Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Java Programlama Dili – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Java Programlama Dili – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Mobil İçerik Kullanımı

Java Programlama Dili

Niteliklerin yanı sıra nesneler, görevleri gerçekleştirmek için yöntemler kullanabilir. Örneğin otomobiller ileri ve geri hareket edebilir. Ayrıca benzinle doldurulabilir veya yıkanabilirler, her ikisi de bazı özelliklerini değiştiren yöntemlerdir.

Bir Otomobilin mevcut hızı ve benzin deposunun mevcut durumu gibi belirli nitelikleri tespit etmek için yöntemler mevcuttur. GUI işletim sistemi bileşenleri büyütülebilir, küçültülebilir ve sürüklenebilir.

Prosedürel programlar gibi, nesne yönelimli programların da değişkenleri (öznitelikleri) ve prosedürleri (yöntemleri) vardır, ancak nitelikler ve yöntemler, daha sonra gerçek dünyadaki nesneler gibi kullanılan nesneler içinde kapsüllenir.

Kapsülleme, bir nesnenin niteliklerini, bölünmemiş bir varlık olarak kullanabileceğiniz uyumlu bir birime paketleme tekniğidir. Programcılar bazen kapsüllemeye “kara kutu” veya dahili mekanizmalara bakılmaksızın kullanabileceğiniz bir cihaz olarak atıfta bulunurlar.

Bir nesnenin yöntemleri iyi yazılmışsa, kullanıcı yöntemlerin nasıl yürütüldüğüne dair alt düzeydeki ayrıntılardan habersizdir; bu durumda kullanıcının yalnızca arabirimi veya yöntem ile nesne arasındaki etkileşimi anlaması gerekir.

Örneğin, Otomobilinize benzin doldurabiliyorsanız, bunun nedeni benzin pompası ağzı ile aracın benzin deposu ağzı arasındaki arayüzü anlamış olmanızdır. Pompanın mekanik olarak nasıl çalıştığını veya benzin deposunun aracınızın içinde gerçekte nerede olduğunu anlamanıza gerek yoktur. Hız göstergenizi okuyabiliyorsanız, ekrandaki rakamın nasıl hesaplandığı önemli değildir.

Aslına bakarsanız birisi daha üstün, daha doğru bir hız belirleme cihazı üretip bunu Otomobilinize taksa, arayüzünüz aynı kaldığı sürece onun nasıl çalıştığını bilmenize veya önemsemenize gerek yok. Aynı ilkeler, nesne yönelimli programlarda kullanılan iyi yapılandırılmış nesneler için de geçerlidir.

Java programlama dili, Sun Microsystems tarafından hem genel amaçlı iş programları hem de etkileşimli World Wide Web tabanlı İnternet programları için kullanılan nesne yönelimli bir dil olarak geliştirilmiştir.

Java programlama dilini son yıllarda bu kadar popüler yapan avantajlardan bazıları, güvenlik özellikleri ve mimari olarak tarafsız olmasıdır; bu, herhangi bir platformda çalışacak bir program yazmak için Java programlama dilini kullanabileceğiniz anlamına gelir. .

Java programlama dilinde yazılmış bir programı çalıştıran bir makinenin, programı ana makineye çevirmek için yalnızca tercüman adı verilen özel bir programa sahip olması gerekir.

Buna karşılık, diğer programlama dillerini kullanırken, yazılım satıcılarının genellikle aynı ürünün birden çok sürümünü (bir DOS sürümü, Windows 3.1 sürümü, Windows 95 sürümü, Windows 98 sürümü, Macintosh sürümü vb.) üretmesi gerekir, böylece tüm kullanıcılar kullanabilir program.

Java programlama dili ile tüm bu platformlarda tek bir program sürümü çalışacaktır. Java programlama dilinde yazılmış bir program, bayt kodu adı verilen Java Sanal Makine kodunda derlenir. Derlenen bayt kodu daha sonra programın yürütüldüğü makinede yorumlanır. Derlenmiş herhangi bir program, Java programlama dili yorumlayıcısına sahip herhangi bir makinede çalışacaktır.

Basit olması için, bu metin boyunca “Java programı” ve “Java programlama dili için program” terimleri birbirinin yerine kullanılmıştır.

Java programlama dilinin bir diğer avantajı da kullanımının diğer birçok nesne yönelimli dilden daha basit olmasıdır. Java programlama dili, C++ programlama dilinden sonra modellenmiştir. Her iki dil de ilk kullanımda okumak veya anlamak için “basit” olarak nitelendirilmese de, Java programlama dili C++’da anlaşılması en zor özelliklerden bazılarını ortadan kaldırır.


Java PROGRAMLAMA dili PDF
Java programlama dili Nedir
Java programlama dili ile neler yapılabilir
Java Ders Notları
Java Ders Notları PDF
Java programlama dili öğrenme
Java programlama dili İndir
Java ne için kullanılır


Program Başlatma

İlk bakışta, en basit Java programı bile oldukça fazla kafa karıştırıcı sözdizimi içerir. Aşağıdaki basit programı düşünün. Bu program yedi satır üzerine yazılmıştır ve tek görevi ekrana “First Java programı” yazdırmaktır.

“İlk Java programı” metni, gerçek bir karakter dizisidir; yani tam olarak girildiği gibi görünecek bir karakter dizisidir. Java’daki herhangi bir hazır bilgi dizisi, çift tırnak işaretleri arasında görünür.

“İlk Java programı” dizesi parantez içinde görünür, çünkü dize bir yöntemin bağımsız değişkenidir ve yöntemlerin bağımsız değişkenleri her zaman parantez içinde görünür. Bağımsız değişkenler, bir yöntemin görevini gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğu bilgilerden oluşur.

Örneğin, spor malzemeleri satan bir şirkete katalog siparişi verebilirsiniz. Bir katalog siparişinin işlenmesi, bir dizi standart prosedürden oluşan bir yöntemdir.

Ancak her katalog siparişi, hangi ürün numarasını sipariş ettiğiniz ve istediğiniz ürünün miktarı gibi bilgileri gerektirir ve bu bilgiler siparişin argümanı olarak kabul edilebilir. Bir katalogdan 5432 numaralı öğeden iki tane sipariş ederseniz, 9008 numaralı öğeden 1.000 adet sipariş ettiğinizden farklı sonuçlar beklersiniz. 

“İlk Java programı”nı geçmekte olduğunuz out.println yönteminin adı println()’dir. println() yöntemi, ekrana bir çıktı satırı yazdırır, imleci bir sonraki satıra konumlandırır ve ek çıktı için hazır hale gelir.

out.println ,bir nesne değil. out nesnesi ekranı temsil eder. println() dahil olmak üzere birçok yöntem, out nesnesiyle kullanılabilir. Elbette, tüm nesnelerin bir println() yöntemi yoktur (örneğin, bir klavyeye, Otomobilinize veya Köpeğinize yazdıramazsınız), ancak Java platformunun yaratıcıları, sık sık çıktı görüntülemek isteyeceğinizi varsaydılar. 

Bu nedenle, out nesnesi yaratıldı ve println() adlı yöntemle donatıldı. Bu bölümde kendi nesnelerinizi oluşturacak ve kendi yöntemlerinizle donatacaksınız.

print() yöntemi, println() yöntemine çok benzer. println() ile mesaj yazdırıldıktan sonra imleç aşağıdaki satırda görünür. print() ile imleç yeni bir satıra ilerlemez; çıktı ile aynı satırda kalır.

WithinthestatementSystem.out.println(“İlk Java programı”);,System bir sınıftır. Bu nedenle, Dog sınıfının benzer Dog nesneleri koleksiyonunun niteliklerini tanımlaması gibi, System de benzer “System” nesnelerinin bir koleksiyonunun niteliklerini tanımlar. Sistem nesnelerinden biri çıktı. (Muhtemelen başka bir nesnenin içinde olduğunu ve bir giriş aygıtını temsil ettiğini tahmin edebilirsiniz.)

Java programlama dili, büyük/küçük harfe duyarlıdır; System adlı sınıf, sistem, SYSTEM ve hatta sYsTeM adlı bir sınıftan tamamen farklıdır.

System.out.println(“İlk Java programı”); sınıfın, nesnenin ve yöntemin adlarını ayırmak için kullanılır. Aynı sınıf-nokta-nesne-nokta-yöntem biçimini Java programlarınızda tekrar tekrar kullanacaksınız.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın