Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Model-Görünüm-Denetleyici Mimarisi – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Model-Görünüm-Denetleyici Mimarisi – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Reklam Metni İçeriği

Model-Görünüm-Denetleyici Mimarisi

Önceki bölümde vurgulanan sorunların çoğu, veri yoğun Web uygulamalarına özgü olmayıp geneldir ve herhangi bir uygulamanın modülerleştirilmesiyle ilgilidir. Bu problemlerle başa çıkmak için yazılım mühendisleri tarafından önerilen en güçlü yazılım mimarilerinden biri Model-View-Controller tasarım modelidir (kısaca MVC). MVC, etkileşimli bir uygulamanın üç temel işlevini daha iyi ayırmak ve yalıtmak için tasarlanmıştır:

 • Uygulamanın iş mantığı (Model).
 • Kullanıcıya sunulan arayüz (Görünüm).
 • Kullanıcının eylemleriyle tetiklenen etkileşimin kontrolü (Kontrolör).
 • MVC mimarisinde, tipik kontrol akışı temsil edilen akıştır.

Hesaplama, bir kullanıcının bir içerik veya hizmet talebiyle etkinleştirilir. Talep, servis için hangi işlemin yapılacağına karar vermekten sorumlu olan Kontrolör tarafından durdurulur. Kontrolör, talebi, Modelin uygun bileşenine bir “eylem talebi” şeklinde gönderir.

Model, eylemi gerçekleştirmek için iş mantığını içerir ve uygulamanın durumunu güncelleyen ve kullanıcıya iletilecek bir sonuç üreten böyle bir mantığı yürütür. Modeldeki değişiklik, yanıtın sunumunu oluşturan en uygun Görünümü tetikler. Bu tür sunum tipik olarak etkileşim nesnelerini içerir, bu sayede kullanıcı yeni bir talepte bulunabilir ve hesaplama sürecini yeniden etkinleştirebilir.

MVC mimarisi, uygulamanın bileşenleri arasında kesin bir sorumluluk ayrımı öngörür:

 • Model, bir kullanıcının isteğini yanıtlamak için gereken iş eylemlerini kapsar ve uygulamanın durumunu tutar. Model, isteklerin oluşturulduğu formatı ve yanıtın oluşturulma ve kullanıcıya sunulma şeklini görmezden gelmelidir.
 • Görünüm, kullanıcı arayüzünü birleştirmek için sunum mantığını somutlaştırır. Bir uygulamanın tek bir Görünümü veya birden fazla
 • Görünümü olabilir ve bir Görünüm, farklı sonuç türleriyle ilgili alt Görünümlerden oluşabilir. Görünüm, sunulacak sonuçların nereden geldiğini ve bu tür sonuçlardan kaynaklanan isteğin ayrıntılarını görmezden gelmelidir.
 • Denetleyici, mimarinin trafik polisidir ve kullanıcının talebini yorumlamaktan, uygun eylem talebini üretmekten, her bir eylemin sonucunu incelemekten ve bir sonraki adımda ne yapılacağına karar vermekten sorumludur. Denetleyici, başlattığı eylemin iş mantığından ve
 • Görünümün sunum mantığından tamamen habersizdir.
 • Eylemler, iş mantığını uygulayan gerçek bileşenlerdir. Farklı uygulamalar tarafından, muhtemelen farklı ön uçlar kullanılarak yeniden kullanılabilir olacak şekilde tasarlanmıştır.

Web Uygulamalarına Uygulanan Model-Görünüm-Denetleyici Mimarisi

Son zamanlarda, MVC mimarisinin Web uygulamaları mimarisini organize etmek için etkili bir model olduğu iddia edildi. Böyle bir düşünce dizisinin lideri, Java 2 Enterprise Edition platformuna uyan MVC mimarisinin açık kaynaklı bir uygulamasını sunan Apache Software Foundation’ın (jakarta. apache.org/struts) popüler Struts projesidir.

Aşağıdaki tartışma, Struts’un kavram ve terminolojisinden esinlenmiştir, ancak MVC mimarisinin özel enkarnasyonundan bağımsızdır ve herhangi bir Web uygulaması geliştirme platformuna uygulanabilir.

Web bağlamında, orijinal MVC şeması, bir istemci-sunucu protokolü olarak HTTP’nin kendine özgü özelliğini, özellikle etkileşim durumunu korumak için mekanizmaların eksikliğini ve protokolün asimetrik yapısını dikkate alacak şekilde uyarlanmalıdır. sunucunun uygulama durumundaki değişiklikleri istemciye bildirmesini imkansız hale getirir. Java’yı bir referans platformu olarak kullanarak, klasik MVC mimarisinin Web bağlamına uyarlanmasını gösterir. Gösterilen şema bazen MVC 2 mimarisi olarak adlandırılır.

MVC 2 mimarisindeki hizmet isteklerinin vericisi Web tarayıcısıdır. Kullanıcı HTML sayfasındaki bir köprüye tıkladığında, HTTP sunucusuna bir HTTP istekleri yönlendirilir ve bu istek, onu Denetleyici olarak görev yapan bir programın onu yakaladığı sunucu uygulaması kapsayıcısına yönlendirebilir.

Kontrolör, her talebe hizmet vermek için gerekli olan hareket tarzına karar verir. Olası eylemler, Model’de nesne yönelimli bileşenler (bazen eylem sınıfları olarak adlandırılır) biçiminde bulunur. Denetleyici, eylem sınıfının bir nesnesini oluşturarak ve işlevlerinden birini çağırarak HTTP isteğini uygun eyleme eşler.


MVC For döngüsü
Mvc 5 Nedir
Java MVC Nedir
MVC mantığı
Java MVC örnekleri
C# MVC Nedir
Mvc Nedir, Ne İşe Yarar
Neden MVC Kullanmalıyız


Her eylem sınıfı, uygulamanın durumu üzerinde çalışan belirli bir uygulama işlevini saran bir Java sınıfıdır. En basit durumlarda, bir eylem sınıfı, HTTP isteğini sunmak için gereken tüm iş mantığını uygular. Daha karmaşık senaryolarda, eylem sınıfı, görevlerini yerine getirmek için diğer nesnelerle işbirliği yapabilir.

Eylem örnekleri, bir veritabanı sorgusunun yürütülmesi, e-postanın gönderilmesi veya kullanıcının kimliğinin doğrulanması olabilir. Çağrılan eylemin uygulamanın durumunu güncellemesi gerekiyorsa, uygulamanın durumunu temsil eden durum nesneleri olarak adlandırılan Modelin uygun nesnelerini oluşturabilir veya değiştirebilir.

Durum nesneleri, talebe hizmet etmek için gereken süre kadar sürebilir veya ardışık istekler arasında devam edebilir; örneğin, bir veri alma sorgusunun sonucunu veya kullanıcının alışveriş sepeti öğelerini saklayabilirler. Tamamlandıktan sonra eylem, yürütmenin sonucunu Denetleyiciye iletir, o da bir sonraki adımda ne yapılacağına karar verir.

Bir Web MVC uygulamasının tipik kontrol akışında, bir eylem tamamlandıktan sonra Denetleyici, Görünümün parçası olan bir JSP sayfa şablonunu çağırır. JSP şablonu, uygulamanın güncel durumunu kullanıcıya sunmaktan sorumludur; Bunu yapmak için, uygulamanın mevcut durumunun saklandığı Modelin durum nesnelerine erişir ve tarayıcıya geri gönderilen HTML sayfasını oluşturur.

Bir eylemin yürütülmesinden sonra oluşturulan görünümlere örnek olarak, bir veritabanı sorgusunun sonucunun görüntülenmesi, e-postanın gönderildiğine dair bildirim ve kullanıcının başarılı oturum açmasından sonra Web sitesinin ana sayfası verilebilir.

MVC 2 mimarisinin somut bir uygulamasında, örneğin Struts uygulama çerçevesinde, diğer teknik bileşenler ve mekanizmalar mimariye katkıda bulunur.

Bu bileşenler aşağıda gösterilmektedir:

 • İstemci isteklerini kendilerine hizmet eden eylemlere gönderen Denetleyici, tipik olarak, HTTP isteği ile bir yapılandırma dosyasındaki eylemler arasındaki bağlamayı okuyan yapılandırılabilir bir sunucu uygulaması olarak uygulanır. Bu çözümle, bir eylem yürütüldükten sonra görüntülenecek sayfa,
 • Denetleyicinin kodunu güncellemeden, yapılandırma dosyasındaki eylem eşlemesini düzenleyerek değiştirilebilir.
  İstekleri yerine getirmek için Denetleyici tarafından çağrılan Eylem Sınıfları, Denetleyiciye, genellikle sabit bir adla tek bir işlevden oluşan çok basit bir arabirim sunar. Bu şekilde, Denetleyicinin yalnızca adını bilmesi gerekir. eylem sınıfı, verilen herhangi bir istek için çağrı yapar ve gerçek iş hizmetlerini çağırmak için ayrıntılardan habersiz kalır. Bu tür ayrıntılar, yalnızca iş işlevlerini “saran” ve Denetleyici ile iş hizmetleri arasında bir “arabulucu” rolü oynayan eylem sınıfı tarafından bilinir.
 • Eylem sınıflarını ve iş işlevlerini yürütmenin etkisi, Model’de bir dizi durum nesnesi olarak kaydedilir. Bunlar tipik olarak, özellik değerlerini ayarlamak (ayarlayıcılar olarak adlandırılır) ve özelliklerin değerini almak için (alıcılar olarak adlandırılır) işlevlerden oluşan standart bir arayüze sahip çok basit nesnelerdir. Java dünyasında bu tür nesnelere JavaBeans denir.
 • Uygulama durumunu temsil eden JavaBeans, tipik olarak eylemlerin yürütülmesiyle üretilir ve Görünümün JSP şablonları tarafından tüketilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın