Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

 Eşitlemeyi İnceleme – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

 Eşitlemeyi İnceleme – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Reklam Metni İçeriği

 Eşitlemeyi İnceleme

Çok iş parçacıklı uygulamalar yazmak, eşitleme sorunlarının doğasında var olan risklere sahiptir. Tek bir iş parçacığında kod, kaynak dosyada yazıldığı sırayla yürütülür. Birden çok yürütme iş parçacığıyla, birkaç eşzamanlı işlem aynı anda gerçekleştirilebilir ve işlemcinin bir sonraki iş parçacığının işlemlerini yürütmesine izin vermek için her iş parçacığı kesilebilir.

Sıra ve kesinti noktaları neredeyse rastgeledir ve bu nedenle tahmin edilemez. Java uygulamalarının çoğu çok iş parçacıklıdır ve yerleşik iş parçacığı kavramı, iş parçacığı tahsisinin karmaşıklığını gizlese de, veri yarışları, kilitlenmeler ve iş parçacığı durakları gibi yaygın iş parçacığı sorunlarına karşı koruma sağlamaz.

İki iş parçacığı aynı anda paylaşılan bir kaynağa erişmeye ve bunları değiştirmeye çalıştığında bir veri yarışı durumu oluşur. Potansiyel bir veri yarışının tipik bir örneği, senkronizasyon olmadan bir banka hesabının bakiyesini değiştirmektir. Geçerli bakiyeyi almak ve ayarlamak için sırasıyla getBalance() ve setBalance() yöntemlerine sahip bir BankAccount sınıfınız olduğunu varsayalım. Hesaba para eklemek veya çekmek için bir depozit() yönteminiz de var.

depozito() uygulaması önce mevcut bakiyeyi alır, ardından depozito miktarını ekler ve son olarak yeni bakiyeyi ayarlar.

İki iş parçacığı – iş parçacığı 1 ve iş parçacığı 2 – aynı anda para yatırıyorsa, iş parçacığı 1 mevcut bakiyeyi okuyabilir ve miktarı artırabilir, ancak yeni bakiyeyi ayarlama şansı bulamadan iş parçacığı 2 tarafından kesintiye uğrayabilir. thread2 eski bakiyeyi okur ve onu thread1 lehine kesilmeden önce artırır. thread1 bakiyeyi hesapladığı miktarla günceller, ancak bundan sonra thread2 yürütmeye devam eder ve thread1 tarafından ayarlanan bakiyeyi kendi değeriyle geçersiz kılar.

Bu örnekte, thread1 tarafından yatırılan miktar kaybedilecektir. Müşteriler, para çekme işlemleri için bu tür bir anormallikten hoşlanabilirler, ancak hesaplarına para yatırmak için buna müsamaha göstermeyeceklerdir. JProbe Threadalizer gibi profil oluşturucular, çeşitli veri yarışlarını yakalayabilir ve raporlayabilir.

Veri yarışına tipik bir çözüm, verilere erişimi koruyan senkronizasyon eklemektir. Banka hesabına para yatırma uygulamasını düzeltmek için, para yatıran yöntemin bir anahtar sözcükle bildirilmesi gerekir: senkronize.

Senkronizasyon, yalnızca bir iş parçacığının kilidi alabilmesini sağlar ve aynı kilidi elde etmeye çalışan diğer tüm iş parçacıkları, kilit sahibi tarafından serbest bırakılıncaya kadar bloke edilir. Yöntemleri senkronize hale getirmenin bir alternatifi, Listeleme’de gösterildiği gibi, bir “kilit” nesnesi bildirmek ve bunu senkronize edilmiş bir bloğa parametre olarak kullanmaktır.

Eşitlemeyi kullanmak ek yük getirir, bu nedenle yalnızca gerektiğinde uygulanmalıdır. Ayrıca, bir profil oluşturucu tarafından bildirilen her veri yarışının düzeltilmesi gereken bir sorun olmadığını unutmayın.

Örneğin birden fazla thread aynı anda bakiye okusa bile bunda bir sakınca yok; bu nedenle, getBalance() yönteminin eşitlenmesi gerekmez. Çok katmanlı bir uygulamada senkronizasyon diğer katmanlara ertelenebilir. Örneğin, aynı verilerin eşzamanlı okuma ve yazma işlemlerini önlemek için veritabanı işlem yalıtım düzeyi kullanılabilir.

Kilitlenme, bir iş parçacığı başka bir iş parçacığı tarafından alınan ancak asla serbest bırakılmayan bir kilidi beklerken oluşur. Çok iş parçacıklı uygulamalarda, uygulamanın tamamen çalışmamasına neden olabilen yaygın bir sorundur.


Onedrive eşitleme nedir
OneDrive eşitleme sorunu
Onedrive eşitleme nasıl yapılır
OneDrive eşitleme beklemede
Windows 10 eşitleme beklemede
OneDrive eşitleme kapatma
Klasör eşitleme
Eşitleme beklemede ne demek


Örneğin, iş parçacığı1 kilit1’i alır ve ardından iş parçacığı2 tarafından tutulan kilit2’yi beklerse, iş parçacığı2 önce kilit2’yi serbest bırakmadan kilit1’i elde etmeye çalışırsa bir kilitlenme oluşur. Problemi göstermek için, kilitleri gerçekleştirdikleri işi senkronize etmek için kullanan iki kilitli örnek sınıfa ve iki yönteme bakalım. Liste, senkronizasyon mantığına odaklanıldığı için yapılan fiili çalışma önemli değildir.

Gördüğünüz gibi, her iki yöntem de lock1 ve lock2’yi kullanır, ancak bunları farklı bir sırayla elde ederler. Ayrı iş parçacıklarında çalıştırılırsa, yöntem1 ilk eşitlenmiş bloğa girebilir ve kilit1 üzerinde bir kilit alabilir. Ancak, metod2 tarafından kesintiye uğrarsa, metod2 kendi dış senkronize bloğuna girebilir ve kilit2 üzerinde bir kilit alabilir.

Bu noktada, her ikisi de süresiz olarak kilitleri beklediği için iş parçacıkları yürütmeye devam ederken kilitlenme meydana gelir. Covertjava.profile paketindeki ThreadTest sınıfı, bu senaryonun bir örneğini sağlar. Çalıştırılması, main() yöntemi tarafından oluşturulan iki iş parçacığı asla geri dönmediğinden, zarif JVM kapanmasını önleyen bir kilitlenme oluşturur.

Örneğimizde, ThreadTest’in kodunu yakından incelerseniz sorunu tespit etmek kolaydır, ancak yüzlerce sınıf içeren gerçek hayattaki bir uygulamada bu kadar basit olmaz. İyi profil oluşturucular kilitlenmeleri tespit eder ve buna neyin yol açtığı hakkında bilgi sağlar. Quest’ten JProbe Threadalizer ve Borland’dan OptimizeIt Thread Debugger kilitlenmeleri algılayabilir, ancak OptimizeIt ayrıca iş parçacığı yürütmenin görsel bir zaman çizelgesini sağlar, bu yüzden onu işimiz için kullanacağız.

OptimizeIt’i çalıştırın ve ThreadTest’i ana sınıf olarak covertjava.profile.ThreadTest ile bir uygulama olarak yapılandırın. Çalışan programı sorunlara karşı otomatik olarak analiz etmeye başlamak için uygulama ayarları iletişim kutusunda Analiz Aracını Otomatik Başlat seçeneğini işaretlediğinizden emin olun. Bir menü veya araç çubuğu düğmesini kullanarak ThreadTest’i başlatın; Birkaç saniye çalıştıktan sonra OptimizeIt, konuları gösterildiği gibi göstermelidir.

Görünüm, tüm iş parçacıklarını ve yürütme durumlarının zaman çizelgesini görüntüler. Yeşil, iş parçacığının çalıştığını gösterir; sarı, başka bir iş parçacığına ait bir kilit beklenirken iş parçacığının bloke edildiğini gösterir; kırmızı, ileti dizisinin bildirilmeyi beklediğini gösterir; ve mor, iş parçacığının yerel kodda engellendiğini gösterir.

ThreadTest, Thread-1 ve Thread-2’nin varsayılan adlarını alan iki dizi oluşturur. Bu iki iş parçacığının yürütme zaman çizelgesini inceleyerek, kısa bir süre çalıştıktan sonra süresiz olarak bloke olduklarını görebilirsiniz.

Diğer tüm iş parçacıkları sistem görevlerini gerçekleştirmek için JVM tarafından dahili olarak başlatılır, bu nedenle uygulama tarafından oluşturulan iş parçacıklarına odaklanmaya devam edeceğiz. OptimizeIt, her iş parçacığının tuttuğu kilitlerin ve iş parçacığının beklediği kilitlerin görüntülenmesini sağlar. Çözümleyiciyi kullanmayı tercih ettiğimiz için, sorun hakkında bir ipucu elde etmek için bundan faydalanabiliriz.

File menüsünü kullanarak Analyzer görünümüne geçiyoruz. Ardından Kaydı Durdur butonuna tıklıyoruz; Araç tarafından Locking order mismatch açıklamasıyla tespit edilen bir kilitlenme görmeliyiz. Kilitlenme öğesinin seçilmesi, ilgili iş parçacıkları ve tutulan kilitler hakkında ayrıntılı bilgileri görüntüler.

Bizim durumumuzda, ayrıntılı açıklama metni Thread-2’dir, önce monitor java.lang.Object 0xabf9280’e ve ardından java.lang.Object 0xabf72f0’a girerken Thread-1 aynı monitörlere ters sırada girer. OptimizeIt, kilitlerin alındığı kod satırlarını bile gösterir. Bu, sorunu çözme işini kolaylaştırır.

Kilitlenmeyi önlemek için kilitlerin alınma sırası aynı olmalıdır. Bizim durumumuzda, önce kilit1’i sonra da kilit2’yi elde etmek için yöntem2’yi değiştirmeliyiz. Hatırlanması gereken son şey, analizörün kilitlenmeye yol açabilecek birçok yaygın hatayı tespit edebilmesine rağmen olası her durumu tespit edemediğidir. İyi tasarım ve sağlam kodlama uygulamaları, gelecekteki sorunları önlemede uzun bir yol kat eder.

İş parçacığı durması, bildirim gelmediğinde bildirilmeyi bekleyen ileti dizilerini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bu, bir iş parçacığı bir nesnede wait() yöntemini çağırdığında, ancak başka hiçbir iş parçacığı aynı nesnede notify() yöntemini çağırmadığında gerçekleşir. İş parçacığı durması, bir profil oluşturucu tarafından algılanabilen çoklu iş parçacığı sorununun başka bir örneğidir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın