Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

İyi Kodlama Uygulamaları – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

İyi Kodlama Uygulamaları – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Mobil İçerik Kullanımı

İyi Kodlama Uygulamaları

Artık sizi ileriye dönük uyumlu ve erişilebilir komut dosyası oluşturma zihniyetine soktuğuma göre, şimdi JavaScript’in bazı genel en iyi uygulamalarını inceleyelim.

Adlandırma Kuralları

JavaScript büyük/küçük harfe bağlıdır; bu, moveOption adlı bir değişkenin veya işlevin moveoption veya Moveoption’dan farklı olduğu anlamına gelir. Herhangi bir ad ister bir işlev, bir nesne, bir değişken veya bir dizi olsun, yalnızca harfler, sayılar, dolar işareti veya alt çizgi karakteri içermeli ve bir sayı ile başlamamalıdır.

Son örnek başka bir sorunu göstermektedir: JavaScript’te çok sayıda ayrılmış sözcük vardır, temelde tüm JavaScript ifadeleri while, if, Continue, var veya for gibi ayrılmış sözcükler kullanır. Değişken adı olarak ne kullanacağınızdan emin değilseniz, bir JavaScript referansı almak iyi bir fikir olabilir. İyi editörler, sorunu önlemek için girdiğinizde ayrılmış kelimeleri de vurgular.

JavaScript’te adlarda uzunluk sınırlaması yoktur; ancak, okunması ve hatalarının ayıklanması zor olan büyük komut dosyalarından kaçınmak için, bunları olabildiğince kolay ve açıklayıcı tutmak iyi bir fikirdir. Genel adlardan kaçınmaya çalışın:

• işlev
• değişken

Bunlar, kodu hata ayıklamaya veya anlamaya çalışan başka biri (veya iki ay sonra kendiniz) için pek bir şey ifade etmez. Tam olarak işlevin ne yaptığını veya değişkenin ne olduğunu söyleyen tanımlayıcı adlar kullanmak daha iyidir:

• createTOC()
• Farkı hesapla()
• getCoordinates()
• setKoordinatlar()
• maksimum Genişlik
• address_data_file

Önceki bölümlerde bahsedildiği gibi, sözcükleri birleştirmek için alt çizgi veya “camelCase” (yani, deve notasyonu—ilk sözcüğün küçük harf ve ardından her sözcüğün ilk karakterinin büyük harf yapılması) kullanabilirsiniz; ancak, camelCase daha yaygındır (DOM’nin kendisi kullanır) ve buna alışmak, daha sonraki bir aşamada daha karmaşık programlama dillerine geçmenizi çok daha kolay hale getirecektir.

camelCase’in bir başka avantajı da, hemen hemen her düzenleyicide bir değişkeni çift tıklatarak vurgulayabilmenizdir, ancak farenizle alt çizgiyle ayrılmış bir adı vurgulamanız gerekir.

Kod Düzeni

Her şeyden önce, bir bilgisayarın bir şey yapmasını sağlamak için yorumlayıcı tarafından dönüştürülecek kod var veya en azından bu çok yaygın bir efsane. Yorumlayıcı, kod geçerli olduğunda kodu bir hıçkırık olmadan yutacaktır, ancak gerçekten iyi kod üretmenin asıl zorluğu, bir insanın anlamaya çalışmak için saatler harcamadan kodu düzenleyebilmesi, hata ayıklayabilmesi, değiştirebilmesi veya genişletebilmesidir. ne elde etmek istedin. Mantıksal, özlü değişken ve işlev adları, bakımcının işini kolaylaştıran ilk adımdır; bir sonraki adım ise uygun kod düzenidir.

■Not: Gerçekten sıkıldıysanız, herhangi bir kodlayıcı forumuna gidin ve “boşluklar sekmelerden daha iyidir” veya “her küme parantezi yeni bir satır almalıdır” gibi mutlak bir ifade bırakın. İddia ettiğiniz şeyin artılarını ve eksilerini gösteren yüzlerce gönderi alma ihtimaliniz çok yüksek.

Kod düzeni çok tartışılan bir konudur. Aşağıdaki örnekler benim için iyi çalışıyor ve kod düzenlemenin oldukça yaygın bir yolu gibi görünüyor. Bir projede çok geliştiricili bir ekibe katılmadan ve burada belirtilenleri kullanmadan önce uyulması gereken çelişkili standartlar olup olmadığını kontrol etmek iyi bir fikir olabilir.

Aşağıdaki kod örneklerini kontrol etmeniz yeterlidir; şimdi ne yaptıklarını anlamayabilirsiniz (bir CSS sınıfı küçük açılır pencereye sahip her bağlantıyı yeni bir pencerede açan ve bunun olacağına dair bir mesaj ekleyen küçük bir işlev sunarlar), ancak sadece hangisinin daha kolay olacağını düşünün.


Kodlama uygulamaları
En iyi kodlama uygulamaları
Kodlama uygulamaları PC
Robotik kodlama uygulamaları
Yazılımcılar için uygulamalar
Kodlama uygulamaları ücretsiz
Kodlama uygulamaları Scratch
Mobil kodlama uygulamaları


Girintilerin iyi bir fikir olduğu oldukça açık; ancak, sekmeler veya boşluklar yoluyla girintileme yapmanız gerekip gerekmediği konusunda büyük bir tartışma var. Şahsen, sekmeleri seviyorum, çünkü silmeleri kolay ve yazmak için daha az iş var.

Sekmeler çok büyük yatay boşluklar olarak görüntülenebileceğinden, vi veya emacs gibi çok temel (veya tüm şifreli klavye kısayollarını biliyorsanız oldukça şaşırtıcı) editörler üzerinde çok çalışan geliştiriciler buna kaşlarını çattı. Durum buysa, çift boşluklu tüm sekmeleri basit bir düzenli ifadeyle değiştirmek pek sorun olmaz.

Açılan kaşlı ayraçların yeni bir çizgi alıp almayacağı sorusuna kendiniz karar vermeniz gereken bir diğer konu. Yeni bir satır kullanmamanın yararı, bir satır daha az olduğu için hatalı blokları silmenin daha kolay olmasıdır. Yeni satırların yararı, kodun daha az tıkanmış görünmesidir. Şahsen, açılış satırını JavaScript’te aynı satırda ve PHP’de yeni bir satırda tutuyorum – çünkü bunlar bu iki geliştirici topluluğunda standart gibi görünüyor.

Başka bir soru satır uzunluğudur. Bu günlerde çoğu editör, kodu görmek istediğinizde yatay olarak kaydırmak zorunda kalmamanızı sağlayacak bir satır kaydırma seçeneğine sahip olacak. Ancak, hepsi kodu düzgün bir şekilde yazdırmıyor ve daha sonra bunun gibi süslü bir düzenleyicisi olmayan bir bakıcı olabilir. Bu nedenle satırları kısa tutmak iyi bir fikirdir.

Yorumlama, yalnızca insanların yararlandığı bir şeydir – bazı yüksek programlama dillerinde, yorumlar belge oluşturmak için dizinlenir (bir örnek, programcı olmayanlar için tam da bu nedenle bazen biraz şifreli olan PHP kılavuzudur). Yorum yapmak, kodun çalışması için bir gereklilik olmasa da açık adlar kullanır ve kodunuzu girintilerseniz, bu oldukça açıklayıcı olmalıdır – hata ayıklamayı son derece hızlandırabilir. Bir önceki örnek, açıklayıcı yorumlarla sizin için daha anlamlı olabilir.

Kavraması çok daha kolay, değil mi? Aynı zamanda aşırıdır. Bunun gibi bir örnek, eğitim belgelerinde veya kendi kendine eğitim kursunda kullanılabilir, ancak nihai bir üründe biraz fazladır. Yorum yapmak söz konusu olduğunda ılımlılık her zaman anahtardır. Çoğu durumda, bir şeyin ne yaptığını ve nelerin değiştirilebileceğini açıklamak yeterlidir.

Bu yorumlar, tüm işlevin ne yaptığını kavramayı ve bazı ayarları değiştirebileceğiniz yeri bulmayı kolaylaştırır. Bu, hızlı değişiklikleri kolaylaştırır; işlevsellikteki değişiklikler, bakımcının yine de kodunuzu daha yakından analiz etmesini gerektirir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın