Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Nesne Referansları – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Nesne Referansları – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Kampanya Hazırlama

Eski Nesne Referanslarını Ortadan Kaldırma

C veya C++ gibi manuel bellek yönetimine sahip bir dilden çöpten toplanan bir dile geçtiğinizde, nesnelerle işiniz bittiğinde otomatik olarak geri kazanıldığı için programcı olarak işiniz çok daha kolay hale gelir. İlk deneyimlediğinizde neredeyse sihir gibi görünüyor. Kolayca bellek yönetimi hakkında düşünmenize gerek olmadığı izlenimine yol açabilir, ancak bu tam olarak doğru değildir.

Bu programda açıkça yanlış bir şey yok. Kapsamlı bir şekilde test edebilirsiniz ve her testi uçan renklerle geçer, ancak gizlenen bir sorun var. Açıkça söylemek gerekirse, programın artan çöp toplayıcı etkinliği veya artan bellek ayak izi nedeniyle düşük performans olarak sessizce kendini gösterebilen bir “bellek sızıntısı” vardır. Aşırı durumlarda, bu tür bellek sızıntıları disk sayfalamaya ve hatta OutOfMemoryError ile program hatasına neden olabilir, ancak bu tür hatalar nispeten nadirdir.

Peki bellek sızıntısı nerede? Bir yığın büyür ve sonra küçülürse, yığını kullanan programın bunlara daha fazla referansı olmasa bile yığından atılan nesneler çöp olarak toplanmaz.

Bunun nedeni, yığının bu nesnelere eski referansları tutmasıdır. Eski bir referans, basitçe bir daha asla referansı kaldırılmayacak bir referanstır. Bu durumda, öğe dizisinin “etkin kısmı” dışındaki tüm referanslar geçersizdir. Etkin kısım, dizini boyuttan küçük olan öğelerden oluşur.

Çöp toplanmış dillerde (daha doğrusu kasıtsız nesne alıkoymaları olarak bilinir) bellek sızıntıları sinsidir. Bir nesne başvurusu istenmeden korunursa, yalnızca bu nesne çöp toplamadan hariç tutulmakla kalmaz, aynı zamanda o nesne tarafından başvurulan nesneler de dışlanır ve bu böyle devam eder. Yalnızca birkaç nesne referansı kasıtsız olarak tutulsa bile, performans üzerinde potansiyel olarak büyük etkilerle birlikte çok, çok sayıda nesnenin çöp olarak toplanması engellenebilir.

Bu tür bir sorunun çözümü basittir: Yalnızca, geçerliliğini yitirdiklerinde referansları geçersiz kılar. Stack sınıfımızda, bir öğeye yapılan referans, yığından çıkar çıkmaz geçersiz hale gelir. Pop yönteminin düzeltilmiş hali şuna benzer.

Eski referansları geçersiz kılmanın ek bir yararı da, daha sonra yanlışlıkla başvuruları kaldırılırsa, programın sessizce yanlış şeyi yapmak yerine NullPointerException ile hemen başarısız olmasıdır. Programlama hatalarını mümkün olduğunca çabuk tespit etmek her zaman faydalıdır.

Programcılar ilk kez böyle bir sorunla karşılaştıklarında, program biter bitmez her nesne referansını sıfırlayarak aşırı telafi etme eğilimindedirler. Bu, programı gereksiz yere karıştırdığı ve performansı makul bir şekilde azaltabileceği için ne gerekli ne de arzu edilir.

Nesne referanslarını geçersiz kılmak, normdan ziyade istisna olmalıdır. Eski bir referansı ortadan kaldırmanın en iyi yolu, içinde bulunduğu değişkeni yeniden kullanmak veya kapsam dışında kalmasına izin vermektir. Bu, her bir değişkeni mümkün olan en dar kapsamda tanımlarsanız doğal olarak gerçekleşir.


Java referans nedir
Referans veri tipleri
Java referans tipleri
Referans nedir Java
İlkel veri tipleri
Nesne tabanlı programlama ne demek
Referans tipi profesyonel Nedir
Java’da ilkel Veri Tipleri


Unutulmamalıdır ki, günümüz JVM uygulamalarında sadece değişken tanımlı bloktan çıkmak yeterli değildir; referansın kaybolması için içerme yönteminden çıkılmalıdır.

Peki bir referansı ne zaman iptal etmelisiniz? Stack sınıfının hangi yönü onu bellek sızıntılarına karşı duyarlı hale getirir? Basitçe söylemek gerekirse, Stack sınıfı kendi belleğini yönetir. Depolama havuzu, öğeler dizisinin öğelerinden oluşur (nesnelerin kendileri değil, nesne referans hücreleri).

Dizinin aktif kısmındaki elemanlar (daha önce tanımlandığı gibi) tahsis edilir ve dizinin geri kalanındaki elemanlar serbesttir. Çöp toplayıcının bunu bilmesinin hiçbir yolu yoktur; çöp toplayıcı için, öğeler dizisindeki tüm nesne başvuruları eşit derecede geçerlidir.

Dizinin etkin olmayan kısmının önemsiz olduğunu yalnızca programcı bilir. Programcı, dizi öğelerini etkin olmayan bölümün parçası haline gelir gelmez manuel olarak geçersiz kılarak bu gerçeği çöp toplayıcıya etkili bir şekilde iletir.

Genel olarak konuşursak, bir sınıf kendi belleğini yönettiğinde, programcı bellek sızıntılarına karşı tetikte olmalıdır. Bir öğe serbest bırakıldığında, öğede bulunan tüm nesne referansları da sıfırlanmalıdır.


billgateswebJava referans nedir,Referans veri tipleri,Java referans tipleri,Referans nedir Java,İlkel veri tipleri,Nesne tabanlı programlama ne demek,Referans tipi profesyonel Nedir,Java’da ilkel Veri Tipleri alanlarında hizmet vermektedir.


Diğer bir yaygın bellek sızıntısı kaynağı önbelleklerdir. Bir nesne referansını bir önbelleğe koyduğunuzda, onun orada olduğunu unutmak ve alakasız hale geldikten çok sonra önbellekte bırakmak kolaydır. Bu sorunun iki olası çözümü  devardır.

Anahtarına önbellek dışında referanslar olduğu sürece, bir girişin tam olarak alakalı olduğu bir önbellek uygulayacak kadar şanslıysanız, önbelleği bir WeakHashMap olarak temsil edin; girişler, geçersiz hale geldikten sonra otomatik olarak kaldırılacaktır.

Daha yaygın olarak, bir önbellek girişinin ilgili olduğu dönem iyi tanımlanmamıştır ve girişler zamanla daha az değerli hale gelir. Bu koşullar altında, önbellek zaman zaman kullanılmayan girdilerden de temizlenmelidir.

Bu temizleme, bir arka plan iş parçacığı (belki java.util.Timer API aracılığıyla) veya önbelleğe yeni girişler eklemenin bir yan etkisi olarak yapılabilir. 1.4 sürümünde eklenen Java.util.LinkedHashMap sınıfı, removeEldestEntry yöntemiyle ikinci yaklaşımı da kolaylaştırır.

Bellek sızıntıları genellikle kendilerini bariz hatalar olarak göstermediğinden, bir sistemde yıllarca kalabilirler. Genellikle yalnızca dikkatli kod incelemesinin bir sonucu olarak veya yığın profili oluşturucu olarak bilinen bir hata ayıklama aracının yardımıyla keşfedilirler. Bu nedenle, bu tür sorunları ortaya çıkmadan önce tahmin etmeyi ve olmasını önlemeyi öğrenmek de çok arzu edilir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın