıdakiler için işlevler sunan özel test araçları tarafından desteklenir:

  • Bir kullanım oturumunu simüle eden sayfa isteklerinin karışımını tanımlama. Her kullanım oturumu için çağrılacak bir sayfa kümesi ve karmadaki her sayfaya yöneltilmesi gereken isteklerin yüzdesi belirlenebilir.
  • Uygulamaya istek gönderen maksimum eşzamanlı istemci sayısını tanımlama ve örneğin ardışık istekler arasında bir düşünme süresi ayarlayarak veya istemci bağlantılarının farklı bant genişliklerini simüle ederek (örneğin, yavaş modem, ISDN ve ADSL).
  • Test oturumlarını zamanlama ve çalıştırma.
  • Çeşitli performans parametreleri hakkında raporlar toplamak. Tipik olarak, Web stres araçları, saniyedeki sayfa sayısı, test oturumunun toplam süresi, iletişim ve sunucu hataları sayısı vb. gibi parametreleri çizer.

Somut bir örnek olarak, Microsoft tarafından WAS (Web Uygulaması Stresi) adlı bir Web uygulaması test aracının arayüzünü gösterin. Test oturumunun parametrelerini ayarlamak için pencereyi gösterir; Fi, testi yürüttükten sonra üretilen raporu görüntüler.

Performans ayarlamanın en zor kısmı, sorunların belirlenmesini ve bunları ortadan kaldırmak için gerekli karşı önlemlerin alınmasını gerektiren uygulamanın ve seçilen konfigürasyonun davranışını anlamaktır.

Veri yoğun bir Web uygulaması gibi karmaşık bir sistemde performans, darboğaz olarak adlandırılan en yavaş bileşen tarafından belirlenir. Darboğazlar, Web sunucusu, komut dosyası programları ve sayfa şablonları, iş bileşenleri ve veritabanı dahil olmak üzere, gösterilen mimarilerin herhangi bir öğesinde ve ayrıca çeşitli bileşenler ve katmanlar arasındaki bağlantılarda gizlenebilir.


Preprod ortam nedir
test online
Preprod nedir
Staging Ne Demek
WordPress test ortamı aracı nedir


İyi tasarlanmış bir mimaride, iş yükü farklı katmanlar ve bileşenler arasında uyumlu bir şekilde dağıtılmalıdır, böylece tek bir darboğaz olmaz ve her bileşen maksimum kapasitesinin makul bir bölümünde çalışmalıdır, böylece bir miktar ekstra güç elde edilir. iş yükünün anormal artışı veya bazı bileşenlerin arızalanması gibi istisnai olayları barındırmak için kullanılabilir.

Performansın ayarlanması, gösterilen görevleri içeren döngüsel bir süreci içerir: süreç, bir konfigürasyonun tanımlanmasından, performans gereksinimlerini karşıladığının doğrulanmasından ve olumsuz durumda, darboğazların belirlenmesinden ve kaldırılmasından oluşur.

Performans sorunlarını belirlemeye yönelik pragmatik bir yaklaşım, bileşenlerden biri doyum noktasına ulaşana ve performans darboğazı olarak kendini gösterene kadar sistemi aşamalı olarak strese sokmaktır. Doygunluk, örneğin simüle edilmiş eşzamanlı kullanıcıların sayısı gibi stres seviyesinin artırıldığı bir dizi deney çalıştırılarak ve sistem verimi izlenerek keşfedilebilir.

Bir darboğazın meydana gelmesi, tipik olarak, aşağıdakine benzer bir eğri sunan performans/yük diyagramında gösterilir, burada verim, bileşenlerden biri “kırılana” kadar iş yükü ile neredeyse doğrusal olarak artar ve sonra sabit kalır veya hatta azalır, bir aşırı stres durumunu ortaya çıkarıyor.

Doygunlukla karşılaşıldığında, bir sonraki adım doygunluk bileşenini belirlemektir. Farklı fiziksel makinelerdeki performans göstergelerinin analizinden bir gösterge gelebilir. Örneğin, stres testlerinde sürekli olarak yüksek düzeyde CPU kullanımında çalışan herhangi bir bileşen (örneğin, %75’in üzerinde) bir aday darboğazdır.

En sık karşılaşılan durumlar şunlardır:

  • Web sunucusu gelen istekleri yerine getiremiyor.
  • Karmaşık programların veya sayfa şablonlarının yürütülmesi nedeniyle sunucu tarafı komut dosyası yorumlayıcısının aşırı yüklenmesi.
  • Sunucu tarafı komut dosyaları veya aşırı yüklenen sayfa şablonu tarafından kullanılan iş bileşenleri.
  • Veritabanı bağlantısı çok fazla eşzamanlı istek nedeniyle yavaşlıyor.
  • Veritabanı işlemcisi karmaşık bir sorguyu yürütmek için çok fazla zaman alıyor.

Test edilen konfigürasyon, her makinenin tek bir bileşeni barındıracağı şekildeyse, aşırı gerilimin meydana geldiği makine, revize edilecek bileşene açıkça işaret eder. Aşırı yüklenen makine, örneğin Web sunucusu ve veri tabanı gibi birden çok bileşeni barındırıyorsa, bu durumda bileşenleri farklı makinelerde ayırmak ve daha fazla test yapmak tanı koymaya izin verebilir.

Bazen bileşenleri izole etmek mümkün değildir, ancak yine de daha ayrıntılı ölçümlerle bir miktar fikir edinilebilir. Örneğin, Web sunucusunu barındıran makine ve komut dosyası motoru doluyorsa, Web sunucusunun istek kuyruğuna bakarak sistemi kimin yavaşlattığını doğrulamak mümkündür; yavaşlamaya bağlı olarak kuyrukta bekleyen istek sayısı artarsa, istekleri adresledikleri iş nesnesi aşırı yüklendiğinden komut dosyası programları veya sayfa şablonlarının beklemeye zorlanması muhtemeldir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın