Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Onay Kutuları – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Onay Kutuları – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Mobil İçerik Kullanımı

Onay Kutuları

Onay kutuları, net bir “evet” veya “hayır” seçeneği sunmanın harika bir yoludur. Sunucu tarafında okunması çok kolaydır (form, kutunun adını, varsa onay kutusunun değeriyle veya yoksa “açık” olarak gönderir ve gerektiğinde adı hiç göndermez. kullanıcı kutuyu işaretlememiştir) ve kullanımı, örneğin bir radyo düğmesi grubu veya “evet” ve “hayır” seçeneklerine sahip bir seçim kutusuna göre çok daha kolaydır.

Daha önce açıklanan global eleman özelliklerine ek olarak, onay kutularında özelliklerin işaretli ve defaultChecked olması, her iki Boole değeri de seçeneğin seçili olup olmadığını gösterir. Bu özelliklerin her ikisini de okuyabilir ve yazabilirsiniz, ancak değişiklikleri defaultChecked’de görünür hale getirmek için formu sıfırlamanız gerekir.

Onay kutularıyla bağlantılı olarak JavaScript’in yaygın bir kullanımı, kullanıcıya tüm onay kutularını işaretleme veya birçok onay kutusunda yapılan seçimleri tersine çevirme fırsatı sunmaktır, bir örnek, gösterildiği gibi web tabanlı e-posta sistemlerindedir.

Bu işlevlerin mantığı oldukça basittir: tüm öğeler arasında döngü yaparsınız, her birinin türünü test edersiniz ve işaretli özniteliği buna göre değiştirirsiniz. Bunun bir demosunu exampleFormCheckboxes.html’de görebilirsiniz.

Örnekte, kullanıcı tıkladığında aynı işlevi—changeBoxes()— çağıran üç düğme vardır. Her düğme, işlevin tek parametresi için farklı bir sayısal değer sağlar—tümünü seçmek için 1, ters çevirmek için -1 ve hiçbirini seçmek için 0 olmalıdır.

Bu, onay kutularını değiştirme işlevini basit tutmanıza olanak tanır. Sayfada bulunan ilk formdaki tüm öğeler arasında dolaşmanız yeterlidir. Öğe türü onay kutusu değilse, geri kalanını çalıştırmadan döngüye devam edin.

Öğe bir onay kutusuysa, eylemin 0’dan küçük olup olmadığını belirleyin ve doğru olduğunda işaretliyi yanlış olarak değiştirerek onay kutusunun durumunu tersine çevirin. Eylem 0 veya daha büyükse, yalnızca işaretli özelliği eylem değerine ayarlayın.

Bu kafa karıştırıcıysa, kontrol edilen özelliğin bir Boole değeri olduğunu unutmayın. Bu, true veya 1 olduğunda kontrol edilir ve false veya 0 olduğunda kontrol edilmez. Yalnızca doğru veya yanlış anahtar kelimeleri kullanacak olsaydınız, else koşuluna başka bir durum eklemeniz gerekir (bu durumda üçlü gösterim yoluyla).

Çok sayıda karmaşık form kodu, istemci tarafı odaklı geliştiriciler tarafından oluşturulmadığından, bunun gibi yapılarla karşılaşma olasılığınız yüksektir, bu yüzden burada size gösterme fırsatını bulduk.

Radyo Düğmeleri

Merak ettiyseniz, radyo düğmelerinin adı eski radyolardaki kadranlara benzedikleri için verilmiştir. Aynı ada sahip bir gruba ait olmaları ve kullanıcının yalnızca bir tanesini seçebilmesi farkıyla, onay kutuları gibi davranırlar. Radyo düğmelerinin kullanımı hem fare hem de klavye kullanıcıları için çok kolaydır ve bir seçim kutusu kullanırken sorun yaşamanız durumunda kısa seçim kutuları için iyi bir alternatiftir.

Onay kutuları olarak aynı Boolean işaretli ve defaultChecked özelliklerine sahiptirler, ancak birini ayarladığınızda diğer seçeneklerin işaretli özelliğini otomatik olarak false olarak ayarlarlar.

Yine, hem işaretli hem de defaultChecked okuyup yazabilirsiniz ve defaultChecked değişikliklerinin görsel olarak görünmesi için formu sıfırlamanız gerekir. Örnek HTML sadece iki seçenekli bir radyo grubuna sahip olduğundan, farklı bir örnek seçelim.


Onay kutusu işaretleme
Word onay kutusu işaretleme
Onay kutusu kopyalama
Onay kutusu Excel
Excel onay kutusu işaretli ise
excel’de onay kutusu ekleme
Excel onay kutusu büyütme
Excel onay kutusu koşullu biçimlendirme


Not :Bu ayrıcaadvekimliğiarasındakifarkıgöstermek için iyi bir fırsattır.Radyo düğmelerinin tümü aynı adı (bu durumda karakter) paylaşsa da, etiketlerin kendileriyle bağlantı kurmasına izin vermek için her birinin benzersiz bir kimlik alması gerekir. Etiketler yalnızca ekran okuyucular gibi yardımcı teknolojiler için kullanışlı olmakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcılar seçmek için onay kutularının yanındaki adları tıklatabildiklerinden formun kullanımını çok daha kolay hale getirir.

Radyo düğmesi grubuna, paylaşılan adla (bu durumda karakter) bir dizi olarak erişebilirsiniz. Bir radyo grubu seçeneği ayarlamak oldukça basittir: setChoice() işlevi parametre (n) olarak bir sayı alır, ilk formu okur (formlar[0]) ve n’inci karakterin kontrol edilen özelliğini ayarlar.

Halihazırda seçili olan seçimi okumak da aynı derecede kolaydır: ilk formu seçersiniz, karakter listesini seçenekler adı verilen yeni bir değişkende saklarsınız ve bunun içinde döngü yaparsınız.

Ardından, dizideki öğelerin her birinin işaretli özelliğini test eder ve true döndüren birini bulduğunuzda döngüyü kırarsınız. Bu, şu anda seçili radyo seçimidir: aynı adı paylaşan herhangi bir radyo düğmesi grubunda seçilen yalnızca bir tane olabilir.

Düğmeler

HTML’de üç tür düğme vardır: ikisi komut dosyası oluşturmadan çalışan ve biri yalnızca komut dosyalarıyla birlikte çalışmak üzere belirtimlere dahil edilir.

Bu, giriş tipi düğme veya düğme öğesi olan “basma düğmeleri”ni yalnızca JavaScript işlevselliği için mükemmel tetikleyici öğe yapar.

Sıfırla ve Gönder düğmeleri ise formun çok önemli parçalarıdır ve değişiklik için gerçekten iyi bir nedeniniz olmadıkça kurcalanmamalıdır. Yinelenen isteklerden biri, sabırsız kullanıcıların düğmeyi iki kez tıklamasını önlemek için form gönderildiğinde Gönder düğmesinin değerini veya durumunu değiştirmektir.

Bunu bir tıklama işleyicisi aracılığıyla yapabilirsiniz; ancak, form Enter tuşu aracılığıyla gönderildiğinde de değişikliği tetikleyeceğinden, formda bir gönderme işleyicisi kullanmak daha iyi bir seçenektir. Bunun nasıl görünebileceğini gösterir.

Bu işlevi elde etmek için yapmanız gereken tek şey, form gönderildiğinde init() işlevini çağıran pencereye bir olay işleyicisi ve bir change() işlevini çağıran başka bir olay işleyicisi atamaktır.

Bu işlev, tüm form öğeleri arasında döner (formu getTarget() yoluyla aldıktan sonra) ve öğenin bir görüntü mü yoksa Gönder düğmesi mi olduğunu kontrol eder. Bu durumda, devre dışı özniteliği aracılığıyla düğmeyi devre dışı bırakır ve düğme değerini Lütfen bekleyin olarak değiştirir.

<input type=”image”> aracılığıyla tanımlanan bir resim düğmesi, Gönder düğmesi gibi davranır; tek fark, adını arka uca değil, orijinalden oluşan iki ad-değer çifti kümesi göndermesidir. 

Bu şekilde, butonun tıklandığı yere bağlı olarak farklı eylemler gerçekleştirebilirsiniz. Bu bilgiler JavaScript aracılığıyla okunamaz, yalnızca arka uçta okunabilir. JavaScript bakış açısından, bir görüntü girişi ile yapabileceğiniz fazla bir şey yoktur, bunun dışında bir rollover durumu sağlayabilirsiniz.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın