Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Destekleyici Tarayıcılar – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Destekleyici Tarayıcılar – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Arama Motoru Pazarlaması

Destekleyici Tarayıcılar

CSS özellikleri, belgenin herhangi bir öğesinde :hover sözde sınıfını kullanmanıza izin verir ve birçok tarayıcı bunu destekler. Bu, tasarımcının belgenin daha büyük kısımlarını vurgulamasına ve hatta şimdiye kadar yalnızca JavaScript ile mümkün olan dinamik katlanır gezinme menülerini simüle etmesine olanak tanır.

CSS veya JavaScript olmadan etkileşimli olmayan bir şeyin fare üzerine geldiğinde farklı bir duruma gelip gelmeyeceği tartışmaya değer olsa da, tasarımcıların bir belgenin mevcut bir bölümünü vurgulayarak çok fazla kullanabileceği bir özelliktir.

Bir örnek görmek için, haber öğelerinin listesini bir kez daha alın ve farklı bir stil sayfası uygulayın. CSS-2 uyumlu tarayıcılarda tam bir liste öğesini vurgulamak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey liste öğesinde bir fareyle üzerine gelme durumu tanımlamaktır.

MSIE 6’da, liste öğeleri için :hover özelliğini desteklemediği için bu efekti elde edemezsiniz. Ancak JavaScript’i destekler; bu, kullanıcı fareyle liste öğelerinin üzerine geldiğinde dinamik olarak bir sınıf eklemek için cssjs yöntemini kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Bu örneği MSIE 6’da kontrol ederseniz, daha modern tarayıcılarda aldığınız etkinin aynısını alırsınız. Dinamik efektler (:hover, :active ve :focus) için CSS’nin sözde sınıf seçicilerini kullanabilirsiniz, ancak bunlar ayarlarını yalnızca geçerli öğede bulunan öğelere uygular (Opera 8 veya Safari kullanan CSS guruları biraz yapabilir). bunları kardeş seçicilerle birlikte kullanarak daha fazlasını yapabilirsiniz, ancak bu, bu çalışmanın kapsamı dışında kalan CSS büyüsüdür).

JavaScript ile tüm DOM ailesi (ebeveynNode, nextSibling, firstChild vb. dahil) emrinizdedir. Örneğin, kullanıcı bağlantıların üzerine geldiğinde farklı bir rollover durumuna sahip olmak istiyorsanız, bunu yapmak için komut dosyasını kolayca genişletebilirsiniz. Öncelikle aktif durum için yeni bir sınıfa ihtiyacınız var.

Ardından, olayları liste öğelerinin içindeki bağlantılara uygulamanız ve onların üst düğümünün üst düğümünün sınıfını değiştirmeniz gerekir (çünkü bu örnekteki bağlantı bir başlıkta veya bir paragraftadır).

Bu birkaç örnek, JavaScript ve DOM’nin, tarayıcının davranmasını sağlama ve elde etmek istediğiniz ancak CSS desteği yeterince iyi olmadığı için yapamadığınız etkilere izin verme konusunda çok güçlü olduğu konusunda size fikir vermiş olmalıdır.

Ancak soru, çabaya değip değmeyeceği ve çizgiyi nereye çekeceğidir. Web’de CSS desteği söz konusu olduğunda MSIE 6’ya “adalet” öğreten çok sayıda komut dosyası vardır, ancak bunlar aynı zamanda sayfayı yavaşlatmaktan güvenlik açıklarını açmaya kadar birçok başka soruna da neden olabilir.

Çoğu zaman, JavaScript’te yapılması gereken şeyleri tarayıcıyı CSS’de yapmaya zorlamak için JavaScript kullandığınız izlenimini edinebilirsiniz. Bunun bir örneği, çok düzeyli açılır menülerdir. CSS-2 uyumlu tarayıcılar herhangi bir şey üzerinde fareyle üzerine gelme efektlerine izin verir ve farenizi üst öğelerin üzerine getirdiğinizde iç içe liste öğelerini gizleyebilir ve gösterebilirsiniz.


En iyi tarayıcılar
Web tarayıcıları
Dünyanın en hızlı internet tarayıcısı
En hızlı internet tarayıcısı 2022
En iyi tarayıcı 2022
Brave browser
Mozilla Firefox
Farklı tarayıcılar


Bununla birlikte, bunun için genel destek yeterince büyük değil ve Stu Nicholls gibi bazı CSS tasarımcıları :active ve :focus sözde seçicileri aracılığıyla Opera, Safari ve Mozilla gibi tarayıcılar için klavyeyi etkinleştirmeyi başarsa da, siz’ d yine de MSIE 6’nın aynı şeyi yapmasına izin veren bir komut dosyası kullanmak zorundadır.

JavaScript’in CSS’ye göre büyük bir avantajı vardır: belgeyle iletişim her iki yönde de çalışır. CSS sadece önceden verilmiş olanı biçimlendirir veya bunlarla ilgilenirken, JavaScript değerleri okuyabilir, destek için test edebilir, öğelerin mevcut olup olmadığını ve ne olduklarını kontrol edebilir ve hatta ihtiyaç duyulursa anında öğeler oluşturabilir. Tıpkı sizin yalnızca bir gazete okuyabilmeniz gibi, CSS de yalnızca belgeyi okuyabilir, ancak JavaScript de belgeyi değiştirebilir.

JavaScript’in bu yeteneği birçok CSS hilesi tarafından kullanılır. Birçok efekt, yalnızca gereksiz işaretleme iç içe öğeler, temizleme öğeleri, esnek yuvarlatılmış köşelere izin vermek için ekstra görüntüler vb. ile mümkündür. Bu nedenle geliştiriciler bunları HTML’de beklemek yerine JavaScript aracılığıyla oluşturmaya başladılar.

Bu, kaynak belgenin çok daha temiz görünmesini sağlar, ancak son kullanıcı için, tüm oluşturulan içeriği içeren son DOM ağacı, uğraşması gereken şeydir. Şişirilmiş HTML, şişkinliği JavaScript aracılığıyla oluşturarak daha iyi hale gelmez. Belki bazen bir arayüzü basitleştirmeye veya daha esnek hale getirmeye bakmak, birçok CSS ve JavaScript büyüsü aracılığıyla onu tablolar gibi davranmaya çalışmaktan daha iyidir.

Sunumla ilgili son bir not, akıllı bir DOM betiğinin bazen beklemediğiniz yerde yardımcı olabileceğidir. Bir örnek, Flash filmlerdir. Yıllarca Flash’ın JavaScript katili olarak reklamı yapıldı ve son zamanlarda Bobby van der Sluis, Flash geliştiricilerinin hayatını çok daha kolaylaştıran Göze çarpmayan Flash Nesnesi veya UFO adlı bir komut dosyası yayınladı.

Flash ile ilgili sorun, bazı tarayıcıların belgeye gömülmek için Flash filme ihtiyaç duyma biçiminin standartlarla uyumlu olmamasıdır. XHTML, bunun gibi multimedya içeriği eklemek için bir <object> etiketi gerektirir; daha eski tarayıcılara uyum sağlamak için birçok geliştirici, HTML standardının bir parçası olmayan Flash filmini eklemek için ek bir <embed> etiketi kullanır.

Drew McLellan 2002 gibi erken bir tarihte bunun için Flash’a özel bir çözüm buldu ve kafa karıştırıcı bir şekilde Flash Satay olarak adlandırdı, ancak bu düzeltme her zaman uygulanabilir değildir.

Bobby’nin çözümü, mümkün olduğunda ve mümkünse alternatif içeriği gerçek Flash filmle değiştirmek için Göze çarpmayan JavaScript’i kullanır. Bu ayrıca, Microsoft’un Flash içeriğinin otomatik olarak yürütülmesini kapatmaya devam etmesi durumunda daha güvenli hale getirir.

Microsoft, Flash içeriğinin, otomatik olarak başlatmak yerine yalnızca kullanıcı ana filmi tıkladığında başlamasına izin vermeyi planlamaktadır. MSIE’nin davranışındaki bu değişiklik, Microsoft ve Eolas Technologies ile California Üniversitesi arasındaki bir telif hakkı davasına dayanmaktadır.

Microsoft’un soruna yönelik kendi çözümlerinin kodu, document.write()’ı kullandığından oldukça şüpheli kalitededir ve UFO bu soruna karşı temiz ve akıllı bir yoldur.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın