Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

JLabel Sınıfı – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

JLabel Sınıfı – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

JLabel Sınıfı – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

JLabel Sınıfı

JLabel sınıfı, bir kullanıcı arabirimine temel, işlevsel olmayan etiketler eklemenize olanak tanır. İçsel basitlikleri nedeniyle, JLabel bileşenleri için bir model sınıfı yoktur. JLabel için bir sınıf diyagramı gösterir. Icon ile olan iki ilişkiyi biraz sonra ele alacağız.

Java.awt.Label nesnelerinden farklı olarak, JLabel nesneleri hem metin hem de grafiklerden (simgeler) oluşabilir. Basit metin etiketleri için, JLabel arabirimi java.awt.Label arabirimine çok benzer. Çok basit bir metin etiketi oluşturma ve görüntüleme kodu şöyle görünür.

Özellikler

JLabel sınıfı, gösterilen özellikleri içerir. icon ve disableIcon özellikleri, sırasıyla varsayılan olarak ve etiket devre dışı bırakıldığında görüntülenecek simgeyi belirtir. disableIcon belirtilmezse, varsayılan simgenin gri tonlamalı versiyonu otomatik olarak oluşturulur. Font özelliği bu tabloda yalnızca setFont() yöntemi super.setFont() çağrıldıktan sonra repaint() çağrısı için geçersiz kılındığı için gösterilmektedir.

displayMnemonic, hızlandırıcı anahtar olarak işlenecek karakteri belirtir (tipik olarak bu karakterin etiket metninde ilk geçtiği yerin altı çizili olduğu anlamına gelir). labelFor özelliği ayarlanmışsa, ALT tuşuyla birlikte anımsatıcıya basıldığında başvurulan bileşen odak kazanır.

Bu özelliğin yaygın kullanımlarından biri, kısayol tuşuna basıldığında alanların odak kazanmasına izin vererek, metin alanlarının yanında görünen anımsatıcı etiketler uygulamaktır. Bu bölümün ilerleyen kısımlarında bu stratejinin bir örneğini göreceğiz.

HorizontalAlignment ve VerticalAlignment özellikleri, etiket içeriğinin (metin ve simge) hizalamasını belirtmek için kullanılır. Bu özelliklerin değerleri SwingConstants’ta tanımlanmıştır ve yatay Hizalama için SOL, SAĞ veya MERKEZ olmalıdır; dikey Hizalama için ÜST, ALT veya MERKEZ olmalıdır.

horizontalTextPosition ve VerticalTextPosition, etiket metninin simgesine göre konumunu belirtir (eğer hem simge hem de metin tanımlanmışsa). Hizalama özellikleri gibi, metin konumu özellikleri için geçerli değerler SOL, SAĞ, ÜST, ALT ve MERKEZ’dir.

Bu özellikleri ilerleyen bölümlerde daha ayrıntılı olarak ele alacağız. JLabel’in SwingConstants’ı uyguladığını unutmayın, böylece bu paragrafta listelenen sabit değerlere SwingConstants.XYZ veya JLabel.XYZ olarak başvurabilirsiniz; hangisini tercih ederseniz edin.


Java Swing Nedir
Java Swing konu anlatımı
Java Swing kütüphanesi
Java Swing PDF
Java Swing projeleri
Java Swing Örnekleri
Java Swing download
Java GUI Örnekleri


iconTextGap özelliği, etiketin simgesi ile metin (her ikisi de tanımlanmışsa) arasındaki boşluğu (piksel cinsinden) yansıtır. text özelliği basitçe etiketin metinsel içeriğidir. Son olarak, UI özelliği, etiketi oluşturmak için kullanılan LabelUI nesnesine bir referans tutar.

Aşağıdaki örnek, bir etikete atanan anımsatıcıya bağlı olarak, bir bileşene odağı yönlendirmek için displayMnemonic ve labelFor özelliklerinin nasıl kullanılabileceğini gösterir. Burada tek yaptığımız, her etikete bir alan atayarak üç etiket ve üç metin alanı oluşturmaktır.

Yürütüldüğünde, bu örnek gösterilen ekranı üretir. Atanan anımsatıcıya göre her etiketteki ilk harfin altı çizilir. ALT-L, ALT-M veya ALT-F’ye basmak, odağın karşılık gelen metin alanına kaymasına neden olur.

Java.awt.Labels gibi, JLabels de etiket içeriğinin sola dayalı mı, sağa dayalı mı yoksa ortalanmış mı olacağını belirtmek için yatay bir hizalamanın belirtilmesine izin verir. Bu değerler yapıcıda veya setHorizontalAlignment() yöntemine yapılan bir çağrıyla ayarlanabilir. Ayrıca, JLabel sınıfı, etiketin dikey konumunu belirtmek için aynı türde bir esneklik sağlar. Ancak, JLabel yapıcıları java.awt.Label’dekilere göre modellendiğinden, dikey hizalama yalnızca setVerticalAlignment() yöntemi aracılığıyla belirtilebilir.

Bu noktaya kadar, Swing JLabels ve eski güzel AWT Etiketleri arasında çok fazla çarpıcı fark olmamıştır. İkisi arasındaki temel fark, JLabel’in etiketin metin, grafik veya her ikisinden oluşmasına izin vermesi, eski Label sınıfının ise yalnızca basit metin etiketlerine izin vermesidir. Bu, kullanıcı arabiriminize grafik eklemeyi çok kolaylaştıran güçlü bir geliştirmedir. JLabels’de (düğmelerle birlikte) kullanılan resimler javax.swing.Icon türündedir ve bir sonraki bölümde ayrıntılı olarak açıklanan bir arabirimdir.

Hem grafik hem de metin içeren etiketler için Swing, metin ve görüntünün göreli konumuna göre önemli ölçüde esneklik sağlar. Etiket metni, görüntüye göre dokuz konumdan herhangi birinde görüntülenebilir.

Bu konumlar, daha önce tartışılan SwingConstants sınıfından değerler alan setVerticalTextPosition() ve setHorizontalTextPosition() yöntemleri aracılığıyla belirtilir. Etiketin metin konumu ile hizalaması arasındaki farka dikkat edin; metin konumu, metnin görüntüye göre konumunu yansıtırken hizalama, etiketin içeriğinin (görüntü ve metin) etiketin kenarlarına göre konumunu belirtir.

JLabel sınıfının bir başka kullanışlı özelliği de, etiketi ve metni “grileştirerek” etiketi etkinleştirme ve devre dışı bırakma yeteneğidir. Varsayılan olarak, JLabel.setEnabled(false) çağrısı, görüntüyü orijinal görüntünün otomatik olarak oluşturulmuş gri tonlamalı bir sürümüne geçirir ve metin oluşturmayı bir şekilde (L&F’ye özgü) değiştirir.

Ancak, gri tonlamalı görüntü yalnızca devre dışı bırakılmış bir simge ayarlanmamışsa kullanılır. setDisabledIcon() yöntemi, devre dışı bırakılan etiket için alternatif bir görüntü ayarlamak üzere kullanılabilir.

Ek olarak, görüntü ile metin arasındaki boşluk, görüntü ile simge arasındaki piksel sayısını belirten tek bir parametre alan setIconTextGap() çağrısıyla belirtilebilir. Hem yatay hem de dikey metin konumları SwingContants.CENTER olarak ayarlandıysa, bu ayarın hiçbir etkisi yoktur, çünkü bu durumda metin doğrudan görüntünün üzerine yerleştirilecektir.

Görüntüye göre dokuz konumun her birinde metin bulunan, metin ve görüntü içeren bir etiket grubu gösterir. 0 ve 1 etiketleri devre dışı bırakılır, ilki varsayılan devre dışı görüntüyü kullanır ve ikincisi açıkça belirtilen alternatif bir görüntüyü kullanır. Etiketler 2 ve 3, varsayılan olmayan metin aralığı ayarlarını gösterir. İşte bu etiketleri üreten kaynak kodudur.

Bu örnekte yaptığımız her şeyi anlamadıysanız endişelenmeyin. Bu bölümde simgeleri daha ayrıntılı olarak açıklayacağız ve kitabın ilerleyen kısımlarında kenarlıklara ve çerçevelere geleceğiz. Şimdilik, farklı etiketlerde ayarladığımız çeşitli özelliklere odaklanın ve kodu ürettiği görüntüyle karşılaştırın.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın