Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Açılan Kutu Modeli Arayüzü – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Açılan Kutu Modeli Arayüzü – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Teklif Simülasyon Aracı

Açılan Kutular

Birleşik giriş kutusu bileşeni, aslında bir Salınım listesi (bir açılır pencereye katıştırılmış) ve bir metin alanının birleşimidir. Açılan kutular, içlerinde bir liste içerdiğinden, daha önce listelerle okuduğunuz birçok sınıf burada da kullanılmaktadır.

Listelerden farklı olarak birleşik giriş kutusu, kullanıcıya her seferinde yalnızca bir seçime izin verir ve bu genellikle metin alanı gibi düzenlenebilir bir bileşene en üstte kopyalanır. Ancak kullanıcının manuel olarak bir seçim yapmasına da izin verilebilir. Swing’in açılan kutu sınıfları için üst düzey bir sınıf diyagramı gösterir.

Listeler gibi birleşik giriş kutusu bileşeni de liste verilerini izlemek için bir veri modeli kullanır; model Combo Box Modeli olarak adlandırılır.

Açılan Kutu Modeli Arayüzü

ComboBoxModel arabirimi, ListModel arabirimini genişletir ve birleşik giriş kutusu verileri için birincil model olarak kullanılır. Arabirime setSelectedItem() ve getSelectedItem() olmak üzere iki yöntem ekleyerek ayrı bir seçim modeline olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Bir JComboBox ile aynı anda yalnızca bir öğe seçilebileceğini hatırlayın. Dolayısıyla, listelerdeki seçim modelinin ne olacağı bu iki yönteme indirgenmiştir.

ComboBoxModel’in verileri dahili bir listede depolandığından, ComboBoxModel ayrıca model durumundaki değişiklikleri bildirmek için ListDataEvent’i yeniden kullanır. Bununla birlikte, geçerli seçimi izlemek için yöntemlerin eklenmesiyle, model artık seçimdeki değişiklikleri de raporlamakla yükümlüdür ve bunu, her iki bitiş noktası -1 olan bir ListDataEvent değişikliği başlatarak yapar. Yine, öğelerde meydana gelen değişikliği belirlemek için her zaman olay kaynağını sorgulamanız gerekir.

Kendi ComboBoxModel’inizi oluşturabilir veya JComboBox sınıfıyla sağlanan varsayılanı kullanabilirsiniz. Varsayılan model, JComboBox’un bir iç sınıfıdır. Kendinizinkini yaratmanız gerekiyorsa, AbstractListModel sınıfını genişletmek ve oradan gitmek her zaman iyi bir fikirdir.

ComboBoxModel arabirimi tarafından tanımlanan özelliği gösterir. SelectedItem özelliği, o anda seçili olan nesneyi ayarlamanıza veya almanıza olanak tanır.

ComboBoxModel arabirimi, listenin seçiminin veya içeriğinin değiştiğini belirtmek için ListDataEvent’i yeniden kullanır. ComboBoxModel arabirimine olayla ilgili yeni bir yöntem eklenmez.

Sunulan ComboBoxModel’e ek olarak Swing 1.1, MutableComboBoxModel adlı bir arabirim sunar. ComboBoxModel arayüzünü genişleten bu model, karışıma dört yeni yöntem ekleyerek, gerektiğinde büyümeyi veya küçülmeyi destekleyebilen daha rafine bir veri modeli sunuyor.

MutableComboBoxModel arabirimini uygulayan bir veri modeli, modele öğe ekleme, kaldırma ve alma, bir seçim ayarlama ve değişiklik dinleyicilerini destekleme yeteneği veren ComboBoxModel ve ListModel’i de uygular.

Varsayılan Açılan Kutu Model Sınıfı

Tüm bu arabirimler arasında kayboluyorsanız, umutsuzluğa kapılmayın: Swing, bu arabirimlerin her birini uygulayan kullanılabilecek bir DefaultComboBoxModel sağlar. Aslında, JComboBox’taki bazı yöntemler MutableComboBoxModel’i uygulayan bir nesne gerektirdiğinden, mümkün olduğunda bu sınıfı kullanmanız şiddetle tavsiye edilir.

DefaultComboBoxModel sınıfının özelliklerini gösterir. Dizinlenmiş elementAt özelliği, vektördeki herhangi bir belirli öğeyi almanıza olanak tanır. SelectedItem özelliği, modelde seçili olan öğeye işaret eder.

setSelectedItem() yönteminin, seçimin değiştiğini belirtmek için “değişim”in her iki bitiş noktasını da -1 olarak belirterek bir değişiklik ListDataEvent tetiklediğini unutmayın. Son olarak, salt okunur boyut özelliği, vektördeki öğelerin sayısını bulmanızı sağlar.

Bir vektör kullanarak varsayılan birleşik giriş kutusu modeli oluşturun. İlk durumda, boş bir vektör oluşturulur. İkincisinde, items değişkenindeki nesneler yeni bir vektöre kopyalanır. Üçüncü durumda, mevcut bir vektör kullanılır.


Html kutu Örnekleri
HTML kutu içine Yazı yazma
HTML kutu Kodları
Html kutu Ortalama
CSS box model
HTML Kutu oluşturma
CSS kutu Ortalama
CSS Kutu oluşturma


Açılan Kutu Düzenleyici

ComboBoxEditor, birleşik giriş kutusunda düzenleme için kullanılabilecek bir bileşeni tanımlayan bir arayüzdür. Varsayılan olarak, JComboBox düzenleyicisi için bir metin alanı kullanır. Ancak, bu arabirimin yöntemlerini uygulayarak kendi açılan kutu düzenleyicinizi oluşturabilirsiniz.

Kendi birleşik giriş kutusu düzenleyicinizi oluşturmak biraz hayal gücü gerektirir. Yöntemlerin büyük ölçüde metin düzenlemeye yönelik olduğunu fark edebilirsiniz. Swing’deki düzenlenebilir bileşenlerin çoğu metinle ilgili olduğundan bu bir tesadüf değildir. Ancak, sizi çeşitli bileşenleri bir arada karıştırmaktan ve nasıl tepki vereceklerini belirlemek için düzenleyiciyi kullanmaktan alıkoyacak hiçbir şey yoktur.

Özellikler

ComboBoxEditor arabirimi, gösterilen iki özelliği tanımlar. editorComponent, birleşik giriş kutusundaki bir alanın içeriğini düzenlemek için kullanılabilen bir bileşendir. getEditorComponent() erişimcisi, birleşik giriş kutusu ilk görüntülendiğinde genellikle bir kez çağrılır. Düzenleme için kullanmak istediğiniz bileşeni döndürmek için bu yöntemi uygularsınız.

item özelliği, düzenlenmekte olan nesnedir. setItem() erişimcisi, düzenleyicinin hangi öğenin düzenlendiğini bilmesini sağlar; kullanıcı listeden bir öğe seçtikten veya bir düzenlemeyi tamamladıktan sonra çağrılır (örneğin, bir metin alanında RETURN tuşuna basarak). getItem() erişimcisi, düzenlenmekte olan öğeyi döndürür.

Olaylar

ComboBoxEditor arabirimi, kullanıcının ComboBoxEditor’daki öğeyi değiştirmeyi bitirdiğini belirtmek için bir ActionListener kullanır. Örneğin, birleşik giriş kutusu bileşeninin varsayılan metin düzenleyicisi, kullanıcı metin kutusuna yazmayı tamamlayıp RETURN’e bastıktan sonra bu olayı başlatır. Düzenleme tamamlandıktan sonra birleşik giriş kutusu, sonuçların düzenleyicide doğru şekilde ayarlandığından emin olmak için genellikle setItem() öğesini çağırır.

Bu örnek, JComboBox sınıfı örneğiyle sıkı bir şekilde bağlantılıdır (bölümün ilerleyen kısımlarında). Ancak kaynağı anlamak zor değil. Birleşik giriş kutusu başlatıldığında, Swing, birleşik giriş kutusu düzenleyicisini JComboBox bileşeninin üstüne yerleştirmek ve boyamak için getEditorComponent()’i çağırır. Bu bizim iç sınıfımızdır ve esasen hem kitap adı hem de kapak resmi olan bir JPanel’den oluşur.

Kullanıcının metin alanıyla serbestçe etkileşime girmesine izin verilir. Bununla birlikte, kullanıcı tarafından bir liste öğesi seçildiğinde veya kullanıcı metin alanında bir düzenlemeyi tamamladığında, kitap simgesini güncellemek için setItem() yöntemi çağrılır.

Metin için bir simge bulunamazsa, bir soru işareti görüntülenir. Düzenleyicinin halihazırda düzenlenen nesneyi alması gerektiğinde, getItem() öğesini çağırır. addActionListener() ve removeActionListener() yöntemlerimizin dinleyiciyi düzenleyicide tanımlanan JTextField’a ilettiğini unutmayın. Sonuçta, onu özetlediğinizde, metin alanı düzenleme için kullanılan bileşendir ve gönderilen tüm bildirimler buradan gelmelidir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın