Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Kaydırma Çubuğu – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Kaydırma Çubuğu – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Teklif Simülasyon Aracı

Bir Kaydırma Çubuğundan Olayları Yönetme

Kodun takip edilmesi nispeten kolaydır. Uygulama tek bir panel oluşturur ve biri sağda, diğeri altta olmak üzere iki kaydırma çubuğu ekler. Ardından kaydırma çubuğundaki herhangi bir ayarlamayı dinler ve kaydırma çubuğunun yeni değerini panelin ortasına boyar.

JSlider Sınıfı

JSlider sınıfı, Swing’de yeni bir bileşen olan grafik kaydırıcıyı temsil eder. Kaydırma çubukları gibi kaydırıcılar da yatay veya dikey yönlendirmeye sahip olabilir. Ancak kaydırıcılarla, hem onay işaretleri hem de etiketlerle görünümlerini iyileştirebilirsiniz. Sınıf hiyerarşisi gösterilmiştir.

JSlider sınıfı, iki tür onay işaretinin aralığını ayarlamanıza olanak tanır: büyük ve küçük. Büyük çentikler, küçük çentiklerden daha uzundur ve genellikle daha geniş aralıklarla kullanılır. Swing’de oluşturulabilecek çeşitli kaydırıcıları gösterir.

setPaintTicks() yöntemi, kaydırıcının onay işaretlerini etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için kullanılan bir boole ayarlar. Bazı görünüm ve hislerde, onay işaretleri etkinleştirildiğinde kaydırıcı dikdörtgen şeklinden işaretçiye dönüşür. Bu genellikle kullanıcıya kaydırıcının düştüğü yeri daha doğru bir şekilde göstermek için yapılır.

Kaydırıcıya açıklama eklemek için bir Bileşen Sözlüğü nesneleri oluşturabilirsiniz. Sözlükteki her alan iki alandan oluşur: dizine çeşitli bileşeni çizmesini söyleyen bir tamsayı anahtarı ve ardından bileşenin kendisidir.

Kendi etiket bileşenlerinizi oluşturmak istemiyorsanız, sizin için bir dizi JLabel nesnesi oluşturmak için createStandardLabels() yöntemini kullanabilirsiniz. Ayrıca, paintLabels özelliğini true olarak ayarlarsanız ve majorTickSpacing özelliğine pozitif bir değer verirseniz, ana onay işaretleriyle eşleşen bir dizi etiket otomatik olarak oluşturulur. Bir JSlider’ın nasıl göründüğünü üç farklı görünüm ve hisle gösterir.

Özellikler

JSlider bileşeninin özelliklerini gösterir. Kaydırıcı nesne, veri modeline ek olarak çeşitli özelliklere sahiptir. Oryantasyon özelliği, kaydırıcının hangi yönde hareket ettiğini belirler. İki değerden biri olabilir: JSlider.HORIZONTAL veya JSlider.VERTICAL.

labelTable, kaydırıcı değerlerinin ve JLabel nesnelerinin bir Sözlüğüdür. Bu sözlükteki etiketler kaydırıcıyı etiketlemek için kullanılır; kullanıcı tarafından açıkça ayarlanabilir veya daha sonra tartışacağımız createStandardLabels() çağrılarak otomatik olarak oluşturulabilir.

paintLabels özelliği, kaydırıcıyla ilişkili metinsel etiketlerin boyanıp boyanmayacağını belirleyen bir boole değeridir. paintLabels true olarak ayarlanırsa, labelTable içindeki JLabel nesneleri kaydırıcıda uygun konumlarda boyanır.


Kaydırma çubuğu nedir
Excel kaydırma çubuğu ayarları
Kaydırma çubuğu ayarları
Excel kaydırma çubuğu çok hızlı
Chrome kaydırma çubuğu ayarları
Excel sağa sola kaydırma çubuğu yok
Excel kaydırma çubuğu çok küçük
Kaydırma çubuğu ingilizcesi


paintTicks özelliği bir booledir; majör ve minör onay işaretlerinin çizilip çizilmeyeceğine karar verir. Doğruysa, her iki tür onay işareti de çizilir (aralıkları sıfıra ayarlanmadıkça – bu bölümdeki son paragrafa bakın). snapToTicks özelliği, kaydırıcının değerini adından da anlaşılacağı gibi en yakın değer işaretinin değil, doğrudan en yakın değerin üzerinde olacak şekilde ayarlayıp ayarlamadığını gösterir.

Bu, daha sonraki bir sürümde düzeltilebilir ve yalnızca onay işaretleriyle eşleşen değerler istiyorsanız yararlı olacaktır. paintTrack özelliği, kaydırıcıdaki “iz”in boyanıp boyanmadığını kontrol eder. Inverted özelliği false ise tablo soldan sağa veya aşağıdan yukarıya doğru artar; özellik true ise tablo sağdan sola veya yukarıdan aşağıya doğru artar. Tüm onay işaretleri ve etiketler buna göre kaydırılır.

minimum , maximum, value ve valueIsAdjusting özellikleri, kaydırıcının BoundedRangeModel’indeki eşdeğer özelliklerle eşleşir. kapsam özelliği, modelden biraz farklıdır; L&F’ye özgü tuşlara basıldığında (genellikle PageUp ve PageDown) kaydırıcının ne kadar yukarı veya aşağı artacağını söyler.

majorTickSpacing ve minorTickSpacing özellikleri, onay işaretlerinin tekrarlanma oranına karar verir. Hem majör hem de minör tik işaretinin aynı konumda olması durumunda, majör kazanır. Hiçbir özellik sıfırdan küçük olmamalıdır. Her iki onay işaretinin de çizilmesini önlemek istiyorsanız, ona sıfır boşluk değeri verebilirsiniz.

İstemci Özellikleri

JSlider nesnesi, yalnızca Metal görünüm ve hisle çalışan bir istemci özelliği içerir, JSlider.isFilled . Bu istemci özelliği, aşağıda gösterildiği gibi true olarak ayarlandığında, sonuç, kendisini yalnızca azalan yarısında dolduran bir kaydırıcı bileşendir.

Sınırlı aralık modelinden değişiklik olaylarını yaymak için kullanılan ModelListener adlı dahili bir dinleyici sınıfını döndürür. JSlider’ın alt sınıfları, modeldeki değişiklikleri farklı şekilde işlemek isterlerse, kendi ChangeListener’larını döndürmek için bu yöntemi geçersiz kılabilir.

JSlider nesnesi için change olayını temsil eder. ChangeEvent değişen özellik hakkında bilgi içermediğinden, bunun yerine yalnızca bir değişikliğin meydana geldiğini vurguladığından, JSlider’ın tetiklediği her olay için bu nesnenin yalnızca bir örneği gerekir.

Bu oluşturucular kaydırıcının başlangıç değerlerini ayarlar. Yönlendirme, JSlider.HORIZONTAL veya JSlider.VERTICAL olmalıdır. Başka bir şey aktarılırsa, JSlider nesnesi bir çalışma zamanı IllegalArgumentException oluşturur.

Kalan parametreler, kaydırıcının sınırlı aralık modelini başlatmak için kullanılır. Parametreler verilmezse, yukarıdaki tabloda varsayılan değerlere sıfırlanırlar. Nihai oluşturucu, kaydırıcıyı başlatmak için bir sınırlı aralık modeli nesnesini kabul eder.

Başlat tarafından belirtilen değerden (veya atlanırsa minimum değerden) başlayan ve artışla belirtilen değer kadar artan, sayısal etiketlerden oluşan bir karma tablo oluşturan yardımcı işlevler. Ortaya çıkan Hashtable, labelTable özelliğine yerleştirilebilir ve drawLabels özelliği true olarak ayarlanırsa çizilebilir.

updateUI() yöntemi, setUI() erişimcisi kullanılarak yeni bir görünüm ve his ayarlandığını belirtmek için çağrılır. Bu yöntemi çağırmak, kaydırıcı bileşenini yeni UI temsilcisini kullanarak görünümünü sıfırlamaya zorlar.

Bir ChangeEvent’in tetiklenmesi gerektiğinde kullanılan tek ChangeEvent örneği. Her ateşlendiğinde yeni ChangeEvent nesneleri oluşturmaya gerek yoktur, çünkü bunlar onları tetikleyen nesneden (bu) başka bir bilgi içermezler.

Düğme devre dışı bırakıldığında gösterilen simge (belirtilmezse varsayılan simgenin gri tonlamalı versiyonu otomatik olarak oluşturulur). Etkinleştirilmiş, etkinleştirilmiş, basılmış, rollover ve seçilmiş özelliklerin mevcut durumu söz konusudur.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın